Polski Kościół wzywa wiernych i polityków do ochrony środowiska i klimatu

Polski Kościół wzywa wiernych i polityków do ochrony środowiska i klimatu
(fot. depositphotos.com)

To jedyna taka konferencja w Polsce, która jest poświęcona zmianom klimatycznym.

W Niedzielę Milosierdzia Bożego Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła przełomowy list pasterski, w którym wezwała katolickich wolontariuszy do "szerzenia wiedzy o zmianach klimatu i ich przyczynach", ale także "motywowania polityków do przeciwdziałania zmianom klimatu."

DEON.PL POLECA
W czwartek 16 maja o godz. 14.45 w UKSW w Warszawie uczestnicy konferencji Kościół wobec kryzysu ekologicznego - w tym specjalny przedstawiciel papieża Franciszka ds. ekologii, o. Joshtrom Isaac Kureethadam, a także Dyrektor Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska Europa, Cecilia Dall'Oglio a także przedstawiciele innych chrześcijańskich inicjatyw ekologicznych ogłoszą wspólny Apel chrześcijan i ludzi dobrej woli w Polsce o poszanowanie dzieła stworzenia Konfrencja odbywa się w 30. rocznicę ogłoszenia pierwszego listu pasterskiego Konferencji Episkopatu Polski, poświęconego kryzysowi ekologicznemu.

Więcej o konferencji >> kliknij baner poniżej: 

Polski Kościół wzywa wiernych i polityków do ochrony środowiska i klimatu - zdjęcie w treści artykułu

Fragment listu KEP z Niedzieli Miłosierdzia:

"odpowiadając na wezwanie Papieża Franciszka, wolontariusze działający w społecznościach lokalnych mogą w duchu integralnej ekologii podejmować kolejne działania: wzywać do nawrócenia ekologicznego i skromnego życia opartego na miłości, a nie na konsumpcji; przeciwdziałać marnowaniu żywności i przekazywać jej nadwyżki potrzebującym; promować wiedzę o racjonalnym gospodarowaniu odpadami; dbać o naturę i zabiegać o funkcjonowanie zielonych przestrzeni; zachęcać do ograniczania zużycia plastiku; szerzyć wiedzę o zmianach klimatu i ich przyczynach; motywować polityków do przeciwdziałania zmianom klimatu; promować stosowanie odnawialnych źródeł energii; prowadzić zbiórki odpadów trudnych do recyklingu, np. zużytych świetlówek, telefonów komórkowych; budować świadomość realnego zagrożenia smogiem, np. przez stworzenie lokalnych sieci pomiaru skażenia. Warto tutaj docenić darczyńców oraz pracę ponad 20 tys. wolontariuszy Caritas przy zbiórkach żywności organizowanych kilka razy w roku z korzyścią dla 90 tysięcy podopiecznych. Ponadto Caritas Polska zainicjowała angażowanie wolontariatu wokół wydarzenia, jakim jest Niedziela św. Franciszka oraz zachęca do modlitwy o ochronę stworzenia, zmierzając do kształtowania postaw odpowiedzialności za świat".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski Kościół wzywa wiernych i polityków do ochrony środowiska i klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.