Czy polski katolik jest prawicowy?

Czy polski katolik jest prawicowy?
(fot. iammikeb/flickr.com)
Logo źródła: Być dla innych Wojciech Żmudziński SJ / „Być dla innych”

Wśród wielu katolików w Polsce panuje przekonanie, że dobry, praktykujący Polak powinien popierać partię prawicową. Bo lewica to moralne zło…

Czy przeciętny katolik mieszkający w Polsce jest prawicowy czy postępowy? – zapytał mnie kolega z południa Włoch. Słownik języka polskiego definiuje poglądy prawicowe jako konserwatywne, zachowawcze. Natomiast postępowość kojarzy z nowoczesnością, otwarciem na nowe, efektywniejsze, lepsze. Czy dla osób konserwatywnych lepsze należy do przeszłości, a dla ludzi postępowych do przyszłości? Jest to z pewnością uproszczenie, ale przeglądając katolickie strony internetowe dochodzę do wniosku, że większość osób komentujących artykuły tęskni za tym, co było. Wydaje się, że wielu katolików uważa, że lepiej już było i tylko powrót do tego, co było, może uzdrowić życie społeczne.

Takie myślenie kłóci się z cenionymi w polskim Kościele postawami współczesnych bohaterów. Jerzy Popiełuszko, nestor polskiej teologii wyzwolenia robotników, nie był zachowawczy. Motywował do przemiany rzeczywistości i walczył o wolność w duchu Ewangelii, a nie o powrót do przedwojennej Polski. Jan Paweł II był wielkim orędownikiem przemian posoborowych, a ksiądz Tischner zachęcał do otwartości w poszukiwaniach filozoficznych. Żaden z nich nie miał prawicowych poglądów politycznych.

DEON.PL POLECA

Czy polski katolik może być postępowy mając jednocześnie prawicowe, tzn. konserwatywne i zachowawcze poglądy? Jeśli te poglądy dotyczą jedynie sfery moralności, to może być postępowy i otwarty na nowe rozwiązania zarówno w kwestiach gospodarczych jak i społecznych czy kulturalnych. Problem w tym, że z punktu widzenia polityki, niewiele w nim z prawicowca. Bo samo siedzenie po prawej stronie w parlamencie nie oznacza prawicowego programu politycznego, szczególnie dla gospodarki. Jeśli porównać prawą i lewą stronę polskiej sceny politycznej, to łatwo zauważyć, że największe opozycyjne partie różnią się jedynie nazwami oraz kwestiami moralnymi natomiast w kwestiach politycznych proponują bardzo podobne socjalistyczne programy.

Jakie poglądy ma przeciętny polski katolik? Niejednoznaczne. Choć w wielu wypadkach manipulowany przez walczące ze sobą siły polityczne nie przyjmuje do wiadomości, że Kościół nie opowiada się po stronie żadnej z partii politycznych i poglądy polityczne katolików mogą być bardzo zróżnicowane. Dopowiadając – w dyskusji z moim włoskim kolegą – zaryzykowałem stwierdzeniem, że duża część katolików mieszkających w Polsce ma poglądy socjalistyczne, ale nie lubi nazywać siebie socjalistami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy polski katolik jest prawicowy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.