Gdzie znajdziemy prawdę o Bogu i Jego związkach z ludźmi?

Gdzie znajdziemy prawdę o Bogu i Jego związkach z ludźmi?
(fot. flickr.com/ by knowhimonline)
Katechizm Kościoła Katolickiego

To że Boga można odnaleźć bądź kontemplując otaczający świat, bądź też samego człowieka wskazuje na ludzki wysiłek przy poszukiwaniu Boga. A co czyni Bóg, by człowiek Go poznawał i przyjmował?

Boga, który tak ukochał świat, że stał się jednym z nas. Zanim jednak doszło do pełni tego objawienia, Bóg objawiał swą tajemnicę najpierw pierwszym ludziom. W objawieniu tym zaprosił ich do wewnętrznej jedności z sobą.

Odpowiedź chrześcijańska: treść wiary

DEON.PL POLECA

Kościół naucza i wierzy, że najpełniejszym źródłem poznania tak Boga jak i człowieka jest Boże objawienie. Chrześcijaństwo jest więc religią objawioną i tym odróżnia się w sposób zasadniczy od każdej innej religii.

  • KKK 109 W Piśmie świętym Bóg mówi do człowieka w sposób ludzki. Aby dobrze interpretować Pismo święte, trzeba więc zwracać uwagę na to, co autorzy ludzcy rzeczywiście zamierzali powiedzieć i co Bóg chciał nam ukazać przez ich słowa.
  • KKK110 W celu zrozumienia intencji autorów świętych trzeba uwzględnić okoliczności ich czasu i kultury, "rodzaje literackie" używane w danej epoce, a także przyjęte sposoby myślenia, mówienia i opowiadania. Inaczej bowiem ujmuje się i wyraża prawdę w różnego rodzaju tekstach historycznych, prorockich, poetyckich czy w innych rodzajach literackich.
  • KKK 111 Ponieważ Pismo święte jest natchnione, istnieje druga zasada poprawnej interpretacji, nie mniej ważna niż poprzednia, bez której Pismo święte byłoby martwą literą: "Pismo święte powinno być czytane i interpretowane w tym samym Duchu, w jakim zostało napisane". Sobór Watykański II wskazuje na trzy kryteria interpretacji Pisma świętego, odpowiadające Duchowi, który je natchnął:
  • KKK 112 1. Zwracać uwagę przede wszystkim na "treść i jedność całego Pisma świętego". Jakkolwiek byłyby zróżnicowane księgi, z których składa się Pismo święte, to jest ono jednak jedno ze względu na jedność Bożego zamysłu, którego Jezus Chrystus jest ośrodkiem i sercem, otwartym po wypełnieniu Jego Paschy: Serce Chrystusa oznacza Pismo święte, które pozwala poznać serce Chrystusa. Przed męką serce Chrystusa było zamknięte, ponieważ Pismo święte było niejasne. Pismo święte zostało otwarte po męce, by ci, którzy je teraz rozumieją, wiedzieli i rozeznawali, w jaki sposób powinny być interpretowane proroctwa.
  • KKK 113 2. Czytać Pismo święte w "żywej Tradycji całego Kościoła". Według powiedzenia Ojców Kościoła - "Pismo święte jest bardziej wypisane na sercu Kościoła niż na pergaminie". Istotnie, Kościół nosi w swojej Tradycji żywą pamięć słowa Bożego, a Duch Święty przekazuje mu duchową interpretację Pisma świętego "według sensu duchowego, który Duch daje Kościołowi").
  • KKK 114 3. Uwzględniać "analogię wiary". Przez "analogię wiary" rozumiemy spójność prawd wiary między sobą i w całości planu Objawienia.

(Czytaj więcej w: "Taka jest wiara Kościoła", s. 18-19)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gdzie znajdziemy prawdę o Bogu i Jego związkach z ludźmi?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.