Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 43

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 43
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Przed nami 43. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto tematy, którymi zajmie się autor i jego goście: czy wolność chrześcijan w Polsce jest zagrożona, co papież sądzi o wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego w sprawie aborcji, gdzie patriarcha Cyryl odnajduje nowe „przedmurze chrześcijaństwa”, czy Putin jest rzeczywiście chory, kto i po co proponuje znów kolejne ustępstwa wobec Rosji, piękny gest zwierzchnika Kościoła anglikańskiego, z czego wynika obecna polityka Watykanu wobec Rosji oraz w czym w nowej piosence Dawid Podsiadło jest niesprawiedliwy i złośliwy wobec katolików.

(0:00) Powitanie i spis treści

(1:52) Solidarna Polska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem ustawy w obronie wolności chrześcijan i można by zadać pytanie, jak w Polsce naruszana jest wolność chrześcijan oraz czy rzeczywiście żyjemy w kraju gdzie jest ona zagrożona. – Kościołowi i wierze to nie pomoże, a zaszkodzi – uważa Tomasz Terlikowski.

(4:25) – Nie rozumiem wypowiedzi papieża w sprawie obalenia przez Sąd Najwyższy USA wyroku Roe vs Wade – przyznaje autor podcastu „Tak myślę”. Co w tej sprawie powiedział Franciszek i czym wzbudził wątpliwości?

(7:47) Franciszek zapowiedział, że jest gotów dać więcej szans kobietom i dać im więcej ważnych stanowisk w Watykanie, w tym dotyczących opiniowania kandydatów na biskupów. Co to oznacza i czy trzeba się spodziewać rewolucji w Kościele?

(11:09) – Są takie wypowiedzi, przy których nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Jedną z nich zaprezentował patriarcha Cyryl a odnosiła się ona do Kaliningradu, który nazwał „przedmurzem chrześcijaństwa” – punktuje Tomasz Terlikowski.

(14:11) Co dzieje się teraz w Rosji, jak zachowują się jej obywatele, czy Putin jest chory i czy Imperium Rosyjskie może przegrać tę wojnę – to tematy rozmowy z dr. Łukaszem Adamskim, do niedawna wiceszefem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

(49:30) Jeżeli ktoś chce zrozumieć intelektualne źródła polityki Stolicy Apostolskiej wobec Rosji i Ukrainy, powinien przeczytać wywiad we włoskiej wersji Vatican News z francuskim jezuitą o. Gaëlem Giraud, ekonomistą z Georgetown University. On doskonale pokazuje model myślenia, który wprost prowadzi do zwycięstwa Rosji, do kolejnych jej podbojów i do obalenia dotychczasowego modelu polityki międzynarodowej, a wszystko to w imię fałszywej wizji pokoju i porządku światowego – stwierdza autor podcastu „Tak myślę”.

(56:42) Arcybiskup Canterbury Justin Welby, duchowy zwierzchnik  wspólnoty anglikańskiej, w czasie liturgii ukląkł przed zwierzchnikiem Prawosławnej Cerkwi Ukrainy metropolitą Epifaniuszem i poprosił go o błogosławieństwo.

(58:25) Wojna na Ukrainie a na jej tle uwidaczniająca się geopolityczna linia Watykanu to temat rozmowy z prof. Andrzejem Kobylińskim, etykiem i filozofem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

(1:28:13) – Piosenka Dawida Podsiadły muzycznie mnie nie powala, tekstowo złości, bo jest niesprawiedliwa i do tego słaba – mówi wprost Tomasz Terlikowski. Czy z tej „słabej piosenki” można wyciągnąć jakieś wnioski dotyczące katolików i Kościoła?

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 43
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.