10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom

10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom
(fot. kafeinkolik / Shutterstock.com)
3 lata temu

Masz dość bezczynnego patrzenia na to, jak dramatycznie pogarsza się sytuacja w ogarniętej wojną Syrii? Widziałeś filmy, w których mieszkańcy oblężonego Aleppo przekazują światu swoje ostatnie wiadomości i nie możesz przestać o nich myśleć? Wydaje ci się, że sytuacja jest beznadziejna i że nie jesteś w stanie pomóc? Każdy z nas jest w stanie pomóc Syryjczykom. Zobacz, jak możesz się włączyć.

Mimo tego, że jesteśmy oddaleni setki kilometrów od granicy syryjskiej, nasza pomoc i wsparcie ma znaczenie. Pytacie, jak możecie włączyć się w pomoc Syryjczykom, zwłaszcza tym, którzy pozostają uwięzieni w oblężonym Aleppo.

Oto 10 najlepszych sposobów, by pomóc:

1. Caritas z pomocą Aleppo

Wspomóż akcję prowadzoną przez Caritas Syria we współpracy z polskim oddziałem Caritas. Wysyłając SMS możesz przesłać dotację na rzecz syryjskich rodzin zmuszonych do życia na ulicach Aleppo bez środków do życia i opieki medycznej. Zebrane środki są na bieżąco przeznaczane na zakup namiotów, koców, leków, wody i mleka dla niemowląt.

2. Akcja Rodzina Rodzinie

Wypełnij deklarację i zaopiekuj się syryjską rodziną na okres 6 miesięcy. Zbierz grupę znajomych, rodzinę, przyjaciół lub zaproponuj w swojej parafii wspólne włączenie się w tę akcję. Razem możecie zaoferować długofalowe wsparcie dla konkretnej rodziny w potrzebie. Akcję prowadzi Caritas Polska.

3. Polska Akcja Humanitarna

PAH niesie pomoc Syryjczykom już od 2012 roku zapewniając żywność, czystą wodę i artykuły pierwszej potrzeby na terenach, gdzie prowadzone są działania wojenne, a także w obozach dla uchodźców w krajach sąsiadujących z Syrią. Przekaż dotację i promuj działania Polskiej Akcji Humanitarnej.

4. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Zaangażuj się przesyłając dotację na rzecz ośrodka zdrowia prowadzonego przez PCPM. Ośrodek zapewnia opiekę lekarza internisty, pediatry, ginekologa i psychologa uchodźcom syryjskim w Libanie, zwłaszcza zagrożonym poważnymi chorobami dzieciom. Dzięki wsparciu PCPM uciekający z Syrii mogą liczyć także na dach nad głową, opał na zimę i edukację.

5. Lekarze bez Granic

Ta międzynarodowa akcja zrzesza lekarzy różnych narodowości, którzy nieodpłatnie świadczą pomoc medyczną na terenach ogarniętych konfliktami oraz w miejscach, gdzie pomoc lekarska jest szczególnie potrzebna i bardzo trudno dostępna. Przekaż dotację na rzecz działań Lekarzy bez Granic w Syrii. A może jesteś lekarzem i sam chcesz zostać wolontariuszem? Dowiedz się więcej na stronie internetowej.

6. UNICEF Polska

W każdej wojnie najwięcej cierpią bezbronni. Wspomóż działania UNICEF na rzecz dzieci, pozostających w tym dramatycznym czasie w Syrii. Przekaż dotację, która sfinansuje żywność, czystą wodę, odzież leki i koce dla najmłodszych ofiar konfliktu.

7. Napisz list do Prezydenta

Nie chcesz, aby nasz kraj pozostał obojętny wobec cierpienia Syryjczyków? Napisz list do Prezydenta i przedstawicieli rządów krajów, odpowiedzialnych za eskalowanie konfliktu w Syrii. Wywierając nacisk na rządzących możesz zmusić ich do podjęcia decyzji na rzecz zakończenia działań zbrojnych i pomocy potrzebującym. Jak to zrobić, możesz sprawdzić pod tym linkiem.

8. Informuj innych

Nie tylko sam bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w Syrii. Przekazuj sprawdzone informacje innym, zwłaszcza tym, którzy są w stanie na różne sposoby udzielić pomocy. Nie pozwól światu zapomnieć o cierpieniu Syryjczyków. Mądrze korzystaj z mediów społecznościowych, aby dane na temat sytuacji w Syrii nie utonęły w medialnym zgiełku.

9. Bądź solidarny

Wyraź swoją solidarność z mieszkańcami Aleppo poprzez udział w wydarzeniach, koncertach, marszach poparcia. W twojej okolicy nie ma podobnych akcji? Zostań inicjatorem spotkania, dyskusji, wspólnej modlitwy za Syrię. Zaproś innych do działania. Na przykład, już dziś w Krakowie odbędzie się koncert w geście solidarności z ludnością Aleppo. O szczegółach można przeczytać w wydarzeniu.

10. Módl się

Jeśli uważasz, że wszystkie te działania są daremne, przyniosą tylko tymczasowy skutek lub z różnych powodów nie jesteś w stanie się w nie włączyć, jest coś, co możesz zrobić zawsze. Módl się za Syryjczyków oraz o pokój we wszystkich miejscach, gdzie panuje wojna i niesprawiedliwość.

W poniższym wydarzeniu można znaleźć wzór listu do rządzących i listę organizacji wspierających Syryjczyków:

10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom - zdjęcie w treści artykułu

Anna Wilczyńska - arabistka, absolwentka Wydziału Orientalistyki UJ. Prowadzi bloga islamistablog.pl. Zajmuje się zagadnieniami prawa muzułmańskiego i nauczaniem języka arabskiego. Współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć w Krakowie, które oferuje bezpłatną pomoc prawną uchodźcom w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

10 sposobów na to, jak pomóc Syryjczykom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.