Ad limina polskich biskupów. Tomasz Terlikowski: rewolucji nie będzie

Ad limina polskich biskupów. Tomasz Terlikowski: rewolucji nie będzie
Polscy biskupi w Watykanie (fot. episkopat.pl)
0:00
- 0:00

- Wizyta ad limina apostolorum polskich biskupów nie oznacza rewolucji. Ci, którzy się jej spodziewają, będą na pewno rozczarowani - uważa Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta, autor tworzonego dla DEON.pl podcastu „Tak myślę”.

- Niewątpliwie jednak polscy biskupi będą się musieli zmierzyć z wieloma wyzwaniami. I z pewnością także usłyszą od papieża niekiedy gorzkie słowa – dodaje red. Terlikowski.

W komentarzu opublikowanym w najnowszym odcinku podcastu „Tak myślę”, jego autor przyznaje, że w pewnym sensie jest to wizyta podobna do innych, które odbywały się w przeszłości. Tym, co ją może różnić, jest sytuacja Kościoła w Polsce.

- Przeżywamy obecnie jeden z najtrudniejszych momentów w historii nowoczesnej Kościoła w Polsce i mierzymy się bardzo głębokim kryzysem wewnętrznym - podkreśla Tomasz Terlikowski.

Zdaniem publicysty, w odniesieniu do polskiego episkopatu i polskich biskupów, nie ma powodów, aby oczekiwać wariantu chilijskiego. Przypomnijmy, że w związku ze skandalami związanymi z tuszowaniem przestępstw pedofilskich, w 2018 r. wszyscy członkowie episkopatu Chile podali się do dymisji, a papież Franciszek przypadek każdego biskupa rozpatrywał z osobna, przyjmując ostatecznie rezygnacje siedmiu hierarchów i karząc kilku innych wydaleniem ze stanu duchownego.

- Nie ma powodu, by je [rozwiązania na wzór chilijski – przyp. red] zastosować. Procedury się toczą, kolejni biskupi są karani, a zmiany personalne i tak nastąpią w ciągu kilku lat - zaznacza red. Terlikowski.

Zobacz również: Czy Kościół we Francji przetrwa ten wstrząs?

Jakie to zmiany? Otóż ze względu na wiek w ciągu kilku lat na emerytury przejdą metropolici warszawski, krakowski, poznański, czy szczecińsko-kamieński.

- To będzie prawdziwa rewolucja personalna - podkreśla autor podcastu „Tak myślę”.

Inny problem to „gigantyczne tsunami odejść młodzieży z Kościoła”, w mniejszym stopniu odejścia starszych osób, a także problem powołań kapłańskich i zakonnych, w tym pustoszejących zakonów żeńskich. Zdaniem red. Terlikowskiego, zbliżamy się do sytuacji podobnej, jaka nastąpiła w Niemczech, czyli do konieczności likwidacji niektórych parafii.

Zdaniem publicysty, papież Franciszek będzie namawiał polskich biskupów do zajęcia jeszcze ostrzejszego i wyrazistszego stanowiska w sprawie kryzysu migracyjnego.

- Dla Ojca Świętego jest to niewątpliwie jeden z chrześcijańskich priorytetów - podkreśla red. Terlikowski, dodając, że w tej kwestii może paść też sporo gorzkich zdań pod adresem polskich władz.

- Franciszek, co też wiadomo, niezbyt przepada za konserwatywnymi rządami, które sprawnie rozgrywają emocje ludzi wierzących - przypomina publicysta.

Jak ocenia, można przypuszczać, że spotkanie w ramach wizyty ad limina apostolorum „będzie prawdopodobnie istotnym elementem ewolucji i powolnej zmiany wewnątrz polskiego Kościoła”.

- Rewolucji bym się jednak nie spodziewał – podsumowuje Tomasz Terlikowski.

Tu znajdziesz cały najnowszy odcinek podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę".

Podcastu "Tak myślę" możesz w całości wysłuchać w serwisie Spotify.

Treść całego 3. odcinka podcastu "Tak myślę" dostępna jest na platformie YouTube.

 

Doktor filozofii, pisarz, publicysta RMF FM i felietonista Plusa Minusa i Deonu, autor podkastu "Tak myślę". Prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Ad limina polskich biskupów. Tomasz Terlikowski: rewolucji nie będzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.