Tatusiu, bądź ze mną kiedy cierpię

Tatusiu, bądź ze mną kiedy cierpię
Szczególną bliskość i zrozumienie tato powinien okazać dziecku w momentach bardzo trudnych (fot.sxc.hu)
9 lat temu
Józef Augustyn SJ / slo

Obecność ojca przy dziecku w chwilach jego cierpienia bywa może mniej ciepła, ale ma wiele zalet, które mogą dziecku pomóc w stawieniu czoła trudnościom życia. Każde dziecko potrzebuje świadomości, że ojciec współczuje mu i wspiera go w jego bolesnej sytuacji.

"Syn pod wpływem bolesnego szoku wydarzeń musi sam uczyć się życiowej mądrości. Sam musi przejść przez pasmo koniecznych wewnętrznych cierpień. (...) Ojciec zaś współcierpi tym boleśniej, że jest bardziej świadomy i niezdolny do pomocy."
(J. Lacrok)

Szczególną bliskość i zrozumienie winien ojciec okazać dziecku w momentach bardzo trudnych: w chwilach choroby, depresji, porażek szkolnych, odrzucenia przez rówieśników, zawodu w miłości,  stanów zniechęcenia i smutku, utraty bliskiej osoby itp. Kiedy dziecko cierpi, nie wystarcza pasywna obecność. Niezbędne jest aktywne wyrażenie współczucia. W chwilach trudnych dziecko potrzebuje świadomości, że ojciec współczuje mu i wspiera go w jego bolesnej sytuacji.

Obecność ojca przy dziecku w chwilach jego cierpienia bywa może mniej ciepła, ale ma wiele zalet, które mogą dziecku pomóc w stawieniu czoła trudnościom życia. Ojciec, będąc bardziej zdystansowany zarówno wobec emocji własnych, jak i dziecka, może zaprosić dziecko do wewnętrznego wysiłku zmierzającego do pokonywania koncentracji na swoim cierpieniu i zbytniego litowania się nad sobą.

Ojcowskie poczucie humoru, które polega na umiejętności śmiania się przede wszystkim z siebie samego, a nie z innych, to jedna z ważniejszych umiejętności, która jest bardzo pomocna w wychowaniu dzieci. Dzięki niej ojciec może pomóc dziecku nabrać nieco dystansu do siebie i własnego cierpienia. Takie poczucie humoru potrzebne jest szczególnie w sytuacjach trudnych. W ten sposób ojciec może uczyć swoje dziecko, w szczególności syna, męstwa w przeżywaniu trudnych chwil życia. Jest to ważna szkoła pokonywania koncentracji na sobie, by móc myśleć  także o innych.

Fragment książki: Przewodnik po ojcostwie - Józef Augustyn SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tatusiu, bądź ze mną kiedy cierpię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.