Podczas wakacji nie wolno nam z tego rezygnować

Podczas wakacji nie wolno nam z tego rezygnować
(fot. unsplash.com)
Logo źródła: Blogi podniebem.blog.deon.pl

Letni wieczór na tarasie przed domem, w towarzystwie rozśpiewanych świerszczy, dobiegającego z oddali szumu rzeki czy mrugających nad głową gwiazd jest jednym z ulubionych dla mnie sposobów na wypoczynek, w letnim okresie po ciężkim dniu pracy. Tylko te zjadliwe komary czasem psują sielankowe chwile w ogrodzie.

Nie tak dawno uczestniczyłem w Mszy Świętej podczas której kazanie poświęcone zostało wypoczynkowi. Zdawałoby się, że są ważniejsze tematy do poruszenia na niedzielnych kazaniach, no i co to ma wspólnego ze zbawieniem? A jednak, w naszych czasach to temat ważny.

Jaki jest nasz urlop?

Czy tak naprawdę potrafimy wypoczywać? Mowa tutaj oczywiście o chwilach relaksu takich jak opisałem na wstępie, ale także o naszych wakacjach, wyjazdach, wycieczkach. Jakie jest to nasze wypoczywanie i czy to jest faktycznie wypoczywanie czy odhaczanie corocznego obowiązku wyjazdów wakacyjnych, bo tak trzeba, bo inni tak robią, bo trzeba zaistnieć w portalach społecznościowych lawiną fotek, na których będziemy się chwalić, gdzie to nie byliśmy, co nie zobaczyliśmy i jak pięknie wyglądamy.

Co zatem zrobić, by wypocząć?

Każdy ma pewnie swoją receptę. Dla mnie wypoczynek to przede wszystkim odcięcie się od codzienności, spraw moich klientów, ich problemów, a skupienie się na sobie i moich najbliższych. Uwielbiam aktywne wakacje, ale kocham też leniwe chwile spędzone bez pośpiechu w towarzystwie żony i dzieci, a i być może innych bliskich znajomych.

Gdy na co dzień, ledwo nadążam z natłokiem obowiązków, często brakuje czasu dla nich - dla moich najbliższych. Wakacje mają być dla mnie właśnie czasem poświęconym na maksa im - moim dzieciom i żonie. Radość dzieciaków, ich uśmiechy i zadowolenie to największa satysfakcja.

W praktyce oczywiście nie jest tak sielankowo. Dzieciaki, które oprócz opisywanej wyżej radości pokazują swoje charakterki; żona, która nie poskąpi nerwowości i jakiś zaczepek słownych już w czasie pakowania. Marudzenie to jednych to drugich, no i jeszcze różne inne niespodzianki. Odcięcie od spraw zawodowych, też może okazać się do końca niemożliwe, bo wydarzy się coś u jednego czy drugiego klienta, co spowoduje, że ten pilnie potrzebować będzie porady.

Co po za tym? No tak, plan wyjazdu może spalić na panewce z powodu jakiegoś przeziębienia czy innego dziadostwa ze strony dzieciaków.

Recepta

Co zatem zrobić, by wakacje jednak były bardziej takie jak z marzeń niż z rzeczywistości? Myślę sobie, że może warto zaprosić na ten nasz wakacyjny czas Jezusa. Oddać mu na modlitwie nasz urlop, nasze wakacje i nie zapominać o Nim w czasie trwania tego czasu. W Piśmie Świętym znajdujemy słowa Jezusa, w których nakazuje „Wypocznijcie nieco”, a to znaczy, że wypoczynek jest ważny i potrzebny w życiu człowieka i nie wolno nam z niego rezygnować. Czas wypoczynku może być czasem potrzebnym nie tylko do „ładowania akumulatorów”, ale także do budowania i pielęgnowania relacji, do bycia bardziej z najbliższymi.

Jeśli na czas wypoczynku zaprosimy Jezusa, jeśli poprosimy, by był wtedy z nami, jeśli zatroszczymy się o to, by nie zabrakło dla relacji z Nim wtedy czasu, to nasze wakacje mogą stać się niezapomnianą i piękną przygodą.

Wypoczynek na kursie

Pamiętam, że jednym z piękniejszych wypoczynków w moim życiu był czas, który wcale wypoczynkiem miał nie być. Chciałem zaliczyć weekendowy kurs dla narzeczonych przed ślubem. Piękny ośrodek rekolekcyjny w pięknych górskich okolicznościach przyrody, piękna pogoda, super atmosfera podczas zajęć. Minęło od tamtego czasu tak wiele lat, a wraz z żoną, wciąż wspominamy ten weekend jako ten, po którym człowiek wracał do codzienności pełny naładowanych akumulatorów jak nigdy wcześniej i nigdy później.

Podczas tamtego weekendu głównym gospodarzem był Jezus i tak dobrze było z Nim być. Warto zatem nie zapomnieć o Nim także podczas zwykłych wakacyjnych czy weekendowych wypadów.

Pamiętajmy też, że nie trzeba dalekich i długich wypraw. Ważne jest towarzystwo i dobre nastawienie i nawet kilka chwil, jeden weekend lub nawet dzień może okazać się najlepszym czasem wypoczynku w ciągu roku, jeśli tylko pozwolimy oderwać się od codzienności.

Tekst pochodzi z bloga podniebem.blog.deon.pl. Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
27,93 zł
39,90 zł

Pozwól nadziei rozkwitnąć na nowo

Kanapa, stół, okno z widokiem na niebo – to od jakiegoś czasu cały nasz świat. Wśród czterech ścian zatęskniliśmy za zwykłą codziennością i wypiciem kawy z dawno niewidzianym bliskim. Wielu...

Skomentuj artykuł

Podczas wakacji nie wolno nam z tego rezygnować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.