Adwent 2020 z DEON.pl. Oto nasze propozycje na ten czas

Adwent 2020 z DEON.pl. Oto nasze propozycje na ten czas
Redakcja DEON.pl

Zastanawiasz się, jak przeżyć Adwent w pandemii? Mamy kilka pomysłów: wyjątkowe teksty świeckich i duchownych, instagramowy kalendarz adwentowy oraz trzy spotkania live. Sami zobaczcie!

Rekolekcje (nie) tylko dla księży z abpem Rysiem

(fot. episkopat.pl)(fot. episkopat.pl)

W trudnym czasie dla Kościoła i chrześcijan, abp Ryś postanowił wygłosić słowo do wszystkich księży i wszystkich wierzących. W ich centrum postawił prostą, ale często zapomnianą prawdę: każdy z nas, ciągle, potrzebuje nawrócenia.

Przez kolejne niedziele adwentu będziemy słuchać Słowa głoszonego przez apba Rysia i nawracać się tam, gdzie najbardziej tego potrzebujemy. Niezależnie czy jesteś duchownym, czy świeckim (bo wszyscy jesteśmy jednym Kościołem), czy daleko, czy blisko wiary, razem możemy przejść drogę, na końcu której znajdziemy odpowiedzi na nasze pytania.

DEON.PL POLECA

Adwentowe rozważania Adama Szustaka OP

(fot. YouTube / Langusta na palmie)(fot. YouTube / Langusta na palmie)

Zapraszamy na cykl czterech konferencji dominikańskiego duszpasterza, które pomogą odkryć prawdziwy sens Adwentu, przygotować się na Boże Narodzenie i rozpocząć z nadzieją nowy rok. „Zapraszam cię, byś i ty na ten następny odcinek drogi ku wieczności, którym niewątpliwie będzie kolejny rok twojego życia, wziął Słowo dane nam przez Pana Boga w liturgii. Wierzę, że Ono, jeśli zaczniesz je czytać, rozważać i przykładać do swojego życia, prawdziwie stanie się dla ciebie lampą, która nie tylko oświetla świat wokoło, ale i rozprasza ciemności duszy, by nieprzerwanie mogło cię nasycać Boże Światło – zachęca Adam Szustak OP.

Rozważania abp. Grzegorza Rysia i Adama Szustaka OP będziemy publikować w każdą niedzielę Adwentu na DEON.pl.

Lekko/Mocno stronniczy | Włodek Markowicz, Tomasz Nowak OP, Piotr Żyłka

Włodek Markowicz i Karol Paciorek, Adam Szustak OP i Tomasz Nowak OP to dwa duety, które podbijają YouTube swoimi popularnymi programami. Jak wygląda spotkanie światów lekko i mocno stronniczych? Co mówią o modlitwie, ojcostwie i… punk rocku? Iskrzy! A jak? Sprawdź sam – posłuchaj rozmów Włodka Markowicza i o. Tomasza Nowaka OP z Piotrem Żyłką.

W każdy poniedziałek Adwentu na DEON.pl.

Ogień i woda | ks. Krzysztof Porosło, Marcin Zieliński, Dawid Gospodarek

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda – dwa przeciwstawne żywioły w naturze – w wierze stanowią symbol jednego Ducha.

Czy głębokiej wierze powinny towarzyszyć cuda? Kiedy modlitwa staje się magią? Komu i do czego są potrzebne przepisy liturgiczne? Co wspólnego mają ze sobą charyzmatycy i dogmatycy? Skąd biorą się ataki na liderów i grupy charyzmatyczne?

Z takimi pytaniami mierzą się ks. Krzysztof Porosło i Marcin Zieliński w rozmowie z Dawidem Gospodarkiem.

W każdy wtorek Adwentu na DEON.pl.

Świeccy mają głos w Kościele | Ewa Kiedio, Maria Miduch, Zuzanna Radzik, Marta Titaniec, Dawid Gospodarek, Marcin Kędzierski, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski, Marcin Zieliński, Piotr Żyłka

(fot. unsplash.com)(fot. unsplash.com)

Kościół to nie tylko duchowni, to również świeccy, którzy robią w nim rzeczy zupełnie niezwykłe. Ważne, by ich głos był słyszalny, by mieli możliwość głośnego zakomunikowania, co ich boli i co chcieliby zmienić. Zapraszamy na cykl dziesięciu rozważań przygotowanych przez dziennikarzy i teologów, działaczy i ewangelizatorów. Kobiet i mężczyzn. Przedstawicieli tzw. lewej i prawej strony. Po prostu Kościoła.

W każdą środę Adwentu na DEON.pl.

Apokalipsa. Najbardziej adwentowa z Ksiąg | Maria Miduch

(fot. unsplash.com)(fot. unsplash.com)

Czy wiesz, jak brzmią pierwsze słowa, które wypowiada Bóg do człowieka w Księdze Apokalipsy? „Przestań się lękać!” (Ap 1,17). Bóg wie, że różnie możemy patrzeć na tajemnicze objawienie, jakie otrzymał Jan. On przewiduje naszą reakcję. „Nie bój się!” to przesłanie dotyczące wszystkiego, co zostało zawarte w Apokalipsie. Mamy wybór: możemy zaufać sobie, swojemu ograniczonemu poznaniu i pogrążyć się w strachu albo zaufać Temu, który widzi lepiej.

Skupmy się na najbardziej adwentowej z Ksiąg!

W każdy czwartek Adwentu na DEON.pl.

