Trudno nie wierzyć w nic - czerwcowe "W drodze"

"W drodze"

Wiara potrzebuje cudu czy cud potrzebuje wiary? Czy pragnienie zobaczenia cudu świadczy o płytkiej wierze? Po co Kościołowi charyzmaty i charyzmatycy?

Autorzy i rozmówcy dominikańskiego miesięcznika próbują odpowiedzieć na te i wiele innych pytań. Numer otwiera rozmowa z Jerzym Stuhrem, który opowiada Katarzynie Kolskiej i Romanowi Bieleckiemu OP o życiu po wyjściu z choroby nowotworowej i o swoich trzech upadkach. Ks. Grzegorz Strzelczyk porządkuje "cudowną" rzeczywistość wiary. Jedno z kluczowych zdań jego artykułu brzmi: Frenetyczne poszukiwanie cudownych znaków jest o tyle niebezpieczne, że może odwracać uwagę od tych mniej cudownych, bardziej codziennych, dyskretniejszych, przez które - zdaje się - Bóg przemawia częściej. Chodzi o to, do czego doświadczenie cudu powinno prowadzić: do głębszej relacji z Chrystusem. Nie ma się co obruszać na ludzkie pragnienie niezwykłych wydarzeń, które potwierdzają, że Słowo Boga jest prawdą. Jezus obiecywał, że głoszeniu Ewangelii będą towarzyszyć znaki. Rozmowa z o. Aleksandrem Kozą OP to rzeczowa obrona charyzmatyczności Kościoła, która obejmuje również dary nadzwyczajne (np. uzdrawiania, proroctwa). Dla ks. Michała Olszewskiego charyzmaty to codzienność jego posługi. Mówi o niej bez nadęcia, z dozą trzeźwego humoru. A jak Kościół charyzmatyczny wygląda w praktyce? W reportażu Piotra Świątkowskiego wypowiadają się ludzie, którzy na własne oczy widzieli uzdrowionych, modlą się w językach. Jest też psychiatra, który w cudownych uzdrowieniach widzi manifestację histerii. Na Madagaskarze z kolei, jak pisze misjonarz ks. Zdzisław Grad, Jezus przez charyzmatyków dokonuje wielkich rzeczy - wyzwala ludzi zniewolonych pogaństwem, kultami przodków. To zniewolenie manifestuje się bardzo konkretnie, np. agresją podczas modlitwy.

To jeszcze nie wszystkie reportaże zamieszczone w czerwcowym numerze. Joanna Górska przygląda się gigantycznej, plastikowej statui Jana Pawła II w parku miniatur w Częstochowie, a Stanisław Zasada pyta harleyowców o prędkość, grzech i wiarę. O tym, po co wiara w Kościół, rozmawia z pallotynem ks. Adrianem Galbasem o. Dominik Jarczewski OP. O. Jacek Salij porównuje wiarę do oddychania - nie da się bez niej żyć, w cokolwiek i jakkolwiek się wierzy.

Czytelnikom zainteresowanym bioetyką warto polecić tekst s. Barbary Chyrowicz, która należy do najwybitniejszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. W związku z dyskusją o in vitro komentuje m.in. ostatni dokument polskiego Episkopatu. Zaznacza, że życie zawsze pochodzi od Boga, a wspomagana prokreacja to moralny problem dorosłych, a nie dzieci poczętych w jej wyniku.

W dziale Orientacje Anna Sosnowska recenzuje film "U niej w domu" François Ozona, a Wojciech Dudzik OP - książkę "Jutro przypłynie królowa" Macieja Wasielewskiego, o wyspie Pitcarin, której mieszkańcy żyją w patologicznej izolacji od świata.

W numerze piszą stali felietoniści: Tessa Capponi-Borawska o przepraszaniu, Jan Góra OP o dzisiejszych świętych, ks. Grzegorz Strzelczyk o przykazaniu miłości, a Marek Magierowski o hipotetycznych wakacjach w Meksyku. Ewangelie niedzielne komentują dominikanie: Krzysztof Pałys, Dominik Jurczak, Michał Adamski, Wojciech Dudzik i Wojciech Prus.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trudno nie wierzyć w nic - czerwcowe "W drodze"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.