Jak wejść do nieba przez "wąską bramę"?

Jak wejść do nieba przez "wąską bramę"?
(fot. shutterstock.com)

Do Królestwa Bożego można dostać się jedynie ciasnymi drzwiami. Co to znaczy, gdzie je znaleźć i jak przez nie przejść? Podpowiada Piotr Kropisz SJ.

Wyobraź sobie wąską bramkę wciśniętą pomiędzy potężne mury, a przed nią siebie ze wszystkim tym, co masz obok w codziennym życiu: książkami i płytami, tapczanem i biurkiem, przyjaciółmi i rodzeństwem.

DEON.PL POLECANawet jeśli cały Twój dobytek byłby załadowany na ciężarówkę, wiesz, że przez bramkę się z nim nie przeciśniesz.

Sam zdołasz przejść. Oznaczałoby to jednak pozostawienie wszystkiego, bo to, co posiadasz, łącznie z wiedzą, pozycją społeczną czy wypracowanymi dobrymi nawykami, może stać się bogactwem stanowiącym przeszkodę do zdobycia znacznie większego skarbu: królestwa niebieskiego.

W kilku punktach chrześcijaństwo nie jest intuicyjne. Jeden z nich to decydowanie: uzyskuję coraz więcej albo rezygnuję ze wszystkiego. Intuicja większości początkujących na drodze z Jezusem podpowiada, że podążanie za Nim oznacza wysubtelnianie tego, co się zdobywa: zamiast dóbr "przyziemnych" odnajdujemy skarby duchowe. Przyjmując taką perspektywę, osiągamy wprawdzie pewien wzrost, bo zdobywamy większe panowanie nad sobą, umiejętność modlitwy w bardziej satysfakcjonujący nas sposób czy siłę do altruistycznych zachowań, ale pozostajemy ostatecznie z poczuciem, że nie o tym mówił Jezus.

On proponuje w pierwszej kolejności, by zamiast zdobywać (nawet to, co samo w sobie jest dobre), wyrazić zgodę na to, by stracić, ogołocić się, stać się ubogim. Przeciśniemy się przez wąską bramę tylko wtedy, kiedy zarówno porzucimy grzech, jak i pozostawimy wszystko, co jest naszym bogactwem spowalniającym nas na drodze do królestwa. Dopiero wówczas "zdobędziemy" największy skarb. Nie będzie on jednak wywalczony pracą własną, ale ofiarowany przez Jezusa.

Królestwo niebieskie nie jest dla "duchowych tłuściochów", bo brama do niego jest wąska. Bez uczenia się rezygnowania możemy o królestwie jedynie mówić i za nim tęsknić. Dopiero ten, kto obumiera dla Chrystusa, ma szansę dostać nowe serce i zacząć żyć nowym życiem.

1. Pomódl się i zapytaj Jezusa, z czego warto od dziś zrezygnować (wybierz jedną rzecz).

2. Daj komuś coś należącego do Ciebie i obserwuj swój trud oddawania tego, co posiadasz, i radość z bycia "lżejszym" o to, czym obdarowałeś/aś drugą osobę.

Trzeźwość umysłu w 8 "odcinkach"

Sierpień to tradycyjnie miesiąc trzeźwości. Wydaje się, że również ci, którzy nie mają problemu z alkoholem, mogą dobrze przeżyć ten szczególny czas. W 8 "odcinkach" spojrzymy na inne niż te związane z uzależnieniem od "napojów wyskokowych" aspekty trzeźwości umysłu i ducha.

Tekst pierwotnie ukazał się na blogu Piotra Kropisza SJ.

Poznaj 2 piersze kroki na drodze do trzeźwości umysłu: 

1. Sokrates, Jezus i ja. Mamy wszystko 

2. Żądza to nie tylko seks

3. Jak uwierzyć, że Bóg jest dobry? 

4. Dlaczego warto spowiadać się z uczuć

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak wejść do nieba przez "wąską bramę"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.