Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 12-19

(fot. Gwennypics / flickr.com / CC BY 2.0)
Mariusz Han SJ

Wybór przyjaciół naszej drogi

Wybór Dwunastu i napływ ludu

Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami. (…) Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga. Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których też nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą. Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia. A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.

DEON.PL POLECA

Opowiadanie pt. "Sztuka i życie"
Wśród wielu uczestników wieczornego spotkania dyskusyjnego na temat wiary znajdowali sie m.in. aktor i ksiądz. Zmęczeni dyskusją uczestnicy poprosili aktora, aby zarecytował coś dla odprężenia. Artysta zapytał obecnego, co chcieliby usłyszeć? Zaproponowano recytację psalmu 23.

Autor przyjął propozycje pod warunkiem, że ten sam psalm powie później ksiądz. Mistrz sztuki scenicznej i słowa mówił dokładnie, dźwięcznie. Gdy skończył sala rozbrzmiała oklaskami.

Następnie kapłan drżącym głosem wypowiadać słowa: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego; pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach, prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć, orzeźwia moją duszę...Sala pogrążyła się w ciszy i zadumie. Gdy skończył, nikt nie klaskał, panowało milczenie. Po chwili jeszcze raz zabrał głos aktor: Przyjaciele! Ja zdobyłem wasze uszy, lecz mój następca podbił wasze serca. Różnica polega na tym, że ja znam psalm, a on zna Pasterza.

Refleksja
Przyjaźń jest bardzo ważna w ludzkim życiu. Nie ilość, ale jakość przyjaciół pomaga nam w naszym człowieczeństwie. Przyjaźń stanowi niezastąpiony elementem naszego codziennego życia. Dlatego wymaga ona od nas szczególnej pielęgnacji i opieki. Przyjaźń dotyczy dwóch osób, stąd potrzebne jest zaangażowanie z obu stron. Każdy z nas szuka dobrego przyjaciela "na zawsze". Często mamy duże wymagania w naszym wyborze przyjaciół. Chcemy, żeby był dobry dla nas i z otwartm sercem. Pamiętajmy, że zasada ta dotyczy obu stron.

3 pytania na dobranoc i dzień dobry
1. Czym kierujesz się w wyborze przyjaciół?
2. Czy masz przyjaciela na dobre i na złe?
3. Czy kiedyś przyjaciel Cię zawiódł? Jeśli tak, to co wtedy działo się w Twoim sercu? Wybaczyłeś? A może Ty zawiodłeś jako przyjaciel? Jak wtedy się zachowałeś?

I tak na koniec...
"By zapragnąć przyjaźni nie potrzebujesz wiele czasu, lecz sama przyjaźń jest owocem, który dojrzewa powoli" (Arystoteles).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Łk 6, 12-19
Komentarze (4)
KW
każdy widzi jacy są - różni
4 października 2012, 12:09
Nie bardzo rozumiem jak powyższe opowiadanie i rozważanie odnoszą się do cytowanego fragmentu Ewangelii. Proszę o wytłumaczenie. Odnoszą się do duszPasterzy. A jak? Każdy widzi jacy są duszPasterze. Różni ...
J
J-23
10 września 2012, 22:22
mam Biblię, która jest recytowana przez najlepszych polskich aktorów ,jeszcze na kasetach, kupiona podczas szkoły średniej - jeden z lepszych "duchowych kąsków" który lepiej pomagał mi poznawać Pasterza. Treść i forma jak najbardziej się nie wykluczają, a jest nawet odwrotnie, co powinno być szególną troską pasterzy
I
iskierka
10 września 2012, 21:56
Nie bardzo rozumiem jak powyższe opowiadanie i rozważanie odnoszą się do cytowanego fragmentu Ewangelii. Proszę o wytłumaczenie.
I
iskierka
10 września 2012, 21:54
Nie bardzo rozumiem jak powyższe opowiadanie i rozważanie odnoszą się do cytowanego fragmentu Ewangelii. Proszę o wytłumaczenie.