Wielki Post 2022. Pogłębiajmy relację z Bogiem i czyńmy miłosierdzie
Wielki Post to czas nawrócenia, pogłębiania relacji z Bogiem, porządkowania swojego życia. Czas małych i dużych wyzwań, ale także rozwoju religijnego i osobistego.
W tym roku to też czas, w którym jeszcze bardziej potrzeba świadczenia miłosierdzia w praktyce. Jak dobrze przeżyć ten czas? Oto nasze propozycje na Wielki Post 2022.
Poniedziałki: kobieca seria "Zrób to dla was"
W poniedziałki w naszym portalu będzie ukazywał się cykl „Zrób to dla was”. Seria inspirujących tekstów jest skierowana przede wszystkim do kobiet, bo właśnie o kobiecej wrażliwości i budowaniu relacji z Bogiem będą mówić kolejne odcinki. Przyjrzymy się w nich modlitwie, spowiedzi, jałmużnie i innym kluczowym dla życia chrześcijańskiego tematom.
Wtorki: jak pokonać przeszkody, które psują relację z Bogiem?
Tym, co przeszkadza nam prowadzić udane życie, jest często lęk i stres. Długotrwały stres i życie w lęku wpływa nie tylko na sferę fizyczną i psychiczną, ale także na rozwój duchowy i relację z Bogiem. Do trudności w życiu duchowym przyczynia się także religijna niedojrzałość i fałszywy obraz Boga, który w sobie nosimy.
Czy wiara może oddalać od Boga? Okazuje się, że tak. Niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym. Czym jest niedojrzała religijność, skąd bierze się fałszywy obraz Boga i kiedy osoby niedojrzałe religijnie powinny szukać pomocy? Na te i inne pytania w wielkopostnym cyklu wideo zatytułowanym "Pułapki niedojrzałej religijności" odpowie dr Andrzej Molenda, psychoterapeuta i rekolekcjonista.
Środy: zajrzyj z nami w miejsca miłosierdzia
Miłosierdzie – jak przywrócić temu słowu, powtarzanemu tak wiele razy i na tyle sposobów, jego prawdziwe znaczenie i moc. Czym jest miłosierdzie? Jak może wyglądać w praktyce? O tym opowiemy wam w środowym cyklu tekstów, pokazujących miłosierdzie w bardzo konkretnym wymiarze. Zabierzemy was w miejsca, w których pokorni i pełni miłości bliźniego ludzie służą Bogu i światu, świadcząc dobro potrzebującym i inspirując innych do miłosierdzia.
Czwartki: książki, które pomagają odnaleźć wiarę i nadzieję
Jak odnaleźć wiarę i nadzieję w czasie wojny i kto nauczy nas jej szukać? Odpowiedzi szuka dla was nasza felietonistka, Magdalena Urbańska. Na siedem tygodni postu przygotowała siedem różnych książek o wierze i o tym, jak wiara się ma do życia tu i teraz. Jak ufać i uczyć się miłości? Jak wierzyć, ale nie na przekór życiu i temu, co przynosi? Co robić, by żyć mimo bólu, niemocy, bezradności? Siedem książek na Wielki Post to siedem szans na to, by nie wpaść w stagnację i nie zastać się w bólu, obojętności - i w wierze.
Piątki: proste odpowiedzi na wielkopostne pytania
Czy dobre uczynki naprawdę się liczą? Jaki sens ma odprawianie drogi krzyżowej? Po co Panu Bogu moje umartwienie? Na różne wielkopostne pytania prosto i krótko odpowiedzą ewangelizujący na TikToku i Instagramie księża (i nie tylko oni). Seria trzyminutowych filmików to świetna okazja dla tych, którzy nie mają czasu zgłębiać teologicznych traktatów i potrzebują prostej odpowiedzi na nurtujące ich kwestie. Minimalistyczny format i prosty język pomagają zrozumieć sens wielkopostnych praktyk i rozwijać się wierze.
Soboty: z Ziemi Świętej, z Jerozolimy
W soboty Wielkiego Postu do Ziemi Świętej zabierze was nasz specjalny korespondent z Jerozolimy, o. Wiesław Dawidowski. Co tydzień w nagraniach wideo przybliże kolejne miejsca, które w swojej Ewangelii opisuje św. Łukasz. Ta wideo-wyprawa z przewodnikiem pomaga lepiej zrozumieć ewangeliczne sceny, a przez to – Pismo Święte, którego znajomość jest jedną z podstaw chrześcijańskiego życia. W Wielkim Tygodniu będziemy w Jerozolimie - pójdziemy po śladach Jezusa, razem z nim, po Golgotę.
Codziennie: wideokomentarz do Ewangelii z dnia
Codziennie rano w ramach rozważań do Ewangelii publikujemy też krótki wideokomentarz do Ewangelii, przygotowany specjalnie dla Deonu przez Jana Głąbę SJ.
Wielki Post to czas dla ciebie
Wielki Post to czas, w którym cały Kościół wspiera cię na bardzo różne sposoby po to, by ci pomóc rozwijać twoją religijność, budować relację z Bogiem, pozbywać się złych nawyków i budować dobre. To wielki wysiłek włożony w to, by pomóc ci się nawrócić, zbliżyć do Boga, odnaleźć radość i sens życia. Wykorzystaj go najlepiej!
Skomentuj artykuł