Zzieleniej na Adwent! Rekolekcje, których potrzebujesz ty i planeta | Szymon Janowski OFMCap, Cordian Szwarc OFM

Bardzo możliwe, że dzięki nim zupełnie inaczej spojrzysz na przygotowania do świąt i samo przeżywanie Bożego Narodzenia. Czas przed Bożym Narodzeniem to zwykle intensywne przygotowania, listy z prezentami, porządki i codzienna krzątanina w napięciu z powodu zbliżającego się terminu. A może to nie jest dobry kierunek? Co roku zadajemy sobie pytanie, czy przez te wszystkie aktywności nie tracimy czegoś, co jest w tym czasie najważniejsze. Dołącz do rekolekcji, które mogą pomóc ci wyjaśnić tę kwestię.

Posłuchaj Słowa Bożego i przygotuj się, by dobrze przeżyć Boże Narodzenie! Takie, w którym najważniejszy będzie Jezus Chrystus. Ważniejszy niż przedświąteczne porządki, drogie prezenty i przepisy kulinarne. Przesłanie encykliki Laudato si skłania nas do odkrywania prawdy i uważności. Pochylimy się nad tym idąc za powszechnym ostatnio pytaniem: wybór czy nakaz?

Rekolekcje poprowadzą:

  1. Szymon Janowski OFMCap
  2. Cordian Szwarc OFM

Gościnnie: Piotr Abramczyk, GCCM

W każdy piątek Adwentu na DEON.pl.

"Bóg w dom". Przewodnik po świętach w domu | jezuici

(fot. unsplash.com)(fot. unsplash.com)

Wiele wskazuje na to, że te święta Bożego Narodzenia będą inne niż zwykle. Nie spotkamy się w tak licznym gronie jak zazwyczaj, część z nas pewnie spędzi je w izolacji. W wielu rodzinach zabraknie tych członków zabranych przez chorobę. Doświadczamy też napięć społecznych, które przestają być odległymi nagłówkami prasowymi wtedy, gdy zaczynają dzielić ludzi zgromadzonych przy jednym stole. Niektórzy pewnie będą się bać pójścia do kościoła, za co inni wytkną ich palcem.

Do jakich domów przyjdzie w tym roku Jezus: do domów zamkniętych w lęku, czy też gotowych na przyjęcie Zbawiciela? Jak może skleić to, co połamane w naszych relacjach z bliskimi i w nas samych? Chcemy pomóc w przeżywaniu tych świąt w domu, licząc się z różnymi możliwymi utrudnieniami. Taką pomocą będzie miniprzewodnik po świętach w towarzystwie jezuitów.

Opublikujemy go 24-26 grudnia na DEON.pl.

* * *

#Insta Adwent

Jesteś zmęczony pandemią? Nie masz siły na codzienne rekolekcje online? Potrzebujesz refleksji i oddechu, ale nie masz czasu dla siebie? To właśnie Tobie wychodzimy z pomocą. Insta Adwent sprawi, że poczujesz się lepiej ze sobą, zadbasz o swoją głowę, ale także o relacje, w których jesteś. Wszystko odbędzie się w trybie slow. Zaledwie trzy razy w tygodniu, w poniedziałek, środę i piątek, na naszym instastory będą pojawiać się kolejne ciekawe zadania. Podczas tego adwentu stawiamy na jakość, a nie na ilość. Zaczynamy już 30 listopada, w pierwszy poniedziałek adwentu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez DEON.pl (@deon_pl)

* * *

Czekając na nadzieję // 2 grudnia, 18:00

Trwa przełomowy kryzys w Kościele. Jak wielką wagę odgrywają w nim nadużycia seksualne duchownych i ich krycie? Czy może to co widzimy, jest przejawem znacznie głębszego kryzysu duchowości? Dlaczego tak często Kościół wydaje się tym obcym, który wkracza w nasze życie i zamiast przygarnąć, niektórych odstrasza? Gdzie szukać nadziei w takich chwilach jak te?

Jedno jest pewne, czeka nas ogrom pracy i odnowa Kościoła. W rozmowie z Martą Titaniec z Fundacji Św. Józefa i o. Dariuszem Piórkowskim SJ będziemy szukać odpowiedzi na pytania o to, jak to zrobić i gdzie szukać rozwiązań problemów.

Ogień i woda. Jak pogodzić się w Kościele? // 9 grudnia, 18:00

Ogień i woda to dwa przeciwstawne żywioły w naturze, które w wierze stanowią symbol jednego Ducha. Niestety zbyt często rozmaite napięcia w Kościele, tarcia różnych środowisk, duchowości i wrażliwości zasłaniają nam fakt, że w całej naszej różnorodności jesteśmy powołani do jedności.

Tylko jak konkretnie mogą dogadać się ze sobą charyzmatycy i dogmatycy? Konserwatyści i liberałowie? Odnowa i Tradycja? Czy to w ogóle możliwe? Ks. Krzysztof Porosło i Marcin Zieliński udowadniają, że tak! Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak to zrobić, dołączcie do rozmowy.

W oczekiwaniu na cud // 16 grudnia, 18:00

Czy przygotowanie na narodziny dziecka ma coś wspólnego z przygotowaniem na narodziny Boga? Na to, i wiele innych pytań związanych z macierzyństwem i oczekiwaniem na przyjście na świat dziecka odpowiedzą nam Anna Weber (znana z kanału Mama Lama) i Aleksandra Wołkowska (znana z Instagrama @jaklubimy). Spotkanie poprowadzi Edyta Drozdowska. 

Spotkania live będą prowadzone na naszych kanałach społecznościowych: Facebooku i YouTube DEON Live.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Adwent 2020 z DEON.pl. Oto nasze propozycje na ten czas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.