"Będziesz wyglądać jak faszerowany indyk". Co jeszcze mówią nam bliscy?
"Jak będziesz tak jeść, to będziesz wyglądać jak faszerowany indyk" - to zdanie Sally Bergesen usłyszała od swojego taty, gdy miała 12 lat. Opublikowała je na Twitterze i rozpoczęła kampanię przeciw napiętnowaniu z powodu wyglądu oraz słowom, które ranią. W odpowiedzi pojawiło się wiele smutnych wyznań...
"Za chuda", "Za małe piersi", "Za duże piersi". "Nie garb się", "Nie stój tak" - negatywne komentarze, które słyszymy codziennie dotyczą nie tylko wyglądu. Wypowiadane przez rodziców i osoby bliskie ranią szczególnie, zwłaszcza w okresie dojrzewania.
#They said, #Powiedzieli mi
Sally Bergesen umieściła na swoim koncie na Twitterze wpis o takiej treści: "Jak będziesz tak jeść, to niedługo będziesz wyglądać jak faszerowany indyk. Usłyszałam to od ojca, gdy miałam 12 lat", dodała hasztag #Theysaid, to znaczy #Powiedzielimi i zaczęła kampanię przeciwko krzywdzeniu bliskich słowami.
Przez komentarze innych źle czują się w swoim ciele
Sally Bergesen zachęciła ludzi do dzielenia się negatywnymi komentarzami, które usłyszeli w młodym wieku i głęboko zapadły im w pamięć, przez co dzisiaj źle czują się w swoim ciele i jest im trudno poradzić sobie z krytycznymi myślami. Pod jej wpisem pojawiło się wiele usłyszanych przykrych słów.
"Jakaś ty chuda! Przepięknie wyglądasz!" - moja nauczycielka tańca do mnie, gdy miałam 16 lat, po tym jak głodziłam się przez miesiąc do konkursu.
"Jesteś za gruba, żeby nosić bikini".
"Przestań starać się wyglądać jak mężczyzna. Żaden nie chce umawiać się z dziewczyną, która wygląda tak jak on/ lepiej niż on" - mówiły zazdrośnice.
"Masz za grube uda do spodenek piłkarskich" - powiedział mi ojciec, gdy miałam 11 lat i dojrzewałam. Odeszłam z drużyny.
"Niestety, już zawsze będziesz musiała uważać na to, co jesz i dużo ćwiczyć, bo inaczej roztyjesz się jak balon" - miałam 11 lat.
To tylko część "twitterowych wyznań", reakcje na nie były różne. Z jednej strony ludzie nie bardzo rozumieli terapeutyczny cel opisywania trudnych doświadczeń, z drugiej powstała akcja z hasztagiem - #TheyReplied (#OdpowiedzieliIm), której celem są podpowiedzi - jak sobie poradzić, kiedy trudno zapomnieć o przykrych słowach dotyczących wyglądu.
Słowa mogą ranić >>
Skomentuj artykuł