Krakowskie uczelnie oblężone

Krakowskie uczelnie oblężone
Na Uniwersytecie Jagiellońskim chętnych do studiowania było więcej niż w ubiegłym roku (fot. uj.edu.pl)
9 lat temu
Logo źródła: Dziennik Polski "Dziennik Polski"

Zakończono już rejestrację na studia stacjonarne I stopnia. Na Uniwersytecie Jagiellońskim chętnych do studiowania było więcej niż w ubiegłym roku. Odnotowano ponad 39 tys. rejestracji. Jak zwykle, oblężenie przeżywał kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie było 19,5 kandydata na jedno miejsce. O jeden indeks na filologii angielskiej walczyło ponad 20 kandydatów. W rankingu najbardziej popularnych studiów znalazły się też: farmacja, prawo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, japonistyka oraz psychologia.

Wielu kandydatów skusiły również nowe kierunki, a wśród nich: matematyka ogólna, teoretyczna, komputerowa, matematyka w ekonomii, matematyka stosowana oraz dietetyka i kogniwistyka.

Będzie więcej inżynierów

Niżu demograficznego nie odczuła też Politechnika Krakowska, która przyciągnęła w tegorocznej rekrutacji o 20 procent więcej kandydatów niż w ubiegłym roku. Na 20 kierunków studiów stacjonarnych I stopnia zarejestrowało się 11515 osób. Część maturzystów wybrała jednak po kilka kierunków - jako alternatywę, więc ogólna liczba rejestracji okazała się jeszcze większa niż liczba kandydatów. Największe oblężenie było na budownictwie, prowadzonym na dwóch wydziałach: Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Środowiska. W sumie o 792 miejsca starało się 2818 osób.
Wśród najbardziej popularnych kierunków znalazły się: informatyka na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (6,82 kandydata na miejsce), architektura i urbanistyka (6,63 kandydata na miejsce) oraz inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym (5,92 osób na miejsce). Ponad czterech kandydatów walczyło o miejsce na matematyce (Wydział Fizyki, Matematyki, Informatyki Stosowanej) oraz na nowym kierunku: biotechnologia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.

Ponad 50 tys. rejestracji odnotowała Akademia Górniczo-Hutnicza. Kandydatów na studia stacjonarne I stopnia było 16 tys. Tegorocznymi hitami zostały: budownictwo (8,41 kandydata na miejsce) oraz geodezja i kartografia (7,76). Jak co roku, oblegana była też informatyka. O jeden indeks na inżynierii akustycznej walczyło około 5 osób. Popularne były również kierunki humanistyczne. Ponad sześciu kandydatów starało się o jedno miejsce na socjologii oraz kulturoznawstwie.

Nowe kierunki - więcej studentów

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II największą popularnością cieszyły się studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (7,5 kandydata na miejsce) oraz historia sztuki.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym na studia stacjonarne I stopnia zdawało 7210 osób; przyjęto 3300. Podobnie jak rok temu, najbardziej atrakcyjne okazały się kierunki: finanse i rachunkowość (5,4 kandydata na miejsce), administracja (7,3), ekonomia (3,2), stosunki międzynarodowe (4) oraz turystyka i rekreacja (4,8).

- W dobie niżu demograficznego UEK otworzył trzy nowe kierunki, dzięki czemu udało się nam osiągnąć 1 proc. wzrostu liczby kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i analogiczne - 16-procentowy wzrost na stopniu II w porównaniu z ubiegłym rokiem - informuje Piotr Bednarski, rzecznik prasowy uczelni.

Chętnych do nauki nie zabrakło też na Uniwersytecie Rolniczym. Rejestracji na studia stacjonarne I stopnia było łącznie 11200. Największym zainteresowaniem cieszyły się gospodarka przestrzenna (9,5 kandydata na miejsce), geodezja i kartografia (9,3), a także biotechnologia, ekonomia i inżynieria środowiska.

Uniwersytet Pedagogiczny zainteresował młodych ludzi głównie takimi studiami, jak filologia angielska (18 kandydatów na miejsce) oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (17). Po 12 kandydatów na miejsce było na administracji oraz stosunkach międzynarodowych. Wszystkich rejestracji było blisko 14 tysięcy. - Przewidujemy, że w tym roku będzie więcej przyjętych osób niż rok temu - mówi Iwona Tomasik, rzeczniczka uczelni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krakowskie uczelnie oblężone
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Krakowskie uczelnie oblężone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.