Dania: Greta Thunberg apeluje o głosowanie na rzecz klimatu w wyborach do PE

Dania: Greta Thunberg apeluje o głosowanie na rzecz klimatu w wyborach do PE
(fot. PAP/EPA/Claus Bech)
PAP / kk

Szwedzka aktywistka występująca w obronie klimatu, pomysłodawczyni młodzieżowych strajków klimatycznych Greta Thunberg w sobotę apelowała w Kopenhadze do Duńczyków, by w wyborach do Parlamentu Europejskiego pamiętali o ochronie klimatu.

"Ci, którzy najmocniej odczują skutki kryzysu klimatycznego i ekologicznego, młodzi ludzie tacy jak ja, nie mogą (jeszcze - PAP) głosować" - powiedziała 16-letnia Thunberg na demonstracji w pobliżu duńskiego parlamentu, na której według agencji dpa zebrały się tysiące osób.

Zwracając się bezpośrednio do wyborców w Danii, Szwedka nawoływała, by głosowali "jeśli nie dla siebie samych, to dla nas". Oceniła, że mimo "pięknych słów i obietnic polityków" wzrasta emisja szkodliwych dla Ziemi substancji.

W Danii, Szwecji i 19 innych krajach Unii Europejskiej w niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. 5 czerwca Duńczycy będą ponadto wybierali nowy parlament; oczekuje się, że także w tych wyborach kwestie związane z ochroną klimatu i przeciwdziałaniem jego zmianom będą jednym z kluczowych tematów.

DEON.PL POLECA

W piątek na ulice miast ponad 120 krajów wyszły setki tysięcy młodych ludzi, którzy domagali się od rządów pilnych i zdecydowanych działań w walce z ocieplającym się klimatem. To druga taka globalna akcja klimatyczna w tym roku; pierwsza skoordynowana fala młodzieżowych strajków klimatycznych odbyła się 15 marca, przyciągając - jak podała dpa - ok. 1,9 mln uczestników.

Poprzez wybór piątkowego terminu strajków ich organizatorzy chcieli zmobilizować wyborców, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego.

Thunberg, która w piątek pojawiła się na proteście w Sztokholmie, alarmowała, że świat stoi przed "kryzysem egzystencjalnym", który wymaga gruntownych zmian "na wszystkich szczeblach społeczeństwa".

Za swoje starania na rzecz ochrony klimatu Thunberg została niedawno nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dania: Greta Thunberg apeluje o głosowanie na rzecz klimatu w wyborach do PE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.