"Nie pytaj, jak było w szkole. Nie krzycz. I pozwól się czasem przytulić"

"Nie pytaj, jak było w szkole. Nie krzycz. I pozwól się czasem przytulić"
Fot. McAndy/depositphotos.com
YT Klubu MAYDAY / Facebook / mł

To ośmiominutowy film, który powinien zobaczyć każdy rodzic. Scenariusz powstał dzięki inspiracji projektem "Usłyszeć na czas", w którym twórca projektu, Tomasz Zieliński, rozmawia z dziećmi w trudnej sytuacji, tymi z depresją, po próbach samobójczych, które straciły wiarę w to, że warto żyć.

- Nie pytaj, jak było w szkole. Nie krzycz. I pozwól się czasem przytulić.
- To dorośli nie pozwalają się przytulać?
- Mój tato nie pozwala.

Film został zrealizowany w ramach II Tygodnia Walki z Depresją przez Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Scenariusz powstał na podstawie prawdziwych rozmów, za zgodą dzieci i rodziców publikowanych na Facebooku przez Tomasza Zielińskiego. Utrzymany w teatralnej konwencji film jest dialogiem między Tomaszem a dzieckiem, które korzysta z oferowanego przez niego czasu na rozmowę - tak zwanego "okienka". 

"Polska zajmuje 2 miejsce w Europie pod względem udanych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Dlatego działamy z nadzieją, że uda się usłyszeć każdego dzieciaka na czas" - pisze na swoim facebookowym profilu Tomasz Zieliński. 

DEON.PL POLECA

 

Film powstał na podstawie rozmów z "Krzyśkiem" i "Igorem" (imiona dzieci zostały zmienione), ale rozmów przeprowadzanych w okienku jest o wiele, wiele więcej. Inna, z "Izą", która jest po próbie samobójczej, pod opieką psycholog, i trafiła do "okienka" z opisem "zamknięta, niewspółpracująca" zaczyna się tak: 

 

- To chyba dobry dzień, by odejść, proszę pana.
- Pozwól mi zrozumieć, proszę.
- Wie pan, moja babcia zawsze mówiła, że jak jaskółki nisko latają, to zbiera się na deszcz, ale też mówiła, tylko proszę się ze mnie nie śmiać, ona mówiła, że wtedy na chwilę niebo zbliża się do ziemi, a dziś latają nisko.
- Podpowiesz mi, jak się ciebie zatrzymuje?
- ...wie pan, chyba już trochę za późno.

Źródła:
Profil Tomasza Zielińskiego na Facebooku
Kanał Klubu MAYDAY na YouTube

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller

Żeby pokonać depresję, trzeba jej wysłuchać

Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę...

Skomentuj artykuł

"Nie pytaj, jak było w szkole. Nie krzycz. I pozwól się czasem przytulić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.