Powstał poradnik, jak spędzić święta z rodziną i się nie pokłócić. "Nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma"

Powstał poradnik, jak spędzić święta z rodziną i się nie pokłócić. "Nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma"
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
KAI/dm

Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Fundacja Nowej Wspólnoty wychodzi z inicjatywą, mającą na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” pomogą Polkom i Polakom porozumieć się z najbliższymi - mimo różnic poglądów.

Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie. Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

Jak uniknąć rodzinnego konfliktu

W rodzinie różni nas nie tylko polityka – także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te różnice wpływają na naszą zdolność do otwartej rozmowy. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą – ale nie muszą.

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan. Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić na lodówce – a może nawet zaaranżować taką dobrą rozmowę we własnym domu.

DEON.PL POLECA

„Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy” – dodaje.

Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. – Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Treningi dobrej rozmowy online

W wydarzeniach Polskiego Dialogu wzięło już udział pół tysiąca osób z całej Polski. Fundacja organizuje rozmowy na sporne tematy z bieżącej debaty społecznej i politycznej – przez dwa lata przeprowadziła ich ponad 50. Oprócz tego prowadzi też treningi dobrej rozmowy – darmowe warsztaty, na których uczestnicy ćwiczą umiejętności rozmawiania na sporne tematy. Rozmawiając z nieznajomymi w parach i w grupie, przygotowują się do rozmów z bliskimi, przyjaciółmi czy kolegami z pracy. Wszystko odbywa się online.

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Fundacja Nowej Wspólnoty nie tylko przygotowała poradnik „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole”, ale uruchomiła też specjalną edycję trzech przedświątecznych treningów dobrej rozmowy. 12, 13 i 19 grudnia 150 uczestników będzie mogło ćwiczyć rozmawianie o różnicach poglądów, zanim usiądą ze swoimi bliskimi do świątecznego stołu. Bezpłatne warsztaty online są dostępne dla osób z całej Polski – można się na nie zapisywać na stronie polskidialog.pl

Na tym nie kończą się działania w ramach Polskiego Dialogu. Na 2024 rok fundacja zapowiada kolejne inicjatywy, które pomogą Polkom i Polakom załagodzić spory światopoglądowe i znaleźć wspólny język. Jak podkreśla Wawrzyniec Smoczyński, kluczem do porozumienia w Polsce nie jest wygrana jednej lub drugiej opcji, tylko przywrócenie zdolności rozmowy w poprzek podziałów. A to zaczyna się od wzajemnego szacunku, ciekawości i życzliwości dla siebie nawzajem.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania: polskidialog.pl/wigilia/

KAI / dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstał poradnik, jak spędzić święta z rodziną i się nie pokłócić. "Nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.