Żydzi świętują początek 5771 roku
Od wczoraj, 8 września, wyznawcy judaizmu świętują Nowy Rok. Podczas tego dwudniowego święta nie brakuje słodkich potraw, chociażby takich jak jabłka z miodem, które symbolizują życzenia słodkiego i pomyślnego roku. Ale Nowy Rok dla Żydów to także czas na rachunek sumienia i skruchę, na przebaczenie i uregulowanie długów. Święto trwa dwa dni i rozpoczyna okres pokuty trwający aż do Jom Kippur.
Portal Społeczności Żydowskiej jewish.org.pl cytuje noworoczną wypowiedź Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Rabin powiedział między innymi: "Rosz Haszana zawsze daje nam szansę, by zacząć wszystko od nowa. Korzystanie z możliwości, które są nam w życiu dane, to największe wyzwanie. Ile razy pozwoliliśmy, by fascynujące i inspirujące okazje przeszły nam koło nosa?" Według tradycji, z niewykorzystanych okazji należy rozliczyć własne sumienie i zacząć wszystko od początku, po nowemu, z nową nadzieją. W tych dniach wszyscy życzą sobie "Obyś był zapisany na dobry rok i zatwierdzony na dobry żywot", gdyż w tym dniu Bóg pisze Księgę Życia.
Rozpoczynający się żydowski Nowy Rok (Rosz ha-Szana) to rok 5771 od stworzenia świata. Według tradycji należało w wigilię nowego roku włożyć na siebie nowe ubranie, a przynajmniej jakąś jedną nową rzecz. Natomiast o zmroku udawano się do synagog na modlitwę, by przepraszać za stare grzechy i prosić o pomyślność na cały, rozpoczynający się rok. Centralnym punktem liturgii Rosz ha-Szana było dęcie w róg barani - symbol ofiary Abrahama. Do dziś wielu zachowuje tę tradycję.
Z tym świętem związany jest także ciekawy obyczaj zwany taszlich. Nad wodą Żydzi wytrząsali z kieszeni wszystkie okruchy na znak odcięcia się od wszystkich grzechów zgodnie z tym, co pisze prorok Micheasz: "Ulituje się znowu nad nami, zetrze nasze nieprawości i wrzuci w głębokości morskie wszystkie nasze grzechy" (7,19).
Żydowski Nowy Rok łączy w sobie pokutę i radość, gorycz przeszłości i słodycz nadchodzących, lepszych dni. Obyśmy my, chrześcijanie, w tym nowym żydowskim roku potrafili dzielić smutki i radości z wiernymi synami Narodu Wybranego. Wszystkiego najlepszego.
Skomentuj artykuł