Temperamenty, temperamenty
Temperament to podstawowe, niezmienne cechy osobowości człowieka. Tradycyjnie dzieli się go na melancholiczny, choleryczny, flegmatyczny i sangwiniczny.
Należy podkreślić, że nie ma czystych temperamentów albo zdarzają się one rzadko. Najczęściej każdy z nas posiada w sobie coś, co dominuje z danego typu. Nie ma również gorszych ani lepszych temperamentów. Natomiast każdy z nich pasuje do innego rodzaju zadań czy stylu życia. Warto dobrze poznać swój temperament, aby lepiej dostrzec swoje zalety i wady, spojrzeć na siebie nieco obiektywniej. A także, by zrozumieć innych, wniknąć w ich psychikę i w ten sposób nauczyć się ich sposobu myślenia i odczuwania.
Aby przekonać się wiarygodnie, jaki typ reprezentujemy, najlepiej wykonać przeznaczony do tego test (a nie decydować tylko na podstawie opisu). Nieraz można znaleźć takowy na dobrej stronie psychologicznej lub podobnej.
Melancholik to delikatna i introspekcyjna osobowość. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie głęboko myślącego, zadumanego. Jest indywidualistą żyjącym w świecie własnych przeżyć, doznań i emocji. Cechuje go nieśmiałość i brak pewności siebie. Melancholik to osoba o bogatej wyobraźni i fantazji. Ma skłonność do zamykania się w sobie i głębokich refleksji. Czasem trudno poznać, kiedy jest szczęśliwy, a kiedy smutny, ponieważ nie uzewnętrznia łatwo swoich emocji, jest poważny.
To człowiek ambitny i zdeterminowany. Ma zdolności organizacyjne, a swoje plany stara się zrealizować do końca trzymając się raz podjętej decyzji. Cechuje go analityczny styl myślenia. Z chęcią podporządkowuje się regulaminom, rodzicom, nauczycielom. Życie traktuje zbyt serio, przez co często wpada w depresję. Rozważa każde swoje posunięcie i rozpamiętuje porażki. Jego emocje powstają wolno, ale są nadzwyczaj trwałe, silne i znaczące.
Długo przeżywa odbyte rozmowy, spotkania, wydarzenia, które mają na niego wielką siłę oddziaływania. Ma zdolność do współczucia, jest bardzo dobrym, oddanym przyjacielem. Często czuje się niezrozumiany i niedoceniony. Nie lubi działać szybko. Przeszkadza mu hałas i zamieszanie, woli ciszę i zorganizowanie. Nie znosi lekkomyślności.
Jest wrażliwy na piękno, przejawia talenty artystyczne. Ma wysokie wymagania i ustawicznie dąży do doskonałości, do tego potrafi poświęcać się dla innych. Ma w sobie ogromne pokłady miłości i troski o drugą osobę, a ci, z którymi się zżyje, stają się bardzo bliscy jego sercu. Ma mało znajomych, ostrożnie dobiera sobie przyjaciół. Nie jest osobą towarzyską. Zdarza się, że wręcz unika innych ludzi, za to prawdziwie troszczy się o swoich przyjaciół i jest w stanie dla nich bardzo wiele poświęcić. Chętnie opiekuje się i troszczy się o innych. Jest bardzo dobrym słuchaczem.
Dla melancholika
Potrafisz mnie zrozumieć i dajesz mi odczuć twoją miłość. Dziękuję ci, że jestem dla ciebie kimś ważnym i, że myślisz o mnie. Twoja czułość pozwala mi poczuć się kimś ważnym i podziwiam bogactwo twojego wnętrza.
Choleryk to typ energiczny, zaradny i uparty. W swoich decyzjach odważny, pewny siebie i przedsiębiorczy. Jest urodzonym przywódcą i ma wielką potrzebę zmian. Jego dodatnią cechą jest silna wola. Lubi wyzwania i ma pragnienie rywalizacji. Jest szybki w swoim postępowaniu, często zbyt pochopny i zapalczywy. Ma skłonności do niezadowolenia. Czasem bywa zakompleksiony.
Lubuje się w sterowaniu innymi i ma skłonności do manipulacji, czasem wręcz apodyktyczny. Lubi organizować pracę innym, przydzielać zadania. Uważa, że zawsze ma rację, nie umie przepraszać, co z resztą uważa za przejaw słabości. Trudno mu spojrzeć na siebie krytycznie, natomiast odczuwa konieczność nieustannego poprawiania cudzych błędów, nie przejmując się uczuciami innych ludzi. Jego emocje są gwałtowne jak może podczas sztormu, a krzyk i rozkazujący ton to nieodłączni towarzysze życia.
Dzięki swojej pracowitości ma szansę osiągnąć wiele w życiu zawodowym. Trudno z nim iść na kompromis, ale można na nim polegać w trudnych sytuacjach. To silna osobowość, budząca zaufanie i respekt, trudno go zniechęcić.
