Na dobranoc i dzień dobry - Mt 19, 27-29

(fot. United Nations Photo / Foter / CC BY-NC-ND)
Mariusz Han SJ

Każdy, kto opuści dom…

Nagroda za dobrowolne ubóstwo

Piotr rzekł do Jezusa: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?

Jezus zaś rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.

I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.

Opowiadanie pt. "O ubóstwie na Soborze"

W czasie dyskusji nad Konstytucją o Kościele kardynał Lercaro zażądał, aby w tym dokumencie znalazł się też rozdział o ubóstwie w Kościele, ponieważ - argumentował ubóstwo należy do misterium Jezusa i zbawienia; a więc tak samo stanowi istotę Kościoła.

Osiem dni rozprawiali Ojcowie Soboru o ubóstwie Kościoła i o Kościele ubogich, ale jakoś nie mogli dojść do konkretnych wniosków. Wtedy zabrał głos biskup Mercier z Sahary i powiedział: - Duch Święty, który nie opuszcza nas w czasie tych obrad, udzielił nam ważnej lekcji: Prawdy, którą się nie żyje, nie można dostatecznie poznać, aby móc coś o niej orzec autorytatywnie i wiążąco.

Kościół przez całe stulecia nie żył ubóstwem, dlatego nie znajdziemy tekstu mówiącego o ubóstwie. Co robić? My biskupi będziemy musieli od tego Soboru zacząć znowu naśladować Jezusa w ubóstwie. Wtedy będziemy mogli na następnym Soborze wprowadzić do Konstytucji o Kościele odpowiedni rozdział.

Refleksja

Nie może istnieć coś, co nas zatrzymuje w naszym dążeniu za Jezusem. Czasami są to drobiazgi, a czasami rzeczy wielkie. To one potrafią tak "zaćmić" perspektywę widzenia rzeczywistości, że człowiek zaczyna się budzić w odmętach szarej rzeczywistości, która go otacza wszędzie…

Jezus proponuje nam drogę wolności. Wie, że każda osoba, rzecz, a nawet my sami potrafimy tak przyćmić to, co On do nas mówi, że potem powstają tylko same kłopoty. Czsłowikowi wydaje się, że jest już na to smutne życie skazany i że nie ma z tej sytuacji wyjścia. Poświecenie komukolwiek lub czemukolwiek więcej uwagi niż samemu Bogu, zawsze prowadzi do dramatu człowieka. Warto zatem wpierw Jemu dać czas, aby w nas wzrastał i dał siły o życia…  

3 pytania na dobranoc i dzień dobry

1. Co przeszkadza Ci w pójściu i naśladowaniu Jezusa?
2. Jak być coraz bardziej wolnym człowiekiem?
3. Jak poświęcić się tylko Bogu?

I tak na koniec...

Kiedy widzisz dobrego człowieka, staraj się go naśladować. Kiedy widzisz złego człowieka, zastanów się nad samym sobą (autor nieznany)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dobranoc i dzień dobry - Mt 19, 27-29
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.