Jak skutecznie "kłócić się" z żoną. 5 rad dla mężczyzn

Jak skutecznie "kłócić się" z żoną. 5 rad dla mężczyzn
fot. Depositphotos
Piotr Paszkowski

Czy można skutecznie "kłócić się" w małżeństwie lub narzeczeństwie? A może to zwykły "clickbait"? Autor tego tekstu zapewnia, że takie "triki" naprawdę istnieją i mogą wiele zmienić podczas małżeńskich kłótni. Poznaj 5 zasad "skutecznej" kłótni z żoną lub narzeczoną.

Zasada nr 1 - Dobry start

Czas, w którym podejmujesz się rozmowy, zwłaszcza na delikatny temat, nie jest bez znaczenia. Moment rozpoczęcia trudnej dyskusji jest bardzo istotny. Nie warto poruszać ważnych spraw, kiedy nie możesz poświęcić na to wystarczającej ilości czasu lub gdy buzują w tobie trudne emocje. Nie zaczynaj takiej małżeńskiej kłótni, gdy dzieci o coś proszą lub podejmujecie gości, czy też w jakiejkolwiek niesprzyjającej sytuacji. Umów się na wieczór, gdy twoje dzieci będą już spać, a trudne uczucia uspokoją się. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób nadajesz trudnemu tematowi wysokie znaczenie, jednocześnie pokazując żonie, że troska o wspólne sprawy jest dla ciebie ważna. Tym samym stawiasz swoje małżeństwo na pierwszym miejscu. 

DEON.PL POLECA
Zasada nr 2 - "STOP"

Kiedy czujesz, że podczas kłótni za chwilę wybuchniesz, puszczą ci nerwy i powiesz jedno słowo za dużo - powiedz sobie "stop". Nieważne jak to zrobisz: 

  • policz do 10;
  • wyjdź do drugiego pokoju; 
  • idź na spacer (zdarzało mi się to robić).

Powiedz żonie, że musisz przerwać tę wymianę zdań i ochłonąć, żeby nie żałować tego, co zaraz możesz powiedzieć lub zrobić. Poproś o to, byście wrócili do tej rozmowy, kiedy emocje opadną i poprawi się wasz nastrój. Pozwól sobie odpocząć - masz do tego prawo. Do trudnej rozmowy wrócisz wtedy spokojniejszy, a szanse na komunikacyjny sukces wzrosną diametralnie.

DEON.PL POLECA

Zasada nr 3 - Mów o sobie

Ta zasada przypomina, by mówić o swoich emocjach i myślach. Bardzo ważne jest, by mówić w pierwszej osobie - "ja". Komunikaty, zaczynające się od "ty", mogą przerodzić się w oskarżenie, osąd lub próbę przerzucenia winy na współmałżonka. Będą powodowały reakcję obronną, a nawet atak. Nie pomogą wam we wzajemnym zrozumieniu ani dojściu do zgody. Zwykła kłótnia małżeństwa może się wtedy zmienić w wojnę na noże. Kiedy jednak mówisz o sobie, twoja żona nie będzie się broniła ani atakowała. A co najważniejsze, ma większą szansę, aby cię zrozumieć. Możesz też poprosić ją, aby sama mówiła o sobie, abyście jak najszybciej i najskuteczniej wypowiedzieli to, co leży w waszych sercach i doszli do porozumienia.

Zasada nr 4 - Najpierw słuchaj, potem mów

Ta zasada jest konsekwencją miłości. Słuchanie tego, co ma do powiedzenia druga osoba, pozwala Ci zmienić nastawienie. Słowa, które usłyszysz od żony, mogą wprowadzić cię w lepszy nastrój, pomóc zmienić twoje myślenie i pogłębić zrozumienie sytuacji. Łatwiej dojdziesz do sytuacji WIN-WIN: zyskacie na tym nie tylko wy, jako osoby, ale przede wszystkim wasze małżeństwo. A małżeństwo powinno być życiem w obfitości, a nie nieustanną kłótnią o to, kto ma ustąpić.

Zasada nr 5 - Bądź delikatny

Ostre słowa i kategoryczne sądy nie pomogą wam we wzajemnym zrozumieniu. Doświadczenie delikatności, miłości, ciepła i troski może być dla twojej żony ważniejsze niż logiczny, ale surowy wywód. Marcin Gajda - chrześcijański terapeuta - w audiobooku "Rozwój. Jak współpracować z łaską?" stwierdza, że w rozmowie z kobietą mniej ważna jest dla niej treść, a bardziej atmosfera, w której zostały wypowiedziane pewne słowa.

Czy twoje małżeństwo na tym skorzysta?

Mam nadzieję, że wdrożenie tych pięciu zasad pozwoli ci lepiej komunikować się z żoną. Czy te zasady, same w sobie, wystarczą, aby całkowicie odmienić waszą relację? Na pewno nie, choć mogą bardzo wiele zmienić, także podczas małżeńskich kłótni. Wystarczy tylko podejść do nich poważnie i teorię przekuć w praktykę.

Piotr Paszkowski - mąż, ojciec, lider Drogi Odważnych. Zaangażowany w Seminarium Małżeńskie.

Droga Odważnych - ruch służący formacji mężczyzn poprzez przygotowanie ich do owocnego realizowania powołania w danym stanie (mężowie, ojcowie, kapłani, zakonnicy) oraz tworzenia środowiska wzrostu poprzez doświadczenie braterstwa, wymiany doświadczeń i służby Bogu. Szczególnym charyzmatem Drogi Odważnych jest budzenie Bożych Przywódców czyli realizowanie ideału służebnego przywództwa. Formacja jest realizowana w trzech obszarach: rozwój duchowy, rozwój fizyczny i rozwój osobowy. Więcej na stronie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Loreth Anne White

Nic nie jest tym, czym wydaje się pierwszy rzut oka

Ellie jest gotowa zacząć nowy rozdział w swoim życiu. Kiedy poznaje Martina, czuje, że w końcu spotyka ją upragnione szczęście. Mężczyzna roztacza przed nią cudowną...

Skomentuj artykuł

Jak skutecznie "kłócić się" z żoną. 5 rad dla mężczyzn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.