Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy

Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Związek, będący pochodną cholesterolu, redukuje zmętnienie soczewki spowodowane zaćmą - wnika z badań opublikowanych w piśmie „Investigative Ophthalmology and Visual Science”.

Zespół naukowców kierowany przez prof. Barbarę Pierscionek z Anglia Ruskin University prowadził zaawansowane badania optyczne nad skutecznością oksysterolu w leczeniu zaćmy.

Testy laboratoryjne wykazały, że zastosowanie oksysterolu VP1-001 poprawiło profil współczynnika załamania światła (kluczowego parametru niezbędnego dla utrzymania odpowiedniej zdolności skupiającej) w przypadku 61 proc. soczewek. Oznacza to, że udało się odbudować strukturę białkową soczewki, poprawiając ostrość widzenia. W 46 proc. przypadków udało się zredukować zmętnienie soczewki.

- Te badania wykazały pozytywny wpływ związku, który był wskazywany jako potencjalny lek na zaćmę, jednak nigdy wcześniej nie testowano go na optyce soczewki. To pierwsze takie badania na świecie - mówi prof. Pierscionek.

- Zaobserwowaliśmy ogromną różnicę i poprawę w przypadku oczu z tym samym rodzajem zaćmy, które były leczone oksysterolem w porównaniu z tymi, które nie były nim leczone - dodaje badaczka.

Poprawę stwierdzono w niektórych rodzajach zaćmy, jednak nie wszystkich, co wskazuje, że oksysterol może być skuteczny w określonych przypadkach.

- Podczas badania potencjalnych leków na zaćmę konieczne może być rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi jej rodzajami. Niemniej jednak jest to istotny krok w kierunku nieoperacyjnego leczenia tej bardzo powszechnej choroby - komentuje prof. Pierscionek.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.