Szukam męża, szukam żony

Szukam męża, szukam żony. O wrześniowym numerze "W drodze".
Jolanta Brózda-Wiśniewska / W drodze

Szukam męża, szukam żony. O wrześniowym numerze "W drodze".

Kilkoro samotnych singli siedzi razem przy obiedzie w sali duszpasterstwa akademickiego. Każdy chciałby znaleźć swoją drugą połowę, ale jakoś im się to nie udaje. Przyjaciółki-singielki spędzają cały dzień w centrum handlowym. Inna samotna kobieta dopieszcza swój profil na portalu randkowym niby CV na prestiżowe stanowisko pracy. To niektóre sytuacje z życia wzięte, a we wrześniowym numerze miesięcznika zebrane pod tytułem "Szukam męża, szukam żony". Znajdziemy tam rozmowę z psycholog Leną Wojdan, która wraz z Anną Sosnowską zastanawia się nad sensem szukania na siłę małżonka. Jak mądrze szukać? Co zrobić, by to szukanie nie stało się centrum życia? Przejmujący jest tekst Zofii Kotlińskiej o życiu singli. Kotlińska opisała dzień samotnych kobiet, od rana do wieczora, spędzony w dużej mierze na przechodzeniu między kolejnymi rozrywkami a zakupami. Anna Sosnowska opisuje z humorem pułapki portali randkowych, co nie znaczy, że to z gruntu złe miejsce poszukiwań "drugiej połowy". Dowodem na to są zwierzenia innej dziennikarki, z pięcioletnim stażem małżeńskim, która spotkała męża w internecie, ale poznała go w "realu". O mszach i spotkaniach dla singli w jednej z warszawskich parafii przeczytamy w reportażu Joanny Górskiej. Katarzyna Kolska zastanawia się wraz z duszpasterzem akademickim, ks. Mirosławem Malińskim nad tym, dlaczego ludziom tak trudno dziś wchodzić w związki. Według księdza Malińskiego jedną z przyczyn jest to, że rodzice zbyt duży nacisk kładą na rozwój intelektualny dziecka, zapominając o tym, jak ważna jest umiejętność budowania więzi i relacji z drugim człowiekiem: Kiedy nastoletni syn mówi rodzicom, że ma dziewczynę, a córka, że ma chłopaka, to rodzice niejednokrotnie zamiast się ucieszyć, mówią: Nie zajmuj się głupotami! Masz się uczyć!

Sporo ciekawych spostrzeżeń na temat filmu znajdziemy w rozmowie redaktora naczelnego, ojca Romana Bieleckiego ze Stanisławem Janickim znanym z telewizyjnego programu "W starym kinie". Wiele się dowiemy o historii filmu, o aktorstwie i gwiazdorstwie, o tym co naprawdę było w filmie rewolucją. Janicki mówi: ...nie dzielę filmów na wysokie czy niskie, ambitne czy nieambitne. Mój stosunek do danego filmu określam poprzez to, czy zaintryguje mnie jakaś postać, zdarzenie, klimat czy któryś z elementów: zdjęcia, narracja, gra aktorska itd. Znany promotor kina ambitnego, Roman Gutek opowiada Przemysławowi Poznańskiemu o tym, jak przygotowywać widzów do spotkania z wartościowym kinem i jak się pracuje w multipleksie prezentującym niekomercyjne filmy. W numerze ukazała się także recenzja filmu "Vincent chce nad morze" Ralfa Huettnera autorstwa Magdaleny Wojtaś.

DEON.PL POLECA

Co robi kapelan lotniska? Odprawia msze, spowiada tych, których nagle obleciał strach. O tym, co się dzieje się kaplicach na lotniskach przeczytacie Państwo w reportażu Piotra Świątkowskiego.

Tym, którzy mają odwagę wejść na mało uczęszczany szlak interpretacji historii Polski, warto polecić rozmowę Dainy Kolbuszewskiej z prof. Przemysławem Urbańczykiem zatytułowaną trafnie "Mieszko Pierwszy Tajemniczy". Kiedy tak naprawdę i z czyich rąk Mieszko przyjął chrzest? Czy na pewno był to rok 966?

We wrześniowym numerze przeczytamy też o homoseksualizmie. Ojciec Jacek Salij OP przytacza biblijne dowody na to, że współżycie osób tej samej płci jest złem i że nie da się tych dowodów obalić argumentem, że obyczaje w czasach biblijnych były inne. O książce Josepha Nicolosi i Lindy Ames Nicolosi "Dziecko a skłonności homoseksualne. Poradnik dla rodziców", która niebawem ukaże się nakładem Wydawnictwa "W drodze", recenzent Marcin Cielecki pisze: Nicolosi (...) mówią naszym głosem - głosem, który przemawia w głębi naszego serca, nie ma jednak odwagi się wydostać na zewnątrz. Ogólne zasady postępowania z chłopcami o dezorientacji płciowej są proste: zaangażowany ojciec, bardziej zdystansowana matka, wprowadzenie na scenę innych chłopców.

Felietonista Marek Magierowski przestrzega tych konserwatystów, którzy ulegają propagandzie środowisk LGBT. Pozostali felietoniści piszą: Jan Góra OP o mądrości człowieka, który w oczach wielu uchodzi za głupiego, Tessa Capponi-Borawska kreśli sceny z życia toskańskiej rodziny, a ks. Grzegorz Strzelczyk przestrzega przed przesadnym zainteresowaniem zagrożeniami demonicznymi.

Jest też coś dla tych, którzy pragną pogłębić swoje życie duchowe. Ojciec Paweł Kozacki odpowiada na pytania Katarzyny Kolskiej na temat posługi kierownika duchowego a dominikanie: Krzysztof Pałys, Dominik Jurczak, Michał Adamski, Wojciech Dudzik i Wojciech Prus sugerują kierunki refleksji nad niedzielnymi Ewangeliami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szukam męża, szukam żony
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.