Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?

Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/Fundacja Nowej Wspólnoty/dm

Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. Spory wywołuje polityka, religia, obyczaje czy metody wychowywania dzieci. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć swoisty poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.

Inicjatywa Fundacji Nowej Wspólnoty ma na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” mogą pomóc porozumieć się Polkom i Polakom z najbliższymi mimo różnic poglądów.

DEON.PL POLECA
Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie.

Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

W rodzinie różni nas nie tylko polityka - także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te różnice wpływają na naszą zdolność do otwartej rozmowy. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą, ale nie muszą.

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan.

Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić na lodówce, a może nawet zaaranżować taką dobrą rozmowę we własnym domu.

Rodzina powinna się umówić na wspólne zasady rozmowy. Przede wszystkim warto założyć, że nie chcecie się pokłócić, każdy ma prawo do szacunku i swojego zdania oraz że nikt nie będzie nikogo „nawracał” na swoje poglądy. Potem można wybrać jeden temat do rozmowy i:

- niech każdy po kolei powie, co myśli na ten temat,
- nie przerywajcie, ani nie oceniajcie tego, co mówi ktoś inny,
- posłuchajcie z ciekawością, co mówi każda osoba,
- zamiast krytykować, zapytaj: „Kiedy zacząłeś tak myśleć?”,
- zamiast atakować, powiedz: „Ja mam inaczej. Myślę, że...”.

Różnice poglądów w rodzinie są normalne, warto zatem na koniec zapytać wszystkich: „A co nas łączy? W czym się zgadzamy?”.

Otwartość na innych

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. - Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie - komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania: polskidialog.pl/wigilia/

KAI/Fundacja Nowej Wspólnoty/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.