Nie chowa długo urazy. Jest emocjonalny impulsywny. Taka osoba potrafi radzić sobie w życiu. Swoją pewnością siebie nieraz przytłacza melancholika, który czuje się jego obecności spięty i niedoceniony, gdy ten traktuje go zbyt oschle. Posiada zdolność do zachwytu i kocha prawdę. Jest optymistą.
Dla choleryka
Robisz na mnie wielkie wrażenie i wzbudzasz autentyczny respekt. Zdumiewa mnie twoja pewność siebie i zaangażowanie, z jakim wykonujesz swoją pracę. Pod twoimi skrzydłami czuję się bezpiecznie i dziękuję, że zawsze mogę na ciebie liczyć.
Flegmatyk to introwertyk, słuchacz, obserwator. Ma uniwersalny styl bycia, jest elastyczny i niewymagający. Swoim łagodnym usposobieniem wprowadza spokój i harmonię. Ma wysoki stopień samokontroli, jest zrównoważony emocjonalnie. Potrafi zachować spoój, nawet w trudnych sytuacjach. Potrafi obiektywnie ocenić zaistniałą sytuację. Trudno mu podjąć decyzję, ale gdy już to zrobi, jego stanowczość potrafi być zaskakująca.
Jest to człowiek bezkonfliktowy i pozytywnie nastawiony do innych ludzi, chociaż umie też pracować sam. Jego praca zawsze wykonywana jest po przemyśleniu i solidnie, jednak dosyć powolnie. Często odwleka wykonywanie swoich obowiązków. Ma mało dynamiczne usposobienie i woli odpoczywać niż pracować. Jednak gdy się już się zmobilizuje, jego praca wykonywana jest bardzo solidnie.
Jest dyplomatycznym rozjemcą, jego zalety to tolerancja i cierpliwość. Ceni sobie wygodę, ale może być leniwy, obojętny i niezaangażowany. Często jest niezdecydowany, nie lubi się uzewnętrzniać i ma niechęć do zmian. Przejawia także brak entuzjazmu i rzadko okazuje emocje. Zdolny jest jednak do zachowania jasności umysłu i spokoju ducha w nawet najbardziej nerwowych chwilach.
Flegmatycy to wspaniałe matki i nauczyciele. Nadają się także na terapeutów. Potrafi poświęcić wiele czasu sprawie, którą się zajmuje lub innemu człowiekowi. Potrafią słuchać i współczuć. Ich natura pozbawiona jest agresji. Rzadko ich widać i słychać, są skryci i bierni. Akceptują ludzi z ich wadami i zaletami, życie z nimi jest przyjemne. Dobrze dogadują się z cholerykami i melancholikami. Pełni są cierpliwości dla ludzkich wad i słabości.
Dla flegmatyka
Sangwinik to osoba przede wszystkim wesoła, beztroska, otwarta na innych, optymistyczna. Jego żywotna natura i wzbudzający sympatię styl bycia gwarantują mu powodzenie zarówno w kontaktach z innymi jak i w życiu zawodowym. Jest to typ pogodny i spontaniczny. Posiada miłą powierzchowność. Bardzo lubi komplementy, potrafi sobą zachwycić. Szybko się odwzajemnia. Jest przyjacielem świata.
Jego pełne werwy działania zdecydowanie przysparzają mu popularności. To człowiek mający poczucie humoru. Ma w sobie ciepło, które przyciąga do niego ludzi. Jest prostoduszny. Potrafi skupić na sobie uwagę otoczenia, lubi przewodzić w grupie. To urodzony aktor. Posiada bardzo miłą powierzchowność.
Zdarza się, że jest zapominalski, chaotycznym, niezorganizowany. Czasem naiwny oraz zbyt gadatliwy. Może mieć też trudności z utrzymaniem porządku i asertywnością. Odpowiedzialność nie należy do jego mocnych stron. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych osób, nie znosi samotności. Jest również tchórzliwy i trudno na nim polegać oraz komunikować się na głębszym poziomie. Świat, życie, relacje z innymi traktuje w sposób płytki i powierzchowny. Ma słomiany zapał i cechuje go brak konsekwencji w działaniu.
Cechuje go radość życia i entuzjazm. Umie nawiązywać kontakty i ciekawie prowadzić rozmowę. Często wzbudza u innych zazdrość. Bywa niedojrzały i czasami zachowuje się jak dziecko. My zbyt wysokie mniemanie o sobie, bywa odbierany, jako arogancki. Uwielbia podróże i życiowe zmiany. Umie nawiązać z osobą o każdym typie temperamentu. Wyraża chęć poznawania i odkrywania otaczającego go świata. W tym temperamencie istnieje ryzyko wesołkowatości i nieuprzejmości.
Dla sangwinika
Twoja urzekająca powierzchowność zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy. Lubię twoje towarzystwo, zawsze poprawiasz mi samopoczucie. Dziękuję ci za wszystkie nasze ciekawe rozmowy i wspólnie spędzony czas.
Skomentuj artykuł