Choroby serca odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce

Choroby serca odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Choroby serca odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce, tymczasem 80 proc. z nich można by zapobiec - przypominają eksperci Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jak przypominają eksperci w informacji prasowej przysłanej PAP, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) uznaje Polskę za kraj o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Przyczyniają się do tego statystyki - z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera u nas prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

DEON.PL POLECA
Każdego roku niemal 75 tys. osób w Polsce doświadcza udaru mózgu, a 80 tys. zawału serca.

Choroby układu krążenia są największym zagrożeniem życia w Polsce i stanowią najważniejszą przyczynę umieralności. Częściej dotykają kobiet. W 2020 r. były one przyczyną 41 proc. wszystkich zgonów kobiet i 33 proc. wszystkich zgonów mężczyzn. Ogółem choroby układu sercowo-naczyniowego odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju.

DEON.PL POLECA

Choroby układu krążenia

„Podczas pandemii zauważyliśmy wzrost zgonów z powodu chorób układu krążenia o prawie 17 proc. W Polsce ponadto w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowano zmniejszenie długości życia o dwa lata, a za znaczną część tego spadku miałyby odpowiadać właśnie choroby układu krążenia” - podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu, cytowany w informacji prasowej.

Najczęściej występującym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w naszym kraju i na świecie są zaburzenia lipidowe. Problem dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce (ponad 60 proc. populacji dorosłej, a w wieku powyżej 65 roku życia nawet 70 proc. osób). Dodatkowo świadomość występowania tego czynnika ryzyka jest bardzo niska - tylko 2 osoby na dziesięć wiedzą, jaki jest ich poziom cholesterolu całkowitego i/ lub tzw. złego cholesterolu (LDL). Nadal jest niska świadomość, że to główna przyczyna zawałów serca i udarów mózgu.

Dlatego rok 2023 został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Polskim Towarzystwem Lipidologicznym Rokiem Walki z Hipercholesterolemią.

Nadciśnienie tętnicze

Kolejnym bardzo rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka zawałów i udarów jest nadciśnienie tętnicze. Choruje na nie niemal co trzeci dorosły Polak (31 proc.), natomiast na choroby serca takie jak: choroba niedokrwienna serca (w tym zawał serca), wada zastawki serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków serca i miażdżyca, cierpi co ósmy mieszkaniec naszego kraju.

Eksperci PTK podkreślają, że dokonując niewielkich zmian w stylu życia można by zapobiec aż 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Dlatego ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa o potencjalnych źródłach zagrożeń.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Choroby serca odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.