Powstał ośrodek leczenia dzieci z FASD

Powstał ośrodek leczenia dzieci z FASD
W Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD będzie pracował multidyscyplinarny zespół specjalistów: psychiatrzy, psychologowie i neurolodzy, logopedzi, terapeuci oraz rehabilitanci.
PAP / slo

Pierwszy w Polsce ośrodek kompleksowego leczenia dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol powstał w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie.

W Ośrodku lekarze będą pomagali dzieciom, u których z powodu ekspozycji na alkohol w życiu płodowym, wystąpił zespół zaburzeń umysłowych i fizycznych zwany przez specjalistów FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder). - Chcemy pomóc pacjentom, którzy do tej pory nie mieli dostępu do specjalistycznej diagnostyki i terapii - powiedział PAP we wtorek dyrektor szpitala dr Stanisław Stępniewski.

W Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD będzie pracował multidyscyplinarny zespół specjalistów: psychiatrzy, psychologowie i neurolodzy, logopedzi, terapeuci oraz rehabilitanci.

Istotnym elementem rozpoznania FASD jest potwierdzenie faktu, iż matka w okresie ciąży spożywała alkohol. Według lekarzy nie można określić, jaka ilość alkoholu jest dla płodu niebezpieczna, bo nawet niewielka dawka może działając na nienarodzone dziecko spowodować zmiany w budowie jego ciała, powstanie wad rozwojowych narządów, a przede wszystkim wad środkowego układu nerwowego.

DEON.PL POLECA

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się m.in. zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek.

- Tej choroby nie można wyleczyć. Ale można doprowadzić do tego, że te dzieci, a potem dorośli będą w społeczeństwie funkcjonowali samodzielnie - powiedział dr Stępniewski.

Nie wiadomo, jakiej grupy dzieci w Polsce dotyczy problem FASD. Ok. 30 proc. kobiet przyznało w badaniach, że spożywało w ciąży alkohol. W Europie zespół zaburzeń dotyka od 0,5 do 2 proc. dzieci.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) rozpoczęła badania epidemiologiczne, które mają dostarczyć informacji, jak bardzo jest rozpowszechniony FASD. Badania są prowadzone w czterech województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Regiony są bardzo zróżnicowane pod względem stosunku matek do picia alkoholu w ciąży.

- Mam nadzieję, że dotrzemy do 1,5 - 2,5 tys. dzieci. W tej chwili szkolimy psychologów szkolnych, by umieli rozpoznać objawy FASD. Badania potrwają do końca 2014 r., są trudne, mamy na nie zgodę Komisji Etyki - powiedział dyrektor PARPA Krzysztof Brzózka.

Podkreślił, że uruchomienie Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Szpitalu św. Ludwika w Krakowie jest bardzo ważne. - Dzieci, które tu trafią będą miały chyba najlepiej postawioną diagnozę i będą prowadzone przez znakomity zespół lekarzy - ocenił. - Chcemy na bazie oddziału psychiatrii dziecięcej tutejszego szpitala przygotować ośrodek szkoleniowy, tak by można było uczyć specjalistów z całego kraju diagnozowania FASD oraz terapii - dodał Brzózka.

Dyrektor Stępniewski powiedział PAP, że szpital ma wstępną obietnicę NFZ, że jeśli będzie diagnozował i leczył dzieci z FASD kontrakt placówki zostanie zwiększony.

Centrum ma objąć opieką pacjentów z Polski południowej. Dzieci z podejrzeniem zespołu FASD do siódmego roku życia, jeśli wymagają konsultacji u neurologa muszą mieć skierowanie do Centrum, dzieci które mają trafić do psychiatry skierowania nie potrzebują.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami 12 619 86 15 lub 12 619 86 93 (dzieci powyżej 7. roku życia).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstał ośrodek leczenia dzieci z FASD
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.