Sposób na rodzinny czas ze Słowem Bożym

Sposób na rodzinny czas ze Słowem Bożym
(fot. shuutterstoc.com)
4 lata temu
Kredkami do nieba

Mamy dla was sprawdzoną propozycję na rodzinny czas ze Słowem Bożym. Uwaga, wasze dzieci mogą być zachwycone!

" Idź precz, szatanie"

Codziennie modląc się mówimy "nie wódź nas na pokuszenie". Posłuchajmy, jak Jezus oparł się pokusom szatana na pustyni. Zanim stawił czoło przeciwnikowi, Pan Jezus pościł i modlił się. I my w Środę Popielcową rozpoczęliśmy post. Wielki Post. Rysujemy i wyklejamy historię kuszenia Jezusa na pustyni. Niżej znajdziecie dobre inspiracje - jak wspólnie z dzieckiem przeżyć niedzielną Ewangelię.

Sposób na rodzinny czas ze Słowem Bożym - zdjęcie w treści artykułu

Kredkami do nieba?

"Kredkami do nieba" - to propozycja dla dzieci i rodziców. Zaproszenie do wspólnej i ciekawej medytacji nad Słowem Bożem, która polega na zorganizowaniu domowych zajęć plastycznych, inspirowanych Ewangelią.

Sprawdź, jak zrobić to z dzieckiem w waszym domu

Zanim wspólnie przeczytacie Ewangelię, znajdźcie odpowiedzi na kilka pytań

Zaczynamy Wielki Post. Czy post jest tym samym co dieta? Czy my też teraz będziemy pościć? W jaki sposób? Można pościć nie jedząc słodyczy. Ale pościć można nie tylko od jedzenia. Można nie grać na komputerze albo nie oglądać filmów…

Przeczytajcie Ewangelię (Mt 4, 1-11)

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła.

A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: "Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem". Lecz On mu odparł: "Napisane jest: »Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych«".

Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: "Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: »Aniołom swoim rozkaże o Tobie, a na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień«". Odrzekł mu Jezus: "Ale jest napisane także: »Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego«".

Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: "Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon". Na to odrzekł mu Jezus: "Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: »Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz«". Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

Porozmawiajcie

Gdzie wyprowadził Pana Jezusa Duch? Czy to był dobry Duch? Tak! To był Duch Święty. Co robił tam Pan Jezus przez 40 dni? Nie jadł, nie pił - ale co robił, a nie czego nie robił? Modlił się. Kto pojawił się po tym czasie? Co zaproponował diabeł Panu Jezusowi? Czy Pan Jezus mógł to zrobić? Przypomnijmy sobie cuda: nakarmienia tłumów, rozmnożenia chlebów itd. A więc mógł. Czy Pan Jezus posłuchał diabła?

Gdzie potem zabrał diabeł Pana Jezusa? Czy ktoś z Was stał kiedyś na dachu wysokiego budynku? Jak myślicie, jak tam może być? Do czego namawiał diabeł Pana Jezusa tym razem? Żeby rzucił się w dół, a Anioły Go uratują. Czy Pan Jezus mógłby to zrobić? Oczywiście! Wtedy wszyscy byliby Nim zachwyceni! Ale Jezus i tym razem nie posłuchał diabła, nie chciał wcale, żeby Go podziwiano.

Gdzie diabeł zabrał Pana Jezusa na koniec kuszenia? Staliście kiedyś na wysokiej górze? Albo lecieliście samolotem? Jak wyglądają domy, rzeki, jeziora? Co Pan Jezus miał zrobić, żeby wszystkie wspaniałe królestwa w dole stały się Jego własnością? Miał się pokłonić szatanowi. Czy to takie straszne ukłonić się? Umiecie się kłaniać? Nic trudnego. Dlaczego w takim razie Pan Jezus nie chciał zrobić takiej prostej rzeczy?

Co to znaczy "oddać pokłon"? Oddać pokłon, to znaczy oddać komuś cześć, honor, dać mu do zrozumienia, że go szanujemy i podziwiamy. Dlatego klękamy przed tabernakulum, kłaniamy się przed ołtarzem, przed krzyżem. Jezus nie mógł się pokłonić diabłu. Co wtedy powiedział do szatana?

Propozycja zajęć plastycznych

Dzielimy się na 3 grupy, każda grupa na dużym kartonie wykleja z szarego papieru pokolorowanego kredkami jedną scenę kuszenia.

Materiały:

biały papier, szary papier, kredki, nożyczki, kleje

Życzymy wspaniałego rodzinnego czasu z Ewangelią!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sposób na rodzinny czas ze Słowem Bożym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.