Jak być kreatywnym

Jak być kreatywnym
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
Magda Moll-Musiał

Życie wymaga od Ciebie kreatywności. Na wszelkich polach - choćby w pracy, w życiu rodzinnym i znajdowaniu balansu między nimi. Znasz to uczucie, kiedy wydaje Ci się, że zabrnąłeś w ślepy zaułek i nie potrafisz znaleźć wyjścia z sytuacji? To na szczęście tylko wrażenie.

Bóg, który Cię stworzył, jest największym Twórcą i Kreatorem. A że stworzył Cię na Swój obraz i podobieństwo i Tobie nie brakuje pomysłowości, kreatywności i twórczego potencjału. Jak więc odnaleźć w sobie kreatywność i poradzić sobie z małymi i dużymi wyzwaniami dnia?

Myśl pozytywnie

Jeśli uznasz się za głupca i słabeusza, nigdy nie uda Ci się skutecznie stawić czoła wyzwaniom. Twój mózg bierze Twój sposób myślenia za prawdę i działa zgodnie z nią. Dlatego Twoja negatywna opinia o Twoich zdolnościach będzie działała jak samospełniająca się przepowiednia: mózgowi nie będzie chciało się wysilać, bo i tak przecież Ci się nie uda. Co stanie się jednak, jeśli Twoje myśli będą stale przetwarzały komunikat: jestem zdolny i otwarty na nowe pomysły, wkrótce znajdę rozwiązanie? Najprawdopodobniej tak właśnie sie stanie! Umysł zintensyfikuje pracę, wytęży percepcję tego, co dzieje się wokół Ciebie i zauważywszy drobne, istotne detale, podsunie Ci dobry pomysł w odpowiednim czasie.

Nie bój się pomyłek

Małe dzieci nie boją się popełniać błędów. Jeśli nie wiedzą, jak coś zrobić i tak spróbują.

I wszyscy chwalą dzieci za podejmowanie wysiłku, próbowanie, szukanie sposobu. A potem… idzie się do szkoły. Tu Twoja naturalna kreatywność jest wystawiana na ogromną próbę. Pomyłki są karane, a na większość pytań prawidłowa odpowiedź jest na końcu książki. Efekt jest taki, że odechciewa Ci się testowania rzeczywistości, eksperymentowania, podejmowania prób twórczego rozwiązywania problemów. Szkoła nagradza jedynie przewidziane rozwiązania, dlatego wkład twórczy się w niej nie opłaca. Tak umiera naturalna kreatywność… (zachęcam do poczytania lub pooglądania na YouTube Kena Robinsona, światowej klasy eksperta ds. rozwoju kreatywności i innowacji, doradcy USA, UNESCO i Komisji Europejskiej).

Żeby ją wskrzesić, daj sobie prawo do błędu. Nie ma innego wyjścia. Musisz zgodzić się na to, że - nim staniesz się mistrzem kulinarnym - Twój autorski eksperymentalny placek być może wyjdzie Ci parę razy z zakalcem.

Czytaj o ludziach, którzy Cię inspirują

Tak po prostu. Historie ludzi, którzy osiągnęli coś ważnego, dodają motywacji i otwierają oczy na wiele spraw. Odkrywasz, że w wielu rzeczach są oni podobni do Ciebie. Czujesz, że i Ty możesz tworzyć rzeczy niezwykłe i oryginalne.

Myśl kolorowo

Procesy myślowe trwają w Twoim umyśle nieustannie. Zazwyczaj w sposób nieświadomy opływasz myślami otaczającą Cię codzienność. Aby być bardziej twórczym, potrzebujesz jednak czegoś więcej: uświadomienia sobie, że istnieją inne perspektywy patrzenia na rzeczywistość. Edward de Bono, brytyjski lekarz i światowej sławy autorytet w dziedzinie twórczego myślenia nazywa taki proces "myśleniem lateralnym". Proponuje on prostą i wdzięczną metodę wielostronnego patrzenia na życiowe sytuacje - "sześć kapeluszy myślowych".

Wyobraź sobie, że, myśląc o ważnej dla Ciebie sprawie, zakładasz po kolei sześć kolorowych kapeluszy. Każdy z nich sprawia, że myślisz w nieco inny sposób.

W czerwonym kapeluszu wyrażasz swoje emocje, uczucia, intuicje. Pozwalasz sobie na subiektywizm i nie analizujesz, dlaczego coś podoba Ci się bardziej, a coś mniej. Po prostu wchodzisz głęboko w swoje emocje, eksplorując je i opisując.

W białym kapeluszu żonglujesz liczbami i obiektywnymi faktami. Prezentujesz dane, analizujesz je zupełnie racjonalnie.

W zielonym kapeluszu szukasz nowych dróg. To kolor wzrastania - więc i Ty nie stoisz w miejscu, tylko szukasz nowych idei. Wychodzisz poza schematy - Twoje myśli przybierają nowe formy, wszakże w przyrodzie jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Nieustannie szukasz alternatywnych rozwiązań, mnożysz pomysły, nie oceniając ich.

Potem nakładasz czarny kapelusz. On powoduje, że patrzysz na sytuację bardzo pesymistycznie. Pytasz, co byłoby gdyby… i spisujesz wszelkie luki oraz słabe punkty.

Teraz kolej na kapelusz żółty. W nim jesteś zupełnym optymistą. Szukasz wszelkich korzyści, przyjemności, radości, nadziei.

Masz też niebieski kapelusz - zakładasz go, kiedy tylko potrzebujesz. W nim wyznaczasz swoje priorytety, monitorujesz swoją pracę, analizujesz jej efekty.

Sześć kapeluszy reprezentuje sześć sposobów myślenia, które możesz w sobie rozwinąć. Po co? Po to, by do życiowych wyzwań nie podchodzić reaktywnie, ale wszechstronnie i twórczo. Wytworzenie nawyku patrzenia z różnej perspektywy pozwoli Ci nie tylko znaleźć kreatywne rozwiązania różnych sytuacji, lecz również zbudować lepsze relacje z innymi ludźmi. Nagle zaczniesz lepiej rozumieć ich, a Twoja intuicja zacznie podsuwać Ci wiele dobrych rad, zanim poddasz sytuację dogłębnej analizie.

Graj w gry

Gry uczą sprawczości. Gracz wie, że jego rzeczywistość jest tak skonstruowana, że przy odpowiednim treningu na pewno sobie poradzi. Przyglądając się ludziom, często pewnie zauważasz, że niektórzy z nich w ogóle nie podejmują próby, by coś zmienić, nawet jeśli narzekają. Z góry zakładają, że nic nie mogą zrobić, że ich próby będą bezskuteczne. W świecie gier nie ma miejsca na wyuczoną bezradność, bo tu każdy jest potencjalnym zwycięzcą. Przeszkody, na jakie gracze napotykają, są rozumiane przez nich nie jako bariery na drodze do celu, ale jako wyzwania, z którymi trzeba sobie poradzić. Gracz próbuje różnych taktyk, by dotrzeć do celu. Nie boi się podejmować kolejnych prób.

I Ty graj w gry, które sprawiają Ci przyjemność. Graj i ćwicz w sobie tę mentalność. Przy okazji zbudujesz dobre relacje z ludźmi, z którymi będziesz grał, gdyż osoby, z którymi gramy, zaczynamy lubić bardziej…

Zrób coś inaczej niż zwykle

Ile rzeczy w ciągu dnia robisz nawykowo? Nawyki obniżają aktywność kory mózgowej, gdyż gnieżdżą się w tzw. jądrach podstawnych, bardzo starej ewolucyjnie części mózgu i automatyzują zachowania. Przez to czasami utrwalony schemat zachowań zaczyna panować nad Tobą, czyniąc Cię swoim niewolnikiem. Dlatego Twój mózg czasem potrzebuje pobudki i ponownego uwrażliwienia się na ważne sygnały. Jak go obudzić?

Zrób coś inaczej. Jeśli zawsze idziesz do pracy lewą stroną ulicy, pójdź prawą. Jeśli zawsze jesz śniadanie w pośpiechu, obudź się kwadrans wcześniej i spożyj je, słuchając jazzu. Jeśli zawsze chodzisz ubrany w beżowych kolorach, przywdziej dla odmiany zieleń. Walcz ze swoimi nawykami i zwyczajami - również tymi myślowymi! Pomyśl dobrze o tym, o kim myślałeś źle i poszukaj słabych punktów w tym, co zdawało Ci się idealne. Zakwestionuj to, co dla Ciebie oczywiste. Staw czoła rutynie.

Eksperymentuj.

Pływaj po błękitnym oceanie

Znajdź swoją własną jakość. Nie konkuruj z innymi w tym, czym wszyscy naokoło chcą się popisać. Znajdź swój wyróżnik, swój cel i swoją misję. Kreuj ją w zgodzie ze sobą i nie spinaj się, że w innych rzeczach nie jesteś tak doskonały jak inni. Dzięki takiej strategii staniesz się najlepszy w rzeczy naprawdę dla Ciebie ważnej. Im bardziej specyficznej i określonej - tym lepiej. To właśnie oznacza pływanie po niebieskim oceanie. Po jakimś czasie wielu ludzi zapyta Cię, jak wpadłeś na to, by realizować swoje cele w taki właśnie sposób. Wierność sobie popłaca.

Łatwiej jest kopiować, niż żyć po swojemu. Tak samo jak łatwiej jest realizować cudze cele, niż własne. Bycie kreatywnym nie jest łatwe - za twórczość czasem dostaje się po głowie. Jednak to właśnie kreatywność pobudza rozwijanie danego Ci talentu. Gdy rozwijasz swój talent, rozwijasz siebie. A gdy rozwijasz siebie, nie marnujesz życia.

Magda Moll-Musiał - kobieta niecierpliwa, roztrzepana i choleryczna (choć o dobrym sercu). Psycholożka, trener biznesu, właścicielka firmy Cztery Strony Zmian. Obdarzona intuicją i zorientowana na poszukiwanie prawdy. Pasjonatka podróży; odwiedziła ponad 50 krajów, ale zwiedzania świata ciągle jej mało i... tak chyba pozostanie. Tańczy bachatę, uwielbia lody orzechowe, a jak jest poza krajem, tęskni za Tatrami. Żona swojego męża Marcina, którego kocha od pierwszego wejrzenia. Pragnie motywować innych do rozwoju i inspirować do spełniania marzeń.

Magda Moll-Musiał wraz z mężem są także autorami książki "Tańce wśród piratów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak być kreatywnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.