Czy dziecko może rozumieć świętych?
Już za chwilę w gronie rodzinnym będziemy odwiedzać groby bliskich. Jak co roku zapalimy znicze, pomodlimy się, powspominamy tych co "odeszli do wieczności". A co będą robić w tym czasie nasze dzieci???
Ubrudzą spodnie, pokapią kurtki woskiem i prawdopodobnie będą się NUDZIĆ… I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż większość z nich nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi. Zanim zatem ruszymy w tournee po cmentarzach, spróbujmy wyjaśnić maluchom dlaczego odwiedzamy groby, czy zmarła babcia jest święta i na czym prawdziwa świętość polega. Pomocną może okazać się seria filmów Aureola, dzięki której dzieci mogą się spotkać ze świadectwem życia polskich świętych i błogosławionych, wskazujących na takie wartości jak czystość, poświęcenie, męstwo, szlachetność.
(Nie)potrzebni święci?
Niejeden rodzic przedszkolaka może zadać sobie pytania: jaki sens ma opowiadanie małym dzieciom o świętości, o życiu błogosławionych albo co ich może interesować historia polskiego Kościoła? Przecież one są za małe, żeby wymagać od nich naśladowania postaw wielkich Polaków. Jaki jest sens pokazywania im drogi do świętości? Otóż jest, i to bardzo istotny. Warto prezentować już na tym etapie wychowania przykłady ludzi, którzy swoim życiem udowadniali, że warto być dobrym, pomagać ludziom, poświęcać się dla nich bezinteresownie itp. Od najmłodszych lat nasze pociechy uczą się przecież odróżniać dobro od zła. Doskonale wiadomo, że najlepsza bajka nie zastąpi im przykładu, który dajemy swoją postawą na co dzień, a nawet najlepszy film nie wystarczy, aby chciały pójść w swoim życiu drogą dobra. Jednak propozycje Filmoteki Promyczka mogą stać się dla nich dodatkową zachętą do wybierania wartości pozytywnych.
Jak rozmawiać o świętych
Na polskim rynku wydawniczym sporo jest propozycji dotykających tematyki świętości. Książki, czasopisma, filmy, internet dają nam duże możliwości poznawania życia świętych i błogosławionych. Jednakże, mało jest takich pozycji, które są dostosowane do logiki dziecka przedszkolnego. Wielu z nas, rodziców, pewnie zastanawiało się, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o wierze, świętych, powołaniu każdego człowieka do świętości. Nie sztuką jest o tym mówić, sztuką jest czynić to tak, by przekaz był nie tylko wartościowy, ale przede wszystkim zrozumiały dla dziecka.
Pomocną dłoń wyciąga do nas, rodziców, Wydawnictwo Promyczek, które zrealizowało serię filmową pt. "Aureola - od Stanisława do Karola". Widowiska teatralno-studyjne adresowane są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zresztą nie tylko dzieci mogą dać się zabrać w niezwykłą podróż po historii polskich świętych i błogosławionych od św. Stanisława po św. Jana Pawła II.
Nie ma przeszkód, żebyśmy zasiedli z nimi w długie jesienne wieczory przed ekranem i poznali dzieje tych, o których wiemy niewiele, takich jak Edmund Bojanowski czy Karolina Kózkówna. A może tylko odświeżymy wiedzę o wielkich Polakach - tych z bardziej odległej historii naszego kraju, jak św. Stanisław ze Szczepanowa, czy bardziej współczesnych, jak Maksymilian Kolbe i ks. Jerzy Popiełuszko? Doskonale wiadomo, że najmłodsi uwielbiają wszelkiego rodzaju spektakle. Nie umniejszając znaczenia opowiadania dzieciom przez dorosłych, czytania w domu czy w przedszkolu, nic tak bardzo nie pobudza dziecięcej wyobraźni jak obraz, ruch sceniczny i oczywiście humor. W ciągu 15-minutowego widowiska, którego akcja rozgrywa się w klasztornym ogrodzie pełnym śladów legend i tajemnic związanych z życiem świętych i błogosławionych, nie ma czasu na nudę. Tym bardziej że oprócz zabawnych i pouczających dialogów do każdego odcinka zostaje dołączona animacja poświęcona scenom z życia wielkich Polaków oraz piosenka.
Nie ma możliwości, żeby bohaterowie cyklu nie skradli serc najmłodszych. Wszechstronnie uzdolniony zakonnik Nikodem, który od lat bada życie świętych, sympatyczne dzieci Karolinka i Piotruś (lalki mimiczne), wreszcie ambitna i pracowita papużka Mądralka to kwartet, który zapewni naszym pociechom nie tylko rozrywkę, ale też sporą porcję wartościowych wiadomości.
Skomentuj artykuł