Owoce zbiórki na "Afrykańską stołówkę Caritas"

Owoce zbiórki na "Afrykańską stołówkę Caritas"
(fot. caritas.pl)
caritas.pl / kn

Od 9 do 27 września Caritas Polska prowadziła zbiórkę funduszy na pomoc dla najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzięki akcji SMS-owej zebrano ponad 20 tys. złotych. Pomoc trafi do 160 osób w diecezji Bouar, a dystrybucją środków zajmie się Caritas lokalnej diecezji.

"Ty nie odczujesz różnicy - oni zyskają wiele" - to hasło ogólnopolskiej akcji Caritas Polska, której celem było napełnienie "Afrykańskiej stołówki Caritas" w Republice Środkowoafrykańskiej. Akcja prowadzona była w internecie oraz za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook, a patronat medialny nad kampanią objęli: Radio Plus i portal www.deon.pl.

Roczne wyżywienie dla 160 osób, którego podstawą jest maniok, to koszt 1000 euro. Caritas Polska udało się zgromadzić o wiele więcej niż planowano. Pozostała część środków zostanie przekazana na dodatkowe wyżywienie i leki. Dystrybucją pomocy zajmie się Caritas lokalnej diecezji. Działa on w trzecim co do wielkości mieście Bouar, leżącym na wschodzie republiki. Jego zadaniem jest troska o dzieci i chorych. Caritas diecezji Bouar opiekuje się kilkoma tysiącami potrzebujących.

"Serce Afryki" - tak czasami nazywa się Republikę Środkowoafrykańską. "W tym momencie serce Afryki bardzo cierpi. My misjonarze, którzy tam jesteśmy, żeby wspomagać najbardziej potrzebujących bardzo to odczuwamy. To, że pomimo wielu niebezpieczeństw wolontariusze i misjonarze pozostali w tym kraju, to dla mieszkających tu ludzi bardzo duże wparcie" - opowiada siostra Maria Teresa, misjonarka, która przez lata pracowała w szpitalu w diecezji Bouar.

Republika Środkowoafrykańska leży w dorzeczu Konga i graniczy z Kamerunem, Czadem, dwoma Sudanami oraz Kongiem i Demokratyczną Republiką Konga. Konflikt w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata trwa od grudnia 2012 roku. Na porządku dziennym są tu grabieże, gwałty i głód.

"W sytuacji, gdy nie działają instytucje społeczne i polityczne nie ma jak przeciwdziałać klęsce głodu. I tak, np. w Somalii istnieją organizacje klanowe, które w pewnych obszarach mogą tej biedzie przeciwdziałać i ją redukować. W Republice Środkowoafrykańskiej brak tego typu instytucji." - stwierdza dr Błażej Popławski z Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego.

Dzięki ogólnopolskiej akcji SMS-owej udało się zgromadzić rzeszę ludzi gotowych pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Republiki Środkowoafrykańskiej.
Od 29 września Caritas Polska rozpoczyna kolejną akcję pn "Solidarni z narodem syryjskim". Pomoc ma trafić do potrzebujących wsparcia ofiar wojny domowej w Syrii, gdzie 100 tysięcy osób straciło życie, a ponad 2,1 mln Syryjczyków uciekło z kraju w poszukiwaniu schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie.

Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć na oficjalnym profilu na Facebooku: www.facebook.com/akcjecaritas oraz na specjalnie powstałej do tego celu stronie internetowej: www.akcjecaritas.com. Caritas Polska wzywa do wsparcia zaplanowanej na 6 września ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy do puszek oraz zaprasza tego samego dnia na godzinę 17:00 na koncert muzyki bliskowschodniej z motywami syryjskimi i polskimi do kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Napełnij Afrykańską Stołówkę

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Owoce zbiórki na "Afrykańską stołówkę Caritas"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.