Naukowcy odkryli nowy szczep wirusa, który może spowodować kolejną pandemię 

Naukowcy odkryli nowy szczep wirusa, który może spowodować kolejną pandemię 
(fot. unsplash.com)
BBC / ml

Podobnie jak koronawirus wywołujący chorobę covid-19, pojawił się w Chinach. Jest przenoszony przez świnie i prawdopodobnie może zarażać ludzi. 

Zdaniem naukowców wirus może mutować, więc z łatwością przeniesie się na ludzi. Zdaniem badaczy ma on “wszystkie cechy charakterystyczne” i jest przystosowany do zarażania ludzi. Badania wykazały, że do tej pory pojawił się u kilku osób, które pracowały w rzeźniach i przemyśle trzody chlewnej. 

Badania naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences. 

Pojawienie się nowego wirusa o zasięgu globalnym byłoby katastrofalne w skutkach dla świata, który obecnie mierzy się z pandemią covid-19. 

Nowo odkryty wirus G4 EA H1N1 może rozwijać się w ludzkich komórkach pokrywających drogi oddechowe. 

Prof. Kin-Chow Chang, który pracuje z Nottingham University w Wielkiej Brytanii w rozmowie z BBC przyznał: “jesteśmy teraz zaangażowani i rozproszeni w walce w koronawirusem. Nie możemy jednak tracić z oczu kolejnych nowych i niebezpiecznych wirusów”. 

Odkrycie kolejnego wirusa, który potencjalnie zagraża ludziom przypomina, że jesteśmy stale narażeni na niebezpieczeństwa związane z kontaktami ze zwierzętami hodowlanymi oraz żyjącymi dziko. 

Naukowcy wskazują, że przemysłowa produkcja mięsa, a także zagarnianie przez człowieka kolejnych obszarów, gdzie do tej pory żyły dzikie zwierzęta, mogą doprowadzić do powstawania i mutowania kolejnych wirusów zagrażających ludzkości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Naukowcy odkryli nowy szczep wirusa, który może spowodować kolejną pandemię 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.