W jaki sposób szóste przykazanie Boże broni płciowości człowieka?

(fot. s~revenge/flickr.com/CC)
Katechizm Kościoła Katolickiego

Ludzka płciowość jest przedmiotem zainteresowań nie tylko wąskiego grona specjalistów, ale także znacznej części społeczeństwa.

Środki społecznego przekazu wciąż na nowo podejmują sprawy ludzkiej seksualności kreując niejednokrotnie obraz "nowej kultury" wolnej od wszelkich ograniczeń, w tym także ograniczeń ludzkiej seksualności. Na podstawie tego przekazu niejednokrotnie zostaje formowane fałszywe przekonanie, że płciowość i czystość wzajemnie się wykluczają. Wynika ono z niezrozumienia istoty płciowości.

► KKK 2331: Bóg jest miłością i w samym sobie przeżywa tajemnicę osobowej wspólnoty miłości. Stwarzając człowieka na swój obraz... Bóg wpisuje w człowieczeństwo mężczyzny i kobiety powołanie, a więc zdolność do miłości i wspólnoty oraz odpowiedzialność za nie.

"Stworzył... Bóg człowieka na swój obraz... stworzył mężczyznę i niewiastę" (Rdz 1, 27); "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" (Rdz 1, 28); "Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę «ludzie», wtedy gdy ich stworzył" (Rdz 5,1-2).

► KKK 2332: Płciowość wywiera wpływ na wszystkie sfery osoby ludzkiej w jedności jej ciała i duszy. Dotyczy ona szczególnie uczuciowości, zdolności do miłości oraz prokreacji i - w sposób ogólniejszy - umiejętności nawiązywania więzów komunii z drugim człowiekiem.

► KKK 2333: Każdy człowiek, mężczyzna i kobieta, powinien uznać i przyjąć swoją tożsamość płciową. Zróżnicowanie i komplementarność fizyczna, moralna i duchowa są ukierunkowane na dobro małżeństwa i rozwój życia rodzinnego. Harmonia małżeństwa i społeczeństwa zależy częściowo od sposobu, w jaki mężczyzna i kobieta przeżywają swoją komplementarność oraz wzajemną potrzebę i pomoc.

► KKK 2334: Stwarzając człowieka "mężczyznę i niewiastę", Bóg obdarza godnością osobową w równej mierze mężczyznę i kobietę. Człowiek jest osobą, w równej mierze mężczyzna i kobieta, oboje wszakże zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga osobowego.

► KKK 2335: Każda z dwu płci z taką samą godnością, chociaż w różny sposób, jest obrazem mocy i czułej miłości Boga. Jedność mężczyzny i kobiety w małżeństwie jest sposobem naśladowania w ciele wspaniałomyślności i płodności Stwórcy: "Mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem" (Rdz 2, 24). Z tej jedności wywodzą się wszystkie pokolenia ludzkie .

► KKK 2336: Jezus przyszedł odnowić stworzenie w jego pierwotnej nieskazitelności. W Kazaniu na Górze dokładnie wyjaśnia zamysł Boga: "Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa" (Mt 5, 27-28). Człowiek nie powinien rozdzielać tego, co Bóg złączył. Tradycja Kościoła zawsze uważała, że szóste przykazanie obejmuje całość ludzkiej płciowości.

Czytaj więcej w: "Taka jest wiara Kościoła", s. 167

 

Czystość nie przekreśla ludzkiej płciowości. Przeciwnie, integruje ją, chroni, umacnia i otwiera na pełną miłość, do której powołany jest każdy człowiek. Warunkiem poprawnego przeżywania płciowości jest akceptacja własnej tożsamości płciowej. Jego spełnienie umożliwia osobie pełny rozwój. O ile więc płeć z jednej strony odróżnia kobietę od mężczyzny, o tyle z drugiej wzajemnie ich dopełnia i jednoczy. Respektowanie tej zasady umożliwia nie tylko rozwój życia małżeńskiego rodzinnego, ale też życia społecznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W jaki sposób szóste przykazanie Boże broni płciowości człowieka?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.