Życie Duchowe. Zima 73. Godność w cierpieniu

Życie Duchowe Zima 73/2013
Życie Duchowe

Zimowy numer kwartalnika "Życie Duchowe" (73/2013) nosi tytuł "Godność w cierpieniu".

Jak zaznacza we wstępie wprowadzającym w temat numeru o. Stanisław Morgalla SJ, "problem cierpienia, stary niczym świat, nie znalazł do tej pory satysfakcjonującego rozwiązania. Albo inaczej - rozwiązanie zadowalające jednych, zdaniem innych pozostawia wiele do życzenia lub wprost jest nie do przyjęcia".

O tym, jak przekraczać ów impas i jak godnie cierpieć, piszą w numerze między innymi: ks. Mariusz Rosik w artykule pt. On się obarczył naszym cierpieniem, o. Józef Bremer SJ w refleksji o Godności Hioba i Paweł Czapla w artykule na temat cierpienia w doświadczeniu mistycznym. Z kolei ks. Józef Makselon przybliża rolę cierpienia w dojrzewaniu człowieka, a Maria Król-Fijewska w artykule Psychoterapia i cierpienie pisze, w jakich sytuacjach w przezwyciężaniu traumy cierpienia warto szukać pomocy terapeuty.

Ponadto w dziale "Duchowość Ćwiczeń" publikujemy refleksję o. Stanisława Biela SJ poświęconą naśladowaniu Jezusa "w znoszeniu wszelkich krzywd", oraz artykuł o. Davida L. Fleminga SJ o życiu duchowym jako pielgrzymowaniu.

DEON.PL POLECA

W dziale "Modlitwa i życie" zamieszczamy medytację modlitewną Pan moim pasterzem o. Józefa Augustyna SJ i refleksję o. Jana Ożoga SJ nad wezwaniami modlitwy Duszo Chrystusowa przypisywanej św. Ignacemu Loyoli.

W dziale "Z historii duchowości" zachęcamy do lektury między innymi fragmentów Drabiny Raju św. Jana Klimaka oraz artykułu Leona Nieściora OMI o Ośmiu namiętnościach w nauce Ewagriusza z Pontu.

W numerze ponadto wywiady, świadectwa, felietony w dziale "Słowo, obraz, czyn" oraz recenzje interesujących książek.

W prezencie dla naszych Czytelników do numeru zimowego pisma dołączamy płytę Józefa Augustyna SJ pt. Ból krzywdy, radość przebaczenia z rozważaniami poświęconymi dynamice uzdrowienia z poczucia krzywdy.

Życie Duchowe

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Życie Duchowe. Zima 73. Godność w cierpieniu
Komentarze (2)
.
...
1 grudnia 2012, 12:49
Nauka Kościoła o cierpieniu wydaje się prosta. Cierpienie zasłużone czy nie, będące dopustem Bożym, przyjęte w pokorze zbliża i oczyszcza przyjmującego, przygotowuje go do przyjęcia wielkich, nadprzyrodzonych darów. Do cierpienia można zastosować fragment Pisma Świętego o tym jak wielkich nagórd należy się w Niebie spodziewać jeśli wszystko złe jest mówione i czynione z powodu wiary w Chrystusa. Podobnież św. Paweł opisuje swoje cierpienia z powodu głoszenia Ewangelii. Więc my podobnie, jeśli ofiarujemy Bogu nasze cierpienia to tym większą zasługę w Niebie mieć będziemy. Z tego punktu widzenia ludzie np. obłożnie chorzy, chorzy psychicznie, kalecy są przygotowywani do otrzymania wielkich darów w Niebie i są szczególnie bliscy Chrystusowi niosącemu Krzyż i Ukrzyżowanemu jeśli ofiarują Bogu samych siebie w swoim cierpieniu. Wtedy są również ofiarą Bogu za grzechy świata i wypraszają swoim cierpieniem u Boga miłosierdzie i nawrócenie dla niego.
W
wierny
1 grudnia 2012, 11:55
Nauka Kościoła o cierpieniu wydaje się prosta. Cierpienie zasłużone czy nie, będące dopustem Bożym, przyjęte w pokorze zbliża i oczyszcza przyjmującego, przygotowuje go do przyjęcia wielkich, nadprzyrodzonych darów. Do cierpienia można zastosować fragment Pisma Świętego o tym jak wielkich nagórd należy się w Niebie spodziewać jeśli wszystko złe jest mówione i czynione z powodu wiary w Chrystusa. Podobnież św. Paweł opisuje swoje cierpienia z powodu głoszenia Ewangelii. Więc my podobnie, jeśli ofiarujemy Bogu nasze cierpienia to tym większą zasługę w Niebie mieć będziemy. Z tego punktu widzenia ludzie np. obłożnie chorzy, chorzy psychicznie, kalecy są przygotowywani do otrzymania wielkich darów w Niebie i są szczególnie bliscy Chrystusowi niosącemu Krzyż i Ukrzyżowanemu jeśli ofiarują Bogu samych siebie w swoim cierpieniu. Wtedy są również ofiarą Bogu za grzechy świata i wypraszają swoim cierpieniem u Boga miłosierdzie i nawrócenie dla niego.