Odkryto nieznany dotąd obraz van Gogha. Właściciel nie wiedział, kto go namalował

Odkryto nieznany dotąd obraz van Gogha. Właściciel nie wiedział, kto go namalował
Fot. Ståle Grut / unsplash.com
PAP / tk

W holenderskim muzeum można oglądać nowy obraz słynnego malarza Vincenta van Gogha pt. „Worn Out”. Pochodzące z 1882 roku dzieło przedstawia zmęczonego mężczyznę siedzącego na drewnianym krześle z głową ukrytą w dłoniach.

Pragnąca zachować anonimowość osoba zwróciła się jakiś czas temu do Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie z prośbą o zbadanie autentyczności dzieła. Okazało jest, że jest ono autorstwa niderlandzkiego artysty.

Rysunek o wymiarach 48,8 na 30 centymetrów jest prywatną własnością. Będzie go można oglądać w muzeum od 17 września do 2 stycznia przyszłego roku.

Rzadkie odkrycie nowego obrazu van Gogha

- Dość rzadko zdarza się, aby odkrywano nowy rysunek mistrza – powiedziała portalowi RTL Nieuws dyrektor muzeum Emilie Gordenker, podkreślając, że jest dumna, iż jej placówka może pokazać go szerszej publiczności.

DEON.PL POLECA

Z informacji muzeum wynika, że van Gogh wykonał rysunek, mieszkając w Hadze. W listach do swojego brata artysta szczegółowo opisał, jak doszło do jego powstania. - Nawet wiemy dokładnie, w którym dniu został on wykonany - 24 listopada 1882 roku – powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” Teio Meedendorp, badacz w Muzeum Vincenta van Gogha.

- Mężczyzna, którego widzimy, był jego ulubionym modelem. Istnieje ponad czterdzieści rysunków, na których go spotykamy – mówi Meedendorp.

Ostatni raz odkryto działo van Gogha w 2018 roku. Był to rysunek „Wzgórze Montmartre z kamieniołomem”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Robert Woźniak

Człowiek jest istotą, która nie potrafi żyć bez korzeni. Wykorzeniony usycha, więdnie, obumiera. Zgodnie z wiarą i przekonaniem chrześcijan, ludzkie istnienie zakorzenione jest w Trójcy Świętej, na której obraz każdy z nas został stworzony. Stanie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odkryto nieznany dotąd obraz van Gogha. Właściciel nie wiedział, kto go namalował
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.