Wielki Post 2022. Pogłębiajmy relację z Bogiem i czyńmy miłosierdzie

Wielki Post 2022. Pogłębiajmy relację z Bogiem i czyńmy miłosierdzie
Fot. Ricardo Reitmeyer/depositphotos

Wielki Post to czas nawrócenia, pogłębiania relacji z Bogiem, porządkowania swojego życia. Czas małych i dużych wyzwań, ale także rozwoju religijnego i osobistego.

W tym roku to też czas, w którym jeszcze bardziej potrzeba świadczenia miłosierdzia w praktyce. Jak dobrze przeżyć ten czas? Oto nasze propozycje na Wielki Post 2022.

Poniedziałki: kobieca seria "Zrób to dla was"

W poniedziałki w naszym portalu będzie ukazywał się cykl „Zrób to dla was”. Seria inspirujących tekstów jest skierowana przede wszystkim do kobiet, bo właśnie o kobiecej wrażliwości i budowaniu relacji z Bogiem będą mówić kolejne odcinki. Przyjrzymy się w nich modlitwie, spowiedzi, jałmużnie i innym kluczowym dla życia chrześcijańskiego tematom.

Wtorki: jak pokonać przeszkody, które psują relację z Bogiem?

Tym, co przeszkadza nam prowadzić udane życie, jest często lęk i stres. Długotrwały stres i życie w lęku wpływa nie tylko na sferę fizyczną i psychiczną, ale także na rozwój duchowy i relację z Bogiem. Do trudności w życiu duchowym przyczynia się także religijna niedojrzałość i fałszywy obraz Boga, który w sobie nosimy.

Czy wiara może oddalać od Boga? Okazuje się, że tak. Niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym. Czym jest niedojrzała religijność, skąd bierze się fałszywy obraz Boga i kiedy osoby niedojrzałe religijnie powinny szukać pomocy? Na te i inne pytania w wielkopostnym cyklu wideo zatytułowanym "Pułapki niedojrzałej religijności" odpowie dr Andrzej Molenda, psychoterapeuta i rekolekcjonista.

DEON.PL POLECA

Środy: zajrzyj z nami w miejsca miłosierdzia

Miłosierdzie – jak przywrócić temu słowu, powtarzanemu tak wiele razy i na tyle sposobów, jego prawdziwe znaczenie i moc. Czym jest miłosierdzie? Jak może wyglądać w praktyce? O tym opowiemy wam w środowym cyklu tekstów, pokazujących miłosierdzie w bardzo konkretnym wymiarze. Zabierzemy was w miejsca, w których pokorni i pełni miłości bliźniego ludzie służą Bogu i światu, świadcząc dobro potrzebującym i inspirując innych do miłosierdzia.

Czwartki: książki, które pomagają odnaleźć wiarę i nadzieję

Jak odnaleźć wiarę i nadzieję w czasie wojny i kto nauczy nas jej szukać? Odpowiedzi szuka dla was nasza felietonistka, Magdalena Urbańska. Na siedem tygodni postu przygotowała siedem różnych książek o wierze i o tym, jak wiara się ma do życia tu i teraz. Jak ufać i uczyć się miłości? Jak wierzyć, ale nie na przekór życiu i temu, co przynosi? Co robić, by żyć mimo bólu, niemocy, bezradności? Siedem książek na Wielki Post to siedem szans na to, by nie wpaść w stagnację i nie zastać się w bólu, obojętności - i w wierze.

Piątki: proste odpowiedzi na wielkopostne pytania

Czy dobre uczynki naprawdę się liczą? Jaki sens ma odprawianie drogi krzyżowej? Po co Panu Bogu moje umartwienie? Na różne wielkopostne pytania prosto i krótko odpowiedzą ewangelizujący na TikToku i Instagramie księża (i nie tylko oni). Seria trzyminutowych filmików to świetna okazja dla tych, którzy nie mają czasu zgłębiać teologicznych traktatów i potrzebują prostej odpowiedzi na nurtujące ich kwestie. Minimalistyczny format i prosty język pomagają zrozumieć sens wielkopostnych praktyk i rozwijać się wierze.

Soboty: z Ziemi Świętej, z Jerozolimy

W soboty Wielkiego Postu do Ziemi Świętej zabierze was nasz specjalny korespondent z Jerozolimy, o. Wiesław Dawidowski. Co tydzień w nagraniach wideo przybliże kolejne miejsca, które w swojej Ewangelii opisuje św. Łukasz. Ta wideo-wyprawa z przewodnikiem pomaga lepiej zrozumieć ewangeliczne sceny, a przez to – Pismo Święte, którego znajomość jest jedną z podstaw chrześcijańskiego życia. W Wielkim Tygodniu będziemy w Jerozolimie - pójdziemy po śladach Jezusa, razem z nim, po Golgotę.

Codziennie: wideokomentarz do Ewangelii z dnia

Codziennie rano w ramach rozważań do Ewangelii publikujemy też krótki wideokomentarz do Ewangelii, przygotowany specjalnie dla Deonu przez Jana Głąbę SJ.

Wielki Post to czas dla ciebie

Wielki Post to czas, w którym cały Kościół wspiera cię na bardzo różne sposoby po to, by ci pomóc rozwijać twoją religijność, budować relację z Bogiem, pozbywać się złych nawyków i budować dobre. To wielki wysiłek włożony w to, by pomóc ci się nawrócić, zbliżyć do Boga, odnaleźć radość i sens życia. Wykorzystaj go najlepiej!

Marta Łysek - dziennikarka i teolog, pisarka i blogerka. Poza pisaniem ogarnia innym ludziom ich teksty i książki. Na swoim Instagramie organizuje warsztatowe zabawy dla piszących. Twórczyni Maluczko - bloga ze Słowem. Jest żoną i matką. Odpoczywa, chodząc po górach, robiąc zdjęcia i słuchając dobrych historii. W Wydawnictwie WAM opublikowała podlaski kryminał z podtekstem - "Ciało i krew"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Odkryj Wielki Post 2022. Weź udział w ósmym finale akcji społecznej Zdrapka Wielkopostna.

Odkryj na nowo Boga w codzienności. Smakuj życie razem z Nim. Przed tobą fascynująca podróż, w której spojrzysz...

Skomentuj artykuł

Wielki Post 2022. Pogłębiajmy relację z Bogiem i czyńmy miłosierdzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.