Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 45

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 45
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

Zapraszamy do wysłuchania 45. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”. Oto dzisiejsze tematy: ważne gesty i słowa papieża Franciszka podczas pielgrzymki do Kanady i pytanie, jaka będzie odpowiedź Kościoła na postulaty rdzennych ludów Ameryki, rozmowa z prof. Antonim Dudkiem o przyszłości Kościoła w Polsce, projekt nowej ustawy o komisji ds. pedofilii, jak mówić: na Ukrainie czy w Ukrainie, rozmowa z prof. Aleksandrem Bańką o dramatycznej sytuacji w Libanie, komentarz do skandalicznych wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana.

(0:00) Powitanie.

(1:50) Pielgrzymka Franciszka do Kanady to z pewnością jeden z najważniejszych aktów jego pontyfikatu. I nie chodzi tylko słowa przeprosin, ale także o to, że papież w niesamowity sposób wykłada w jej trakcie fundamenty własnej wizji chrześcijaństwa – zwraca uwagę Tomasz Terlikowski.

(14:43) Czy słowa i gesty papieża wystarczą? Przedstawiciele rdzennych narodów Kanady mają swoje postulaty – w tym otwarcia archiwów i zwrotu dziedzictwa kulturalnego przytrzymywanego m.in. w zbiorach Muzeum Watykańskiego.

(16:40) Końca Kościoła w Polsce nie będzie, ale jest kryzys i nastaną lata chude – przekonuje w rozmowie prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czym odbija się uwikłanie ludzi Kościoła w politykę i czy tylko dlatego biskupi tracą autorytet w oczach wiernych – to niektóre z kwestii poruszonych w tej rozmowie.

(52:50) Czy prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. Pedofilii spowoduje, że otrzyma ona dostęp do wszystkich dokumentów – także znajdujących się w instytucjach kościelnych?

(54:42) Czy przyjmie się postulowane przez Radę Języka Polskiego stanowisko, aby zamiast „na Ukrainę” mówić „do Ukrainy”.

(58:02) Z prof. Aleksandrem Bańką z Uniwersytetu Śląskiego Tomasz Terlikowski rozmawia o Libanie, o kryzysie dotykającym tego kraju i o świętym Szarbelu.

(1:30:58) Premier Orban pokazał, że jest obrzydliwym rasistą – komentuje autor podcastu „Tak myślę”. - Im szybciej się od niego zdecydowanie odetniemy, tym lepiej dla konserwatywnej prawicy, tym lepiej dla chrześcijan. Orban nie jest nadzieją dla chrześcijan i nie jest nadzieją dla konserwatystów - podkreśla red. Terlikowski.

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Częstochowa jest domem Matki Polaków – Czarnej Madonny. Jak dobrze go znamy?

Tysiące cudownych uzdrowień, pielgrzymi z najdalszych zakątków świata i legendy, które rozpalają wyobraźnię milionów wierzących.

Czy klasztor w Częstochowie nawiedził sam Mesjasz? Kto...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 45
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.