5 mitów o papieskiej nieomylności, w które wierzy zbyt wielu katolików
W katolicyzmie jest niewiele tematów bardziej "katolickich" niż sam papież. Wielu kojarzy z nim dogmat o nieomylności, ale często mylimy się co do jego znaczenia.
Poniżej poznacie 5 najczęściej powtarzanych mitów o papieskiej nieomylności:
Mit #1: Papieska nieomylność znaczy, że papież nigdy się nie myli.
Fakt: Papieska nieomylność oznacza, że papież może być nieomylny gdy naucza w określony sposób, a nie, że jest nieomylny cały czas. Papieże bardzo rzadko powołują się na ten autorytet, a jeśli to robią, to tylko gdy głoszą coś ostatecznie wiążącego dla całego Kościoła.
Mit #2: To oznacza, że papież nigdy nie popełnia grzechów.
Fakt: Papieska nieomylność dotyczy tylko doktryny, nie świątobliwości papieża. Obecny papież Franciszek pokornie przyznaje, że papież jest grzeszną osobą, która potrzebuje Bożej łaski i spowiada się tak jak każdy inny człowiek.
Mit #3: Zatem papież może tworzyć nowe doktryny.
Fakt: Kościół naucza, że objawienie skończyło się wraz ze śmiercią ostatniego apostoła. Magisterium Kościoła, w skład którego wchodzi papież, może jedynie bronić i wyjaśniać Słowo Boże. Papież nie jest w stanie ujawnić “nowych" prawd, a jedynie poprawnie interpretować to co Bóg już objawił.
Mit #4: Nieomylność to nowy wynalazek.
Fakt: Tak, papieska nieomylność stała się dogmatem w XIX wieku, ale zawsze była wyznawana przez Kościół. Pojawia się u Ojców Kościoła, już w II wieku w pismach św. Ireneusza (Przeciwko herezjom, III, 3)
Mit #5: Nie znajdziesz o niej informacji w Biblii.
Fakt: Jezus powiedział Piotrowi, że będzie “skałą" na którą On zbuduje swój Kościół i że “bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16,18). Jeśli Kościół został zbudowany na Piotrze (którego następcą jest papież), a Kościół nie upadnie to oznacza, że Duch Święty nie pozwoli papieżowi zawieść. To jest istota papieskiej nieomylności.
Skomentuj artykuł