Co zrobić, aby w pracy koncentrować się na obowiązkach i być bardziej produktywnym?

Co zrobić, aby w pracy koncentrować się na obowiązkach i być bardziej produktywnym?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Co zrobić, aby w pracy koncentrować się na obowiązkach i być bardziej produktywnym? Kilku podpowiedzi udziela Magdalena Kieferling, autorka książki „Pewna ty! Jak być skuteczną w pracy i nie zwariować”.

Aby lepiej koncentrować się, dobrze jest wyeliminować rozpraszacze.

Zobacz na przykład, czy podobnie jak ja, stale nie zerkasz na swojego smartfona? Badania pokazują, że nasza inteligencja, pamięć i uwaga maleją, gdy widzimy smartfon (nawet jeśli jest wyłączony lub działa w cichym trybie).

Dlatego kiedy pracujesz, to pracuj, a nie rozpraszaj się telefonem - schowaj go do torebki albo do szuflady, żeby cię nie korcił.

5-minutowa przerwa

Produktywność nie potrafi obejść się bez przerw. Dlaczego? Bo nasza uwaga zmniejsza się po 25 minutach koncentracji.

Wykorzystaj tę wiedzę na swoją korzyść, wypróbowując technikę pomodoro. Polega ona na 25-minutowej pracy w skupieniu, po której następuje 5-minutowa przerwa, a następnie kolejna 25-minutowa sesja głębokiej pracy, po której następuje kolejna 5-minutowa przerwa. Po czterokrotnym powtórzeniu tego cyklu zrób 20-minutową przerwę.

Ta technika działa, ponieważ twój mózg wie, że może pozostać skupiony przez te 25 minut, a potem dostanie nagrodę w postaci przerwy.

Kiedy nabierzesz wprawy, możesz te 25-minutowe sesje wydłużać.

Po kilku latach praktyki u mnie jest to godzina pracy w pełnym skupieniu, 15-minutowa przerwa i następna godzina pracy (dziennie jestem w stanie odbyć cztery takie cykle).

Kończenie zadań

Postaw sobie za cel ukończenie każdego rozpoczętego zadania. Zamiast przeskakiwać do każdego nowego zadania, które przychodzi ci do głowy, zapisz je i wykonaj następne.

Nie chodzi o to, żeby wykonać tygodniowy projekt bez przerwy, ale warto określić czas, który chcesz mu poświęcić każdego dnia. I trzymać się tego, zanim przejdziesz do następnej rzeczy.

Fragment pochodzi z książki „Pewna ty! Jak być skuteczną w pracy i nie zwariować”, wydanej nakładem wyd. MANDO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Kieferling

Bądź pewną siebie w miejscu, w którym jesteś!

Nie wiesz, co zrobić ze swoją karierą? A może Twoje plany zawodowe stanęły w miejscu? Skąd wziąć zawodową pewność siebie, poczuć satysfakcję z pracy i codzienności? Okazuje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co zrobić, aby w pracy koncentrować się na obowiązkach i być bardziej produktywnym?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.