Czy ubrania wytwarzano już 100 tys. lat temu? Naukowcy twierdzą, że to możliwe

Czy ubrania wytwarzano już 100 tys. lat temu? Naukowcy twierdzą, że to możliwe
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W jednej z jaskiń w Maroku odkryto narzędzia służące do obróbki skór na ubrania. Są datowane na 120 – 90 tys. lat – informują naukowcy z Instytutu Badań nad Dziejami Człowieka.

Wynalezienie ubrań przez człowieka było ogromnym przełomem w rozwoju cywilizacyjnym. Świadczyło o zaawansowanych zdolnościach poznawczych człowieka i otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki do chłodniejszych obszarów naszej planety.

DEON.PL POLECA
Początki wytwarzania i noszenia ubrań giną jednak w mroku dziejów. Takie materiały jak skóry dużo szybciej ulegają rozpadowi niż inne obiekty z czasów prehistorycznych, na przykład narzędzia. Z tego powodu naukowcy ciągle niewiele wiedzą na ten temat.

Narzędzia służące do obróbki skór

W Jaskini Przemytników w Maroku odkryto kościane narzędzia datowane na 120 tys. - 90 tys. lat. W pobliżu znaleziono również kości drapieżników. Zdaniem naukowców w tym miejscu prehistoryczni ludzie, przedstawiciele Homo sapiens, skórowali zwierzęta, a następnie dokonywali obróbki skór.

DEON.PL POLECA

W jaskini naukowcy naliczyli ok. 12 tys. fragmentów kostnych, w tym ponad 60 kości, którym ówcześni mieszkańcy, nadali postać narzędzi. Analiza nacięć na pozostałych kościach wskazuje, że nie obrabiano ich dla mięsa, ale raczej dla skór – opisuje Emily Hallett z niemieckiego Instytutu Badań nad Dziejami Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie.

Odkryte narzędzia Hallet porównała z narzędziami do obróbki skór, pochodzącymi z innych stanowisk archeologicznych. Jej zdaniem stopień wyspecjalizowania narzędzi świadczy o tym, że są one częścią zaawansowanej kultury materialnej, która pozostaje na razie nieodkryta.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Svend Brinkmann

Duński przepis na to, jak zachować człowieczeństwo we współczesnym świecie

Postęp i rozwój technologii od kilku dekad nabierają coraz większego tempa – nic więc dziwnego, że człowiek czuje się zagubiony. Jak pozostać sobą w czasach,...

Skomentuj artykuł

Czy ubrania wytwarzano już 100 tys. lat temu? Naukowcy twierdzą, że to możliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.