Jakie emocje mogą pomóc w zasypianiu?

Jakie emocje mogą pomóc w zasypianiu?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
psychologytoday.com/Jessica Del Pozo/dm

Dla wielu osób nie będzie zaskoczeniem, że emocje i sen są ze sobą ściśle powiązane. Nasze emocje i sposób, w jaki je odczuwamy, mogą pomóc lub zaszkodzić naszemu odpoczynkowi.

Choć obszar związany ze snem jest nadal badany, wiemy, które emocje pomagają, a które szkodzą, w jaki sposób doświadczamy każdego uczucia i co możemy z tym teraz zrobić.

DEON.PL POLECA
Każdy, kto nie spał w nocy, wie, że może być to związane z powodu stresu i braku snu. Wraz ze wzrostem bezsenności zmniejsza się nasza zdolność do regulowania emocji. Dostosowujemy się i reagujemy najlepiej, gdy dobrze się wysypiamy, a z drugiej strony, dobry sen następuje po dniu wypełnionym większą liczbą pozytywnych emocji.

Osoby z zaburzeniami snu czują się bardziej niespokojne, spięte, zdezorientowane, mniej skoncentrowane, rozdrażnione. Zły sen wiąże się również ze zmniejszonym optymizmem, zmniejszoną potrzebą kontaktu z innymi i z większym zmęczeniem ciała. Powyższe skutki braku snu powodują, że trudniej jest przewrócić swój sen na normalne tory.

Osoba słabo śpiąca ma również więcej powtarzających się myśli i inne zaburzenia poznawcze, a najgorzej śpiący mają tendencję do tłumienia głębszego gniewu i zmartwień za pomocą ruminacyjnych (powtarzających się) myśli.

I tak zaczyna się błędne koło.

Jakie emocje mogą pomóc w zasypianiu?

Wdzięczność.

Istnieją dowody na to, że wdzięczność jest powiązana z poprawą jakości snu. Warto powtórzyć, że to, jak się czujemy w ciągu dnia, wpływa na to, jak szybko zasypiamy i ile w sumie śpimy. Jak zatem pielęgnować wdzięczność?  

Regularna praktyka wdzięczności polegająca na myśleniu o konkretnych chwilach, które doceniamy, które są życiodajne, które nas pionizują, dodają skrzydeł i nadziei, pomagają w decyzyjności. Wdzięczność może pomóc w zasypianiu, o ile jest prawdziwie praktykowana w zgodzie z nami.

Wdzięczność może przynieść odwrotny skutek, jeśli zostanie wymuszona lub po prostu stanie się wypieraniem negatywnych emocji, np. że inni mają o wiele gorzej. Dlatego wdzięczność powinniśmy po prostu czuć.

Zaufanie do siebie i do innych

Dobry sen jest skorelowany z dobrym wsparciem ze strony innych, którzy nas otaczają, nauką zaufania do siebie i szanowaniem tego, kim jesteśmy.

Wraz z bezpośrednim komunikowaniem innym co czujemy, idzie w parze ze zdrowymi granicami, wyrażaniem naszych uczuć i pragnień, z szacunkiem, mówieniem „nie” lub „tak”. Wszystko to buduje zaufane do siebie i innych.

Miłość.

Podekscytowanie miłością może opóźniać zasypianie, ale ogólnie rzecz biorąc wpływa na lepszy sen i poprawia ogólne samopoczucie.

Przeżycie złości i zmartwienia

Odpowiednio wyrażona złość i strach czy lęk pomagają zasnąć. Faktem jest, że osoby, które mają gorszy sen, częściej tłumią w sobie emocje.

Nieodczuwanie czy tłumienie w sobie emocji zdecydowanie wpływa na gorszą jakość snu i jest po prostu szkodliwe.

Dobrze jest zaplanować czas na kilka godzin przed snem, aby przeżyć emocje i uczucia z dnia, jakiekolwiek by one nie były. Najlepiej 20 minut każdego dnia. Praktyczną wskazówką jest to, by było to miejsce, jeśli to możliwe, z dala od sypialni.

To miejsce, w którym skupimy uwagę na rozmyślaniach przed snem, kiedy myśli mają często tendencję do spontanicznego pojawiania się.

Analiza sytuacji lub tego, jak się czujemy, nie wystarczy. Rozpoznawaj, zrozum, odczuwaj i wyrażaj emocje w zdrowy sposób, aby ułatwić sen. Ten schemat jest zawsze przydatny.

psychologytoday.com/Jessica Del Pozo/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jakie emocje mogą pomóc w zasypianiu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.