5 mitów o papieskiej nieomylności, w które wierzy zbyt wielu katolików

5 mitów o papieskiej nieomylności, w które wierzy zbyt wielu katolików
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com // Peter Paul Rubens [Public domain] / See page for author [CC0], via Wikimedia Commons)
church pop / as

W katolicyzmie jest niewiele tematów bardziej "katolickich" niż sam papież. Wielu kojarzy z nim dogmat o nieomylności, ale często mylimy się co do jego znaczenia.

          

Poniżej poznacie 5 najczęściej powtarzanych mitów o papieskiej nieomylności:

DEON.PL POLECA

Mit #1: Papieska nieomylność znaczy, że papież nigdy się nie myli.

Fakt: Papieska nieomylność oznacza, że papież może być nieomylny gdy naucza w określony sposób, a nie, że jest nieomylny cały czas. Papieże bardzo rzadko powołują się na ten autorytet, a jeśli to robią, to tylko gdy głoszą coś ostatecznie wiążącego dla całego Kościoła.

Mit #2: To oznacza, że papież nigdy nie popełnia grzechów.

Fakt: Papieska nieomylność dotyczy tylko doktryny, nie świątobliwości papieża. Obecny papież Franciszek pokornie przyznaje, że papież jest grzeszną osobą, która potrzebuje Bożej łaski i spowiada się tak jak każdy inny człowiek.

Mit #3: Zatem papież może tworzyć nowe doktryny.

Fakt: Kościół naucza, że objawienie skończyło się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Magisterium Kościoła, w skład którego wchodzi papież, może jedynie bronić i wyjaśniać Słowo Boże. Papież nie jest w stanie ujawnić “nowych" prawd, a jedynie poprawnie interpretować to co Bóg już objawił.

Mit #4: Nieomylność to nowy wynalazek.

Fakt: Tak, papieska nieomylność stała się dogmatem w XIX wieku, ale zawsze była wyznawana przez Kościół. Pojawia się u Ojców Kościoła, już w II wieku w pismach św. Ireneusza (Przeciwko herezjom, III, 3)

Mit #5: Nie znajdziesz o niej informacji w Biblii.

Fakt: Jezus powiedział Piotrowi, że będzie “skałą" na którą On zbuduje swój Kościół i że “bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16,18). Jeśli Kościół został zbudowany na Piotrze (którego następcą jest papież), a Kościół nie upadnie to oznacza, że Duch Święty nie pozwoli papieżowi zawieść. To jest istota papieskiej nieomylności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Borkowska OSB

Przez kilkanaście wieków zakonnice słuchały kazań, konferencji, rekolekcji, pouczeń, a zawsze w pokornym milczeniu, jak te nieme bydlątka: cokolwiek im mówiono, umiały tylko potakiwać. Czasem się któraś wyłamała, ale bardzo rzadko! Założenie ze strony kaznodziejów...

Skomentuj artykuł

5 mitów o papieskiej nieomylności, w które wierzy zbyt wielu katolików
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.