"W drodze": Zmęczeni czasem

Co w grudniowym numerze miesięcznika „W drodze”
„W drodze”

Czy czas ucieka, czy raczej nam sprzyja? Czy da się nim zarządzać? Jak się uwolnić od presji pośpiechu? Odpowiedzi na te pytania można poszukać w grudniowym numerze miesięcznika "W drodze". Warto, zwłaszcza że przedświąteczne zabieganie skłania do zastanowienia: dokąd tak pędzę?

"Bóg widzi, śmierć goni, czas ucieka, wieczność czeka..." - na kanwie tej myśli jezuita, ojciec Wacław Oszajca pisze o czasie jako sprzymierzeńcu człowieka, o czasie, który Bóg pobłogosławił. To bardzo optymistyczny tekst. A dominikanin ojciec Wojciech Dudzik śledząc ewangeliczne teksty pokazuje jak Jezus uczy nas czekania i cierpliwości. Rozmowa z prowadzącą warsztaty zarządzania czasem Lucyną Słup i tekst Krzysztofa Pałysa OP to zbiór cennych refleksji i praktycznych wskazówek dla tych, którzy chcą ogarnąć swoje dni, miesiące, lata. Nie da się dobrze zaplanować czasu, jeśli się nie określiło swojej "misji osobistej", czyli tego, co dla danego człowieka najważniejsze. Ale żeby to zrobić, trzeba się zatrzymać.

Cywilizacja wywiera na nas ogromny nacisk i dlatego trzeba zachować w życiu przestrzeń refleksji, ciszy, kontemplacji. Gdy tak jest, człowiek wychodzi do świata inny, silniejszy; nie bez walki i zmagania, ale jednak wzmocniony. Istotny jest więc z jednej strony szacunek dla realności mojego życia, ale z drugiej - uznanie, że właśnie w tej samej rzeczywistości mogę wybierać, decydować o sobie i być posłuszną dobrym natchnieniom Ducha, mówi Lucyna Słup. Krzysztof Pałys podpowiada jak dbać o czas na modlitwę: Dzisiaj szatan nie skłania ludzi do robienia złych rzeczy, ale do robienia zbyt wielu dobrych. Aby zyskać czas na modlitwę, należy więc z czegoś zrezygnować i całkiem możliwe, że będą to właśnie te dobre rzeczy.

Są ludzie, którzy uciekli spod walca czasu i stresu, który już-już miał ich zmiażdżyć. Anna Sosnowska pisze o tych, którzy porzucili karierę w korporacjach i zaczęli powolniejsze, mniej zamożne, ale - według bohaterów jej reportażu - bardziej sensowne życie.

DEON.PL POLECA

Wolny czas można wypełnić muzyką i jej również redakcja "W drodze" poświęca sporo miejsca w części numeru zatytułowanej "Więcej muzyki". Kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc ujmuje czytelnika swoją szczerością, skromnością i autoironią. Rozmawiają z nim Katarzyna Kolska i Roman Bielecki OP. Hubert Kowalski komponuje, dyryguje gra i uczy. Jest związany z zespołem Deus Meus. Razem z Dominikiem Jarczewskim OP zastanawiają się dlaczego Polacy w kościołach tak niechętnie śpiewają. Po części dlatego, że w Kościele polskim za mało się dba o tradycję śpiewu ludowego, przekazywaną ustnie. A jest to istny skarbiec piękna, o czym piszą znawcy tematu Joanna Sarnecka i Adam Strug. Reportaż o chórach kościelnych Joanny Górskiej jest dowodem na to, że muzyka może trwale wypełniać życie radością i sensem.

Wraz z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim czytelnik może poznawać kolejne wątki historii narodu wybranego opisanej w Starym Testamencie. Tym razem przeczytamy o Ziemi Obiecanej - jej zdobywaniu i zasiedlaniu. To kolejna część cyklu "Jak czytać Pismo Święte?"

O. Jacek Salij zapisał swoje refleksje na temat wolności słowa, cytując m.in. Jana Pawła II i Norwida.

W dziale Orientacje można przeczytać recenzje Mileny Kukli na temat filmu Małgorzaty Szumowskiej "W imię...". Magdalena Wojtaś recenzuje książkę "Uniwersalne prawa życia’ Johna Templetona.

Felietoniści piszą: o. Jan Góra o niezwykłej przyjaciółce studentów z duszpasterstwa akademickiego, Tessa Capponi-Borawska o fascynującej historii pewnych obrazów włoskiego mistrza Guercino, ks. Grzegorz Strzelczyk snuje fantazje o możliwych reformach struktury diecezji a Marek Magierowski zastanawia się nad różnymi modelami patriotyzmu.

Ewangelie adwentowe i bożonarodzeniowe skomentowali dominikanie: Krzysztof Pałys, Dominik Jurczak, Michał Adamski, Wojciech Dudzik, Wojciech Prus, Maciej Chanaka i Jakub Kruczek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"W drodze": Zmęczeni czasem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.