Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 43
Przed nami 43. odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. A oto tematy, którymi zajmie się autor i jego goście: czy wolność chrześcijan w Polsce jest zagrożona, co papież sądzi o wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego w sprawie aborcji, gdzie patriarcha Cyryl odnajduje nowe „przedmurze chrześcijaństwa”, czy Putin jest rzeczywiście chory, kto i po co proponuje znów kolejne ustępstwa wobec Rosji, piękny gest zwierzchnika Kościoła anglikańskiego, z czego wynika obecna polityka Watykanu wobec Rosji oraz w czym w nowej piosence Dawid Podsiadło jest niesprawiedliwy i złośliwy wobec katolików.
(0:00) Powitanie i spis treści
(1:52) Solidarna Polska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem ustawy w obronie wolności chrześcijan i można by zadać pytanie, jak w Polsce naruszana jest wolność chrześcijan oraz czy rzeczywiście żyjemy w kraju gdzie jest ona zagrożona. – Kościołowi i wierze to nie pomoże, a zaszkodzi – uważa Tomasz Terlikowski.
(4:25) – Nie rozumiem wypowiedzi papieża w sprawie obalenia przez Sąd Najwyższy USA wyroku Roe vs Wade – przyznaje autor podcastu „Tak myślę”. Co w tej sprawie powiedział Franciszek i czym wzbudził wątpliwości?
(7:47) Franciszek zapowiedział, że jest gotów dać więcej szans kobietom i dać im więcej ważnych stanowisk w Watykanie, w tym dotyczących opiniowania kandydatów na biskupów. Co to oznacza i czy trzeba się spodziewać rewolucji w Kościele?
(11:09) – Są takie wypowiedzi, przy których nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. Jedną z nich zaprezentował patriarcha Cyryl a odnosiła się ona do Kaliningradu, który nazwał „przedmurzem chrześcijaństwa” – punktuje Tomasz Terlikowski.
(14:11) Co dzieje się teraz w Rosji, jak zachowują się jej obywatele, czy Putin jest chory i czy Imperium Rosyjskie może przegrać tę wojnę – to tematy rozmowy z dr. Łukaszem Adamskim, do niedawna wiceszefem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
(49:30) Jeżeli ktoś chce zrozumieć intelektualne źródła polityki Stolicy Apostolskiej wobec Rosji i Ukrainy, powinien przeczytać wywiad we włoskiej wersji Vatican News z francuskim jezuitą o. Gaëlem Giraud, ekonomistą z Georgetown University. On doskonale pokazuje model myślenia, który wprost prowadzi do zwycięstwa Rosji, do kolejnych jej podbojów i do obalenia dotychczasowego modelu polityki międzynarodowej, a wszystko to w imię fałszywej wizji pokoju i porządku światowego – stwierdza autor podcastu „Tak myślę”.
(56:42) Arcybiskup Canterbury Justin Welby, duchowy zwierzchnik wspólnoty anglikańskiej, w czasie liturgii ukląkł przed zwierzchnikiem Prawosławnej Cerkwi Ukrainy metropolitą Epifaniuszem i poprosił go o błogosławieństwo.
(58:25) Wojna na Ukrainie a na jej tle uwidaczniająca się geopolityczna linia Watykanu to temat rozmowy z prof. Andrzejem Kobylińskim, etykiem i filozofem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
(1:28:13) – Piosenka Dawida Podsiadły muzycznie mnie nie powala, tekstowo złości, bo jest niesprawiedliwa i do tego słaba – mówi wprost Tomasz Terlikowski. Czy z tej „słabej piosenki” można wyciągnąć jakieś wnioski dotyczące katolików i Kościoła?
Skomentuj artykuł