Śląskie: metropolia chce ograniczyć, a potem wyeliminować plastik

Śląskie: metropolia chce ograniczyć, a potem wyeliminować plastik
(fot. Adam Grabek / Unsplash)
PAP / kk

Urząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) - zrzeszającej 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, chce ograniczyć, a docelowo całkowicie wyeliminować używanie materiałów z tworzyw sztucznych, a także edukować na ten temat mieszkańców Metropolii.

Od piątku obowiązuje pracowników Urzędu Metropolitalnego zalecenie ws. realizacji akcji "Metropolia bez plastiku", wydane przez przewodniczącego zarządu GZM Kazimierza Karolczaka.

Kolejne punkty zalecenia obejmują m.in. ograniczenie i docelowe zaprzestanie używania plastikowych talerzyków, kubków, sztućców i napojów w plastikowych butelkach, zachęcanie do picia wody z kranu czy wykorzystywanie do celów promocyjnych gadżetów wykonanych z materiałów z recyklingu lub w przyszłości mogących stać się surowcem wtórnym.

"Czasem niewielka zmiana naszych nawyków, w skali globalnej, gdy jest rzetelnie przez wszystkich stosowana, może przynieść niezwykłe efekty" - ocenił cytowany w piątkowej informacji prasowej metropolii Karolczak.

DEON.PL POLECA

"Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Przedmiotów tego typu zużywamy znacznie więcej, niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego też wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych - wyjaśnił przewodniczący zarządu Metropolii.

Zgodnie z zaleceniem ws. akcji "Metropolia bez plastiku", pracownicy GZM powinni np. ograniczać, a docelowo eliminować korzystanie z plastikowych talerzyków, sztućców czy kubeczków. Jeśli podczas wydarzeń organizowanych przez GZM będą pojawiały się jednorazowe naczynia, powinny być wykonane z materiałów ekologicznych.

Dokonany ma zostać również przegląd dostawców, świadczących usługi dla Metropolii. W miarę możliwości zostaną wybrani ci, którzy oferują swoje produkty w innych opakowania niż plastikowe czy styropianowe; preferowane mają być firmy cateringowe korzystające z naczyń i sztućców wielokrotnego użytku.

Zmiany będą dotyczyły ponadto zamawianych gadżetów. W działalności promocyjnej docelowo mają być wykorzystywane tylko przedmioty wykonane z materiałów podlegających procesowi recyklingu. Nie będą również opakowywane w foliowe czy lakierowane torebki. Podobnie z przesyłkami pocztowymi - jeśli nie będzie to konieczne, nie będą foliowane.

Niezależnie od akcji "Metropolia bez plastiku" i wydanego zalecenia ws. zmian w funkcjonowaniu Urzędu Metropolitalnego GZM będzie chciała również promować zdrowy tryb życia oraz prowadzić działania edukacyjne skierowane do mieszkańców.

O rozpoczęcie działań zmierzających do wyeliminowania plastiku i dawania w ten sposób dobrego przykładu mieszkańcom zaapelował podczas sesji zgromadzenia Metropolii 24 kwietnia br. burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

Inicjatywa GZM nie jest pierwszą taką w kraju. Od środy obowiązuje rozporządzenie prezydenta Warszawy dotyczące zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych - w ratuszu i na wydarzeniach organizowanych przez miasto.

"Potwierdzam! Koniec z jednorazowymi talerzykami, reklamówkami czy kubeczkami w urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy - w trosce o środowisko rezygnujemy z przedmiotów jednorazowego użytku produkowanych z tworzyw sztucznych. Zarządzenie, które wydałem, dotyczy także wydarzeń przez nas organizowanych" - napisał we wtorek prezydent Warszawy w mediach społecznościowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śląskie: metropolia chce ograniczyć, a potem wyeliminować plastik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.