10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom
Masz dość bezczynnego patrzenia na to, jak dramatycznie pogarsza się sytuacja w ogarniętej wojną Syrii? Widziałeś filmy, w których mieszkańcy oblężonego Aleppo przekazują światu swoje ostatnie wiadomości i nie możesz przestać o nich myśleć? Wydaje ci się, że sytuacja jest beznadziejna i że nie jesteś w stanie pomóc? Każdy z nas jest w stanie pomóc Syryjczykom. Zobacz, jak możesz się włączyć.
Mimo tego, że jesteśmy oddaleni setki kilometrów od granicy syryjskiej, nasza pomoc i wsparcie ma znaczenie. Pytacie, jak możecie włączyć się w pomoc Syryjczykom, zwłaszcza tym, którzy pozostają uwięzieni w oblężonym Aleppo.
Oto 10 najlepszych sposobów, by pomóc:
Wspomóż akcję prowadzoną przez Caritas Syria we współpracy z polskim oddziałem Caritas. Wysyłając SMS możesz przesłać dotację na rzecz syryjskich rodzin zmuszonych do życia na ulicach Aleppo bez środków do życia i opieki medycznej. Zebrane środki są na bieżąco przeznaczane na zakup namiotów, koców, leków, wody i mleka dla niemowląt.
Wypełnij deklarację i zaopiekuj się syryjską rodziną na okres 6 miesięcy. Zbierz grupę znajomych, rodzinę, przyjaciół lub zaproponuj w swojej parafii wspólne włączenie się w tę akcję. Razem możecie zaoferować długofalowe wsparcie dla konkretnej rodziny w potrzebie. Akcję prowadzi Caritas Polska.
PAH niesie pomoc Syryjczykom już od 2012 roku zapewniając żywność, czystą wodę i artykuły pierwszej potrzeby na terenach, gdzie prowadzone są działania wojenne, a także w obozach dla uchodźców w krajach sąsiadujących z Syrią. Przekaż dotację i promuj działania Polskiej Akcji Humanitarnej.
4. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Zaangażuj się przesyłając dotację na rzecz ośrodka zdrowia prowadzonego przez PCPM. Ośrodek zapewnia opiekę lekarza internisty, pediatry, ginekologa i psychologa uchodźcom syryjskim w Libanie, zwłaszcza zagrożonym poważnymi chorobami dzieciom. Dzięki wsparciu PCPM uciekający z Syrii mogą liczyć także na dach nad głową, opał na zimę i edukację.
Ta międzynarodowa akcja zrzesza lekarzy różnych narodowości, którzy nieodpłatnie świadczą pomoc medyczną na terenach ogarniętych konfliktami oraz w miejscach, gdzie pomoc lekarska jest szczególnie potrzebna i bardzo trudno dostępna. Przekaż dotację na rzecz działań Lekarzy bez Granic w Syrii. A może jesteś lekarzem i sam chcesz zostać wolontariuszem? Dowiedz się więcej na stronie internetowej.
W każdej wojnie najwięcej cierpią bezbronni. Wspomóż działania UNICEF na rzecz dzieci, pozostających w tym dramatycznym czasie w Syrii. Przekaż dotację, która sfinansuje żywność, czystą wodę, odzież leki i koce dla najmłodszych ofiar konfliktu.
7. Napisz list do Prezydenta
Nie chcesz, aby nasz kraj pozostał obojętny wobec cierpienia Syryjczyków? Napisz list do Prezydenta i przedstawicieli rządów krajów, odpowiedzialnych za eskalowanie konfliktu w Syrii. Wywierając nacisk na rządzących możesz zmusić ich do podjęcia decyzji na rzecz zakończenia działań zbrojnych i pomocy potrzebującym. Jak to zrobić, możesz sprawdzić pod tym linkiem.
8. Informuj innych
Nie tylko sam bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Syrii. Przekazuj sprawdzone informacje innym, zwłaszcza tym, którzy są w stanie na różne sposoby udzielić pomocy. Nie pozwól światu zapomnieć o cierpieniu Syryjczyków. Mądrze korzystaj z mediów społecznościowych, aby dane na temat sytuacji w Syrii nie utonęły w medialnym zgiełku.
9. Bądź solidarny
Wyraź swoją solidarność z mieszkańcami Aleppo poprzez udział w wydarzeniach, koncertach, marszach poparcia. W twojej okolicy nie ma podobnych akcji? Zostań inicjatorem spotkania, dyskusji, wspólnej modlitwy za Syrię. Zaproś innych do działania. Na przykład, już dziś w Krakowie odbędzie się koncert w geście solidarności z ludnością Aleppo. O szczegółach można przeczytać w wydarzeniu.
10. Módl się
Jeśli uważasz, że wszystkie te działania są daremne, przyniosą tylko tymczasowy skutek lub z różnych powodów nie jesteś w stanie się w nie włączyć, jest coś, co możesz zrobić zawsze. Módl się za Syryjczyków oraz o pokój we wszystkich miejscach, gdzie panuje wojna i niesprawiedliwość.
W poniższym wydarzeniu można znaleźć wzór listu do rządzących i listę organizacji wspierających Syryjczyków:
Anna Wilczyńska - arabistka, absolwentka Wydziału Orientalistyki UJ. Prowadzi bloga islamistablog.pl. Zajmuje się zagadnieniami prawa muzułmańskiego i nauczaniem języka arabskiego. Współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie, które oferuje bezpłatną pomoc prawną uchodźcom w Polsce.
Skomentuj artykuł