Co można zrobić z błędnymi przekonaniami, które nas niszczą? [WIDEO]

Co można zrobić z błędnymi przekonaniami, które nas niszczą? [WIDEO]
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
dominikanie.pl/dm

To co o sobie myślisz, będzie warunkowało to, co czujesz i to, jak się zachowujesz. Jakie decyzje podejmujesz, w jakie relacji wchodzisz. Rola myśli jest kluczowa. To one początkują dalszy ciąg tego, co się będzie działo w twoim życiu - podpowiada Maria Krzemień, psycholog chrześcijański w nagraniu „Żyj po Bożemu”, które przygotowali dominikanie. Mówi o zależności między myślami, emocjami i zachowaniami.

Psycholog podkreśla, że za to, co się wydarzy w naszym życiu odpowiadają konkretne przekonania, jakie mamy na swój temat. Pozytywne czy negatywne warunkują dalszy ciąg wydarzeń.

- Jeśli jesteś człowiekiem, który myśli o sobie negatywnie, to będzie to warunkowało odczuwanie negatywnych emocji i negatywne, niekonstruktywne zachowania. Będzie to też warunkowało twoje mało satysfakcjonujące relacje. W znacznym stopniu będzie to wpływało na twoją relację z Bogiem, ponieważ jeśli masz w sobie negatywne myślenie, będzie ci bardzo trudno uwierzyć w to, co Bóg o Tobie mówi czy myśli, że Bóg ma dobre myśli na twój temat - dodaje Maria Krzemień.

Negatywne przekonania o sobie, to jak krzywe zwierciadło. - Kiedy patrzysz przez to zwierciadło na siebie, świat, ludzi widzisz cały obraz zniekształcony - podpowiada.

I dodaje: - Kiedy mamy na swój temat błędne przekonania, mamy wtedy zniekształcone myślenie na nasz temat. Są to mechanizmy poznawcze, które stosujemy, nawet tego nie wiedząc.

Jest kilka takich zniekształceń myślenia, które każdy z nas stosuje w różnym stopniu. Warto je znać, by je wyłapywać i pracować nad nimi.

Jakie są częste zniekształcenia w myśleniu?

- Przede wszystkim jest to generalizacja, czyli na podstawie jednego błędu, jednej sytuacji, wyciągasz błędne wnioski. Ktoś nie zwrócił na ciebie uwagi, więc wyciągasz wniosek, że nigdy nikomu się nie spodobam - wylicza psycholog.

I dodaje: - Inne zniekształcenie to tzw. selektywna uwaga. Z tego, co jest dookoła ciebie, wybierasz tylko to, co jest negatywne - coś, co potwierdza twoje zdanie na twój temat.

Wszystko albo nic. Musisz być doskonały albo jesteś nic nie wart - to kolejne zniekształcenie.

- Wyolbrzymianie swoich błędów. Zrobić coś raz nie tak i na tej podstawie budujesz wniosek, że do niczego się już nie nadajesz - mówi Maria.

- Przewidujesz, jaka będzie przyszłość. Np. już nigdy mi się to nie uda, albo już zawsze będzie tak i tak. Przewidujesz, co się wydarzy w przyszłości, chociaż nie masz ku temu powodów, żeby tak sądzić. Nie msz danych - podkreśla Maria Krzemień.

Innymi błędnymi przekonaniami, jakie wiele osób ma na swój temat, to wnioskowanie na podstawie tzw. czytania w myślach. - Wnioskujesz, co ktoś o tobie pomyśli. Pojawiają się myśli typu: oni mają mnie dość, on mnie nie lubi, oni są mną zmęczeni albo oni na pewno mnie odrzucą. To są wszystko rzeczy, co do których nie masz danych, a jednak wnioskujesz na ten temat - dodaje.

Nauka panowania nad myślami i błędnymi przekonaniami

Ważne, by umieć nad myślami, błędnymi przekonaniami na swój temat panować i je wyłapywać i uczyć się takiego prawdziwego patrzenia na swój temat.

- Czyli jeśli używam takiego błędnego przekonania na swój temat, że coś nigdy mi się nie uda, to poddaję, to w pewną wątpliwość i szukam faktów na swój temat. Szukam dowodów, które przeczą tej tezie, że to nigdy mi się nie uda - podpowiada Maria Krzemień i dodaje: - Kiedy używam słów „zawsze” i „nigdy”, niech ci się zapali czerwona lampka.

Jeśli nie mamy kontroli nad naszymi myślami, bardzo trudno będzie nam zmieniać nasze życie, to, co się nam w nim nie podoba, co mam życie utrudnia. - Jeśli nie zajmiemy się w pierwszej kolejności naszymi myślami, to bardzo trudno będzie nam zmieniać nasze uczucia, emocje, nasze zachowania, nasze relacje - mówi dalej psycholog.

Jak możemy zmieniać nasze myślenie?

- Są przynajmniej dwie drogi. Jedna z nich to droga racjonalnego myślenia. Jest to droga poszukiwania faktów i prawdy na swój temat. Jeśli mam takie myśli na swój temat, to wtedy je wyłapuję,  np. ze jestem beznadziejny, że do niczego się nie nadaje, nie dam sobie z tym rady. Szukam wtedy alternatywnych argumentów, szukam prawdy na swój temat. Czy rzeczywiście jest tak, że do niczego się nie nadaje? Jakie mam kontrargumenty dla tej sytuacji? Czy mogę znaleźć sytuacje, gdzie jednak zachowywałem się inaczej? - podkreśla Maria.

Druga droga zmiany to droga Boża, duchowa. - Czyli swoje myślenie możemy zmieniać, przez naukę Bożego myślenia. Bóg powiedział w Księdze Izajasza: „myśli moje nie są myślami waszymi” - pokazał nam, że ma inne myślenie o nas - mówi.

I dodaje: - Bóg ma o nas dobre myśli, ma myśli konstruktywne, myśli które nas wzmacniają i rozwijają.  Jeśli chcesz mienić myślenie na swój temat, to musisz się otworzyć na Słowo Boże i na to wszystko, co Słowo Boże powiedziało na Twój temat.

- Wiem, że to wszystko jest to super trudne i oczywiście może budzić w nas opór w sytuacji, kiedy myślimy o sobie negatywnie, a czytamy Słowo Boże, że Bóg nas kocha, ze nas cudownie stworzył. A my czujemy całym sercem, cos kompletnie innego - mówi  Maria Krzemień.

I dodaje: - Więc to są sytuacje, kiedy jesteśmy zaproszeni do pewnego wysiłku, do sytuacji, by spróbować uwierzyć w coś, co się nam nie mieści w głowie.

- Bóg zaprasza nas do myślenia, byśmy ufali bardziej Jego myślom niż naszym na nasz temat. Jest to też pewne zaproszenie do tego, by podjąć pewne ryzyko, by zaufać w to, co Bóg powiedział i że jest to prawdą, a nie to, co usłyszeliśmy od rodziców, od kogoś na swój temat albo zranienia w życiu, które mieliśmy, czy moje własne negatywne myśli na swój temat - podkreśla.

- Oczywiście wymaga to od nas dyscypliny, praktyki. Musimy być gotowi, aby codziennie otwierać Słowo Boże, by nasze umysły przesiąkały prawdą na nas temat. To jest proces i nigdy nie dzieje się od razu - kończy Maria.

* * *

Maria Krzemień - psycholog chrześcijański, psychoterapeuta, trener. Stworzyła projekt „Żyj po Bożemu” popularyzujący psychologię wśród chrześcijan i wspierający ich rozwój psychiczny. Prowadzi warsztaty psychologiczne w oparciu o Słowo Boże oraz psychoterapię indywidualną w Krakowie. Pisze bloga z treściami z obszaru psychologii i duchowości. Od lat duchowo związana z Dominikanami, z którymi łączy ją pragnienie głoszenia oraz poszukiwania prawdy.

dominikanie.pl

Oprac. Dominika Miros

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Co można zrobić z błędnymi przekonaniami, które nas niszczą? [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.