Co zrobić, gdy użądli pszczoła?

Co zrobić, gdy użądli pszczoła?
(Fot. pl.depositphotos.com)
mamadu.pl/dm

Użądlenie pszczoły jest bardzo bolesne i nieprzyjemne. Nie musi być niebezpieczne, jednak problem w tym, że często nie wiemy, czy jesteśmy uczuleni na jad pszczoły. Warto wiedzieć, jak ulżyć w bólu i udzielić pierwszej pomocy, gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego.

Jad pszczoły to mieszanka enzymów i peptydów, które powodują silną reakcję zapalną. Pojawia się piekący ból, obrzęk i zaczerwienienie. Reakcja może być ostrzejsza niż w przypadku użądlenia osy, gdyż jad pszczoły jest bardziej toksyczny.

Kobiety w ciąży nie powinny się obawiać o zdrowie swojego przyszłego dziecka. Lekarze twierdzą, że użądlenie pszczoły nie stanowi dodatkowego powodu do niepokoju. W razie niepokojących objawów ciężarna kobieta powinna niezwłocznie udać się do lekarza.

Kiedy udać się do lekarza?

Pierwszym krokiem jest obserwacja, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna, która zazwyczaj podobnie jak inne reakcje uczuleniowe występuje 30 minut od użądlenia. Do niepokojących objawów można zaliczyć: duszności, chrypkę, obrzęk krtani, kołatanie serca, zawroty głowy, problemy z oddychaniem, spadek ciśnienia.

Co zrobić, gdy użądli nas pszczoła?

Żądło pszczoły należy usunąć, jednak trzeba uważać, by nie ucisnąć zbiorniczka jadowego, gdyż można w ten sposób wcisnąć jeszcze więcej jadu. Należy delikatnie je podważyć igłą lub kartą kredytową. Lepiej nie próbować robić tego palcami.

Następnie w miejsce użądlenia można zrobić okład z cebuli, octu, sody lub cytryny. Pomogą również chłodne kompresy i maść antyseptyczna.

Jeśli pojawią się takie objawy, należy jak najszybciej udać do lekarza. Przy stwierdzonej alergii na jad pszczoły, należy natychmiast udać się do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy, nawet jeśli objawy jeszcze się nie pojawiły.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego niezwłocznie należy wezwać pogotowie, a osobę użądloną ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nastąpi zanik pulsu lub oddechu, należy przystąpić do reanimacji lub sztucznego oddychania aż do przybycia pogotowia.

mamadu.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co zrobić, gdy użądli pszczoła?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.