Plany Boga wobec każdego realizują się w ‘owym czasie’
„W owym czasie”. Rozporządzenie Cezara Augusta sytuuje nas w konkretnym czasie i miejscu wydarzeń. Rzeczy Boże nie wyrywają nas ze świata, one wplatają nas jeszcze bardziej weń. Spotkanie z Bogiem dokonuje się w konkretnym ‘tu i teraz’ mojego życia.
Słowo ewangelii na dzisiaj (25 XII 2024 r. – Msza w nocy):
Z ewangelii wg św. Łukasza: W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
«Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój
ludziom Jego upodobania».
Komentarz do ewangelii z dnia (Łk 2,1-14):
Obraz: W noc Bożego Narodzenia kontemplujemy to zbawcze wydarzenie w dwóch scenach: Święta Rodzina i żłób stajenki oraz objawienie pasterzom radosnej nowiny. Przyjrzę się tym scenom. Posłucham opowiadanych historii. Zwrócę uwagę na swoje odczucia.
Myśl: Bóg staje się ciałem. Jest mały i bezbronny. Jest nie tylko duchem. Nasz Bóg jest ‘materialny’, solidarny z nami, także w słabości. Jeśli Bóg przyszedłby na świat z mocą, nie pozwoliłby sobie na odrzucenie. Ale byłby wtedy jakimś ‘bóstwem’. Dając wolność człowiekowi otwiera możliwość przyjęcia Go takiego, jakim jest. Pierwszymi, którzy mogą to zrobić, są pasterze. Oni należą do najniższych warstw społecznych, nie są wyniośli. To pozwala im pokonać początkowy lęk i otworzyć się na ‘przyjście Mesjasza’.
Emocja: „W owym czasie”. Rozporządzenie Cezara Augusta sytuuje nas w konkretnym czasie i miejscu wydarzeń. Rzeczy Boże nie wyrywają nas ze świata, one wplatają nas jeszcze bardziej weń. Spotkanie z Bogiem dokonuje się w konkretnym ‘tu i teraz’ mojego życia.
Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznania Pana, który przychodzi niepozornie i pokornie. Podziękuję za delikatność Boga w Jego zjawieniach.
Zaśpiewam albo zanucę zwrotkę ulubionej kolędy.
Skomentuj artykuł