Coraz więcej dzieci uczęszcza na terapie z powodu "ekolęków"

Coraz więcej dzieci uczęszcza na terapie z powodu "ekolęków"
(fot. depositphotos.com)
rp.pl / telegraph.co.uk / ms

Objawy "ekolęku" są takie same jak innych stanów lękowych, jednak w odróżnieniu od nich przyczyną nie jest irracjonalny strach, a konkretna obawa przed wyginięciem gatunku spowodowanym zmianami klimatycznymi.

"Wielu rodziców przychodzi na terapię pytając o pomoc dla ich dzieci, a tego lata problem szczególnie się nasilił" - zauważa na łamach "The Daily Telegraph" Caroline Hickman, wykładowczyni na Uniwersytecie w Bath i kierowniczka Climate Psychology Alliance (CPA), organizacji non-profit zajmującej się przekazywaniem specjalistycznej wiedzy w dziedzinie zmian klimatu.

Dzieci coraz częściej borykają się z "ekolękiem", który często jest wynikiem złego podejścia rodziców do rozmów z pociechami o zmianach klimatycznych. Najmłodsi są konfrontowani z treściami nieodpowiednimi dla swojego wieku, przez co nasilają się ich obawy i czują, że żyją w ciągłym zagrożeniu.

Objawy "ekolęku" są takie same jak innych stanów lękowych, jednak w odróżnieniu od nich przyczyną nie jest irracjonalny strach, a konkretna obawa przed wyginięciem gatunku spowodowanym zmianami klimatycznymi. Dlatego też "ekolęk" nie jest klasyfikowany jako choroba psychiczna. Nie zmienia to jednak faktu, że doświadczające go osoby muszą korzystać ze specjalistycznej opieki, niektórzy zażywają nawet leki.

Hickman podkreśla, że rozmowa z dziećmi o zmianach klimatycznych jest potrzebna, ale trzeba robić to w odpowiedni sposób, tak aby nie przerazić dzieci i dostosować przekazywane im treści do ich wieku - "To, czego nie chcesz, to dziecko zapadające w głęboką depresję mówiące «po co iść na uniwersytet» albo «po co zdawać egzaminy» - słyszałam, jak dzieci tak mówią" - dodaje.

DEON.PL POLECA

CPA zaleca rodzicom, aby stosowali czterostopniowe podejście do objaśniania dzieciom konsekwencji zmian klimatycznych bez straszenia ich. Po pierwsze dzieci powinny zostać zmierzone ze znanymi faktami, potem zapytane o to, jak się czują z podanymi informacjami. Potem dopiero, po wytłumaczeniu wszystkich istotnych i zrozumiałych dla dziecka kwestii, należy wprowadzić w domu ekologiczne nawyki. 

W 2017 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało raport, w którym zauważa wpływ zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne i wzywa do szczegółowego badania tej kwestii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Coraz więcej dzieci uczęszcza na terapie z powodu "ekolęków"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.