Święta Chanuka - fotoreportaż z Ziemi Świętej

Zobacz galerię
Święta Chanuka - fotoreportaż z Ziemi Świętej
(fot. Józef Augustyn SJ)

W 2009 roku żydowskie święto Chanuka przypada w dniach od 12 do 19 grudnia. Każda rodzina żydowska zapala w tych dniach ośmioramienny świecznik zwany chanukija. Zgodnie ze zwyczajem winien on stać przy drzwiach frontowych domu, na których umieszczona jest mezuza, lub też na parapecie okna wychodzącego na ulicę, tak by był on widoczny dla przechodniów.

W większości żydowskich domów w Jerozolimie chanukija jest umieszczona w oknie. Elektryczne chanukije zdobią wystawy sklepowe. Święto Chanuka trwa osiem dni począwszy od 25 dnia miesiąca kislew. W kalendarzu gregoriańskim jest to święto ruchome. Upamiętnia ono zwycięskie powstanie Judy Machabeusza. Oczyścił on Świątynię zbeszczeszczaną przez Antiocha IV, który wstawiał do świętego Przybytku posąg Zeusa i inne obrzydliwości narodów pogańskich (1 Mch 4, 36-59). Juda Mechabeusz usunął je przywracając kult przepisany prawem Jahwe.

Najważniejszym obrzędem świąt Chanuka jest zapalanie świecznika. Pierwszego dnia zapala się, od prawej strony, pierwszą lampkę, drugiego drugą, i tak aż do ósmego dnia. W pomieszczeniu, gdzie płonie chanukija winno palić się także światło zwyczajne, ponieważ świąteczne światło nie może być wykorzystywane w celach praktycznych. Uwłaczałoby to jego świątecznej godności. Chanukija winna świecić się całkowicie bezinteresownie; tylko w tym celu, by przypominać cud, jaki się zdarzył, kiedy to Juda Machabeusz porządkował zbezczeszczony Przybytek. Znalazł on w Świątyni tylko jedno malutkie naczynie zawierające oliwę, którą posłużył się do zapalenia świątynnej Menory. Niestety, naczynie to zawierało za mało oliwy. Mogło jej starczyć co najwyżej na jeden dzień. Potrzebna była natomiast oliwa na osiem dni, gdyż tyle czasu trwało sporządzanie „liturgicznie” czystej oliwy. I wtedy niespodziewanie stał się cud. Niewielkie naczyńko w sposób cudowny napełniało się codziennie oliwą przez osiem dni, aż przyrządzono nową oliwę.

Przy zapalaniu chanukiji pobożni Żydzi modlą się: Błogosławiony jesteś Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, za to, że dałeś nam życie, zachowałeś nas i doprowadziłeś do dzisiejszego dnia. Błogosławiony jesteś Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który uświęciłeś nas swymi przykazaniami i przykazałeś nam zapalać światło Chanuki. Błogosławiony jesteś Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, za to, że uczyniłeś cuda naszym ojcom w owych dniach, w tamtym czasie. Płonące lampki świąt Chanuka, wszechobecne w Jerozolimie, fascynują wszystkich przechodniów: Żydów i nie Żydów; pielgrzymów i stałych mieszkańców miasta, podobnie jak nasze „chrześcijańskie” choinki przyciągają uwagę wierzących i niewierzących.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Święta Chanuka - fotoreportaż z Ziemi Świętej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.