Papież: trzeba zdecydowanie działać, by zatrzymać emisję gazów cieplarnianych

Papież: trzeba zdecydowanie działać, by zatrzymać emisję gazów cieplarnianych
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / kw

Papież Franciszek zaapelował w poniedziałek o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz powstrzymania emisji gazów cieplarnianych. Wyraził też zaniepokojenie wzrostem inwestycji w wydobycie paliw kopalnych.

Franciszek spotkał się z uczestnikami zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Nauk międzynarodowego sympozjum na temat zmian klimatycznych. Przybyli na nie przedstawiciele ONZ i kilku ministrów finansów.

"Musimy działać zdecydowanie, by położyć kres emisji gazów cieplarnianych najpóźniej do połowy stulecia i zrobić nawet więcej" - mówił papież, przywołując głosy ekspertów.

"Stężenie dwutlenku węgla - dodał - musi zmniejszyć się w sposób znaczący po to, by zapewnić bezpieczeństwo naszemu wspólnemu domowi".

DEON.PL POLECA

Franciszek mówił o potrzebie wykorzystywania czystej energii i poprawy wydajności energetycznej. Nie można - podkreślał - kontynuować aktywności, która "niszczy naszą planetę".

Wzywał, by "położyć kres globalnemu uzależnieniu od paliw kopalnych".

Następnie dodał, że należy zrealizować postanowienia paryskiej konferencji klimatycznej "dla dobra ludzkości dzisiaj i w przyszłości".

"Dzisiaj znaki nie są dobre. Inwestycje w paliwa kopalne dalej rosną, mimo że naukowcy mówią nam, że powinny pozostać one pod ziemią" - powiedział Franciszek.

Wyraził zarazem zaniepokojenie danymi wskazującymi, że drugi rok z rzędu na świecie zmniejszyły się inwestycje w produkcję czystej energii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież: trzeba zdecydowanie działać, by zatrzymać emisję gazów cieplarnianych